همه چیز درباره کشیدن دندان وماجراهای بعد از آن

کشیدن دندان, دندان درد, دهان و دندان

نوشدارو پس از کشیدن دندان

تمام تاکید و تلاش علم دندان‌پزشکی امروز بر نگهداری دندان‌هاست اما در نهایت ممکن است پوسیدگی دندان یا بیماری لثه کار را به جایی برساند که دیگر امیدی به نگهداری دندان نباشد. در چنین حالتی دندان‌پزشک راه آخر را انتخاب می‌کند: کشیدن دندان

مواردی که می‌توان دندان‌ها را کشید

روزگاری نه‌چندان دور کشیدن دندان اولین و ساده‌ترین راه برای فروکش کردن درد و عفونت دندان بود اما امروز موارد کشیدن در جوامع پیشرفته که دارای فرهنگ بالای بهداشتی هستند محدود به مواردی است که امکان ترمیم و نگهداری دندان به هیچ وجه وجود نداشته باشد. در کتاب‌های علم دندانپزشکی از موارد زیر به عنوان دلایل قابل قبول برای خارج کردن دندان نام برده شده است:

مشکل اقتصادی: اگرچه از مشکل اقتصادی در کتاب‌های دندان‌پزشکی به عنوان اخرین دلیل برای کشیدن دندان یاد شده است، اما به نظر می‌رسد در کشورهای جهان سوم اصلی‌ترین دلیل خارج کردن دندان‌های پوسیده باشد.

پوسیدگی های شدید: شاید شایع‌ترین و قابل‌ قبول‌ترین علت کشیدن دندان، پوسیدگی شدید غیر قابل ترمیم باشد. وسعت پوسیدگی دندان و قضاوت راجع به غیر قابل ترمیم بودن آن بر عهده دندان‌پزشک است.

نکروز پالپ: دندان‌هایی که دچار عفونت بافت عصبی (پولپیت غیر قابل برگشت) شده‌اند یا بافت عصبی مرده (نکروز پالپ) دارند، و امکان انجام عصب‌کشی (درمان ریشه) برای آنها مهیا نیست، کشیده می‌شوند.

مشکل پریودنتال شدید: یکی از دلایل شایع کشیدن دندان در جوامع محروم و عقب افتاده بیماری پیشرفته لثه است که منجر به تحلیل استخوان و لق شدن لثه می‌شود؛ تا حدی که امکان نگهداری دندان وجود ندارد.

دلایل ارتودنسی: برخی بیماران که به علت شلوغی و بی‌نظمی دندان‌ها برای درمان ارتودنسی اقدام می‌کنند، ممکن است با نظر دندان‌پزشک مجبور به خارج کردن برخی دندان‌ها باشند.

دندان‌های نهفته: دندان‌های نهفته در فک مانند دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته در صورتیکه امکان رویش آنها به دلیل کم‌بود فضای کافی امکان‌پذیر نباشد باید کشیده شوند.

دندان‌هایی که با طرح درمان پروتز تداخل دارند: گاه برخی دندان‌ها مانع طراحی و کار گذاشتن مناسب دستگاه‌های پروتزی شامل دست‌دندان کامل، پارسیل یا روکش می‌شوند. موقع چنین تداخلی، کشیدن دندان‌ها پیش از گذاشتن دندان مصنوعی الزامی است.

دندان‌های دارای ضایعات پاتولوژیک: اگر دندان‌ها دچار ضایعات پاتولوژیک شوند ممکن است با نظر دندانپزشک کشیده شوند.

دندان‌های مبتلا در شکستگی فک: در فردی که دچار شکستگی فک بالا یا پایین شده، دندان‌هایی که شدیدا آسیب‌دیده یا از بافت استخوانی اطراف جدا شده‌اند، ممکن است برای جلوگیری از عفونت کشیده شوند.

قبل از انجام رادیوتراپی:  بیمارانی که به خاطر انواعی از تومورهای دهانی مجبور به پرتودرمانی هستند، مجبور به کشیدن دندان‌های مشکوک به عفونت و غیر قابل ترمیم خود هستند.

دلایل نکشیدن دندان

حتی در صورتی‌که دندانی حائز یکی از شرایط کشیدن دندان باشد، ممکن است به دلیل برخی موارد امکان خارج کردن آنها وجود نداشته باشد و دندان‌پزشک مجبور باشد کشیدن دندان را تا فروکش کردن شدت مشکل به تاخیر بیاندازد. بیماری‌های سیستمیک کنترل نشده نظیر دیابت شدید و بیماری پیشرفته کلیه، لوسمی، بیماری کنترل نشده و شدید قلبی، فشار خون بالا ممکن است به ممنونعیت نسبی یا مطلق کشیدن دندان منجر شود. بیمارانی که داروهایی نظیر داروهای مهار کننده سیستم ایمنی و شیمی درمانی سرطان یا فاکتورهای خونی ضد انعقاد مصرف می کنند باید با احتیاط مورد عمل جراحی دندان قرار گیرند.

مراقبت دندان,دندانپزشکی,دندانسازی

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک موارد زیر را برای کنترل خون ریزی و درد و جلوگیری از عفونت به شما توصیه می‌کند:

– تکه گاز گذاشته شده بر محل دندان کشیده شده را به مدت حداقل نیم ساعت با فشار ملایم فک در دهان نگهدارید.

– از مک زدن و خالی نمودن مکررآب دهان خودداری کنید.

– از خوردن غذاهای سفت و نوشیدنی های داغ در روز اول پرهیز کنید.

– از کشیدن سیگار و پیپ و استفاده از نی برای نوشیدن مایعات تا چند روز خودداری نمائید.

– چند شب اول پس از کشیدن دندان، آن ناحیه را مسواک نکنید اما باقی دندان‌های خود را می‌توانید مسواک بزنید.

– در روز اول و دوم پس از کشیدن دندان، با استفاده از دهان‌شویه یا آب و نمک رقیق ولرم و یا محلول شستشوی نمکی روزانه چند بار دهان را به آرامی و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهید.

– خروج و نشست مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت ۲-۱ روز طبیعی بوده و نیازی به ویزیت دندانپزشکی ندارد.

– در صورت بروز خونریزی در منزل، یک تکه گاز استریل مرطوب شده را بر روی محل دندان کشیده شده گذاشته و با فشار ملایم دهان را ببندید و ضمناً از بیرون دهان، کمپرس سرد (کیسه یخ) نمائید.

– در صورتی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد محتلف بر موضع اجتناب کنید.

– در صورت بروز درد از استامینوفن استفاده نمائید و از مصرف داروهای مسکن ضد التهابی مثل آسپرین و بروفن به علت اینکه خاصیت ضدانعقادی دارند، خودداری نمائید.

– در صورت بروز تورم و عفونت با کلینیک تماس بگیرید.

– توجه داشته باشید به علت طولانی بودن زمان بیحسی( معمولاً ۴-۳ ساعت) و بیحس بودن بافتهای نرم اطراف دندان، لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود.

– گاهی اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان کشیده شده، عارضه ای بوجود می آید که اصطلاحاً درای ساکت (حفره خشک) نامیده میشود. این عارضه درد نسبتاً شدیدی داشته و بعد از ۳-۲ روز بوجود می آید. در صورت بروز آن به کلینیک مراجعه نمائید.

– دهان تا چند روز بعد از کشیدن دندان بد طعم بوده و بوی نامطبوعی دارد که طبیعی بوده و نشانه وجود عفونت نیست.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی دندان

خارج کردن برخی دندان‌ها با روش‌های ساده و معمول امکان‌پذیر نیست و نیازمند انجام جراحی هستند. در طی جراحی دندان پس از برس بافت لثه و برداشت مقداری استخوان توسط دندان‌پزشک خارج می‌شود. پس از انجام جراحی دندان رعایت موارد زیر برای کاستن از عوارض عمل، جلوگیری از بروز مشکلات بعدی و بهبودی سریع‌تر، الزامی است:

– بعد از انجام جراحی بر روی جراحت داخل دهان قشر خاکستری رنگی ممکن است دیده شود و دهان تا چند روز بدطعم و بوی نامطبوعی دارد. این حالات طبیعی بوده و نشانگر وجود عفونت نمی باشد.

– روز اول رژیم غذایی مایع یا نرم و سرد داشته باشید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی می توانید استفاده کنید (با طرف دیگر فک غذا جویده شود).

– صرف مایعات و غذاهای کافی و مقوی بعد از جراحی ضروری بوده و در بهبودی شما تاثیر به سزایی دارد. مراقب باشید از فشار مستقیم لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته اجتناب شود.

– تورم و درد بعد از جراحی قابل انتظار است. کاربرد کمپرس سرد (کیسه یخ) از خارج دهان، بعد از جراحی و ادامه آن در روز اول و کمپرس گرم از روز سوم به بعد در کاهش تورم موثر است.

– حداکثر تورم در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی به وجود می آید که از روز چهارم کاهش یافته و طی ۱۰-۷ روز از بین می رود.

– مسواک زدن دندانها از روز بعد از جراحی بدون اشکال بوده و دقت نمایید به مدت یک هفته از مسواک زدن مستقیم بخیه ها خودداری شود.

– یک هفته بعد از عمل جراحی جهت کشیدن بخیه به کلینیک مراجعه نمایید.

نحوه انجام کمپرس سرد و گرم

به کار بستن صحیح کمپرس پس از جراحی های دهان کمک زیادی در کنترل خونریزی و  تورم  می کند و موجب تسریع در بهبود ناحیه جراحی می گردد.

برای این منظور در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی از کمپرس سرد، ۲۴ ساعت دوم بدون کمپرس و از ۲۴ ساعت سوم به بعد از کمپرس گرم استفاده می شود.کمپرس سرد به این ترتیب است که مقداری یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و آن را داخل یک پارچه خشک می پیچیم تا از تماس مستقیم یخ با پوست جلوگیری شود. سپس آن را ۲۰ دقیقه از بیرون در مجاورت ناحیه جراحی قرار می دهیم و پس از آن ۲۰ دقیقه استراحت می دهیم و این عمل را در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی تکرار می کنیم.

در ۲۴ ساعت دوم نه کمپرس سرد و نه گرم انجام شود.در ۲۴ سوم به بعد گرما چه از طریق کمپرس گرم و چه از طریق دهان شویه گرم موجب تسریع در از بین رفتن تورم و بهبودی می شود.کمپرس گرم به وسیله کیسه آب گرم و یا بطری حاوی آب گرم قابل انجام است. نحوه انجام مانند کمپرس سرد است. ضمن این که بایستی مراقبت بود که تماس کیسه یا بطری گرم موجب سوختگی پوست ناحیه نشود.

۱۴۷ نظر

 1. باران ایرانمنش

  سلام.
  دوست من دندون عقلشو جراحی کرده اما بعد از جراحی درد خیلی شدیدی داشته به همین خاطر با مراجعه ی مجدد متوجه شده یه مقدار استخوان خرد شده در بافت نرم اطراف دندان کشیده شده وجود داره فک میکنم اون تکه های استخوان رو خارج کردن ولی اون هنوز درد شدید و احتمالا خونریزی داره برای حل این مشکل چیکار میتونه بکنه؟
  لطفا جوابتونو برام ایمیل کنید.
  متشکرم.
  _________________________________________________
  با سلام و آرزوی سلامتی
  پاسخ شما: مراجعه به دندانپزشک

  • دوستان بعد از کشیدن دندان، از قرص سیفیکسیم استفاده نکنید
   جلوی انعقاد خون رو می گیره و تا ۲ ماه جای دندونتون درد می گیره

   بهتره قبل از کشیدن دندان، خشک کننده مصرف کنید.

   من ۲ الی ۳ روز سیفیکسیم مصرف کردم، لب پایینیم با یک فشار کوچیک یک مقدار پاره شد

 2. با سلام و خسته نباشی ، من الان ۲ ساعتی میشه که دندون عقلم رو کشیدم در واقع جراحی کردم و بخیه زدم اما فکر میکنم خیلی خونریزی دارم یعنی هر ۴ دقیقه دهنم پر میشه و نمیتونم همشو قورت بدم میدونم نباید تف کنم اما نمیتونم همشو قورت بدم چکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید
  _______________________________________________________
  سلام
  در صورتی که چنین خونریزی دارید باید در اولین فرصت به نزدیکترین دندانپزشک مراجعه کنید تا مداخله درمانی لازم صورت بگیره

 3. باسلام من حدود۱ ماه است دندان عقل چپم راجراحی کرده ام واین مدت نصف زبانم کاملا بیحس شده به طوری که فلفل قرمز روی ان میگذارم هیچ احساسی ندارم لطفا مرا راهنمایی کنید
  ___________________________________________________________
  دوست عزیز، چنین موردی را نباید در اینترنت جستجو کنید. برای بررسی احتمالی عوارض جراحی به جراح فک و صورت مراجعه فرمایید تا از نزدیک بررسی و معاینه شوید

  • سلام.از سوال شما یه چهار سالی گذشته من دیشب دندون عقلم کشیدم و فک پایینم بیحس هست دکتر گفت اگر تا فردا عصر بیحسی نرفت دیگه نمیره .میخاستم بدونم بیحسی زبان شما رفع شد؟و چه کردید.

 4. با سلام
  میشه آدرس جراح فک و صورت کاربلد را در تهران بهم بگید،ریشه دندان عقلم نزدیک کانال عصبی هست و دندانپزشکایی ک پیششون رفتم میگویند حتما باید ب جراح فک وصورت مراجعه کنم
  ___________________________________________________
  جراحان فک و صورت توانایی در تهران هست. می تونید به این آدرس مراجعه کنید:
  http://www.irden.com/club/users/?current_view=icon&current_filter=adv&FLT_FIO=&flt_personal_birthday_day=&flt_personal_profession=&flt_personal_gender=&flt_work_company=&flt_work_city=%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86&flt_work_street=&flt_uf_profession%5B%5D=1720&flt_uf_irden_crtfd=2023&flt_uf_irden_friends=0&set_filter=%C2%A0%C2%A0%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88

 5. با سلام.من حدود ۵ روزه دندون عقلم رو کشیدم صرف نظر از درد حین و بعد از کشیدن الان یه سری نقاط ملتهب سفید شبیه تاول اطراف دندون و همون سمت گلوم دارم که نمیتونم دهنم رو باز وبسته کنم و بلع رو با مشکل مواجه کرده.جالبه که یک طرفه است و به طرف دیگه پیشروی نمیکنه.

  • سلام به همگی.من الان ۵روز میشه دندون عقلمو جراحی کردم دندون کناریش خیلی درد میکنه و گلوم میسوزه خیلی جوری که اصلانمیتونم غذا بخورم پنجشنبه هم باید برم بخیشو بکشم.میخواستم بدونم بخیه کشیدن درد داره؟

 6. سلام، من الان حدودا ۵ روزه که یکی از دندونای بالاییمو جراحی کردم ولی دکترم اونو بخیه نزده، درد فوق العاده زیادی دارم به طوریکه هر ۶ ساعت باید یه ژلوفن بخورم، به نظر شما چه مدت دیگه به بهبودی کامل میرسم؟

  • سلام دوست عزیز،نمیدونم شاید دیر جواب میدم ولی شاید بدرد دیگر دوستان بخوره؛ژلوفن(بروفن ژله ای) ضد التهابه و خاصیت ضد انعقادی نسبت به خون داره.بهتره به جای اون از استامینوفن و یا دیکلوفناک ۲۵،۵۰ (۱۰۰الفن ایکس معروفه) استفاده کنی

 7. سلام من چند ساعتی می شه که جراحی کردم و خیلی خون ریزی دارم و همین طور درد زیاد و دارم می میرم چی کار کنم؟
  ________________________________________________
  در این شرایط کار زیادی از دست شما بر نمیاد. یک پنبه یا گاز تمیز بر دارید و اون رو به اندازه مناسب لوله کنید و کمی با فشار روی محل خونریزی بگذارید و به دندانپزشک خودتون مراجعه کنید

 8. با سلام
  آیا حتما باید دندان عقل را کشید؟
  با تشکر
  _______________________________________________
  سلام
  خیر. حتما لزومی به کشیدن دندان عقل نیست مگر مواردی که مشکل خاصی وجود داشته باشد که نیاز به کشیدن پیدا کند.

 9. سلام من العون دندانم را کشیدم میتوانم بشورم اخه دهانم پر از خون هستش

 10. با سلام
  من حدود ۱ هفته است دندان عقلم را دو تا باهم کشیدم.و سه روز پیش یکی دیگه از عقلارو جراحی کردم به خاطر اینکه تا هفته اینده قصد بارداری دارم مجبور شدم عجله کنم.الن وضع دهانم افتضاحه پر از افت و جوش های کوچک شب اول تب و لرز کردم الانم حالت سرما خوردگی رو دارم.شک دارم نکنه دکتر سوزن امپول و عوض نکرده باشه و ایدز یا هپاتیت گرفته باشم.تورو خدا بگید چیکار کنم

 11. من چهارشنبه نوبت جراحی دارم درد داره تر خدا بگین لطفا
  __________________________________________________
  طبیعتا ممکن است بعد از رفع اثر بی حسی درد داشته باشید اما معمولا چندان شدید نخواهد بودو می توانید با توصیه پزشکتان از مسکن های مناسب استفاده کنید

 12. فردا میام یه سری میزنم بگین خیلی می ترسم مرسی

 13. با سلام
  من تازه این سایت رو دیدم.
  من صبح یکی از دندونام رو کشیدم. دکتر گفت برای مسکن بروفن بخور. مشکلی پیش نمیاد؟
  خون ریزی خیلی کمه اما همچنان خون ریزی داره (۸ ساعتی هست که کشیدم) مدام هم پنبه میزارم رو محل دندون.
  _____________________________________________________
  توصیه های ذکر شده در متن را به کار ببندید. در صورت تداوم خونریزی بدون اینکه دستکاری بیشتری بکنید. جهت بررسی به دندانپزشک خود مراجعه کنید

 14. برای خون ریزی یکی یه راه حلی داد چقدر موثره؟
  قداری نمک در چای دم کشیده نسبتا غلیظ حل کن و با این محلول چند بار دهانت را بشور.

  • سلام حدود یه روزه که دندونمو کشیدم اما همچنان خونریزی ادامه داره با محلول چندین باره که دارم دهنمو میشورم اما هیچ فایده ای نداره

 15. سلام
  من یک روزه دندون عقلم رو کشیدم و الان یک طرف صورتم تا حدی ورم کرده. در حالت عادی درد دائمی دارم و موقع بلعیدن غذا این درد شدیدتر میشه.
  آیا این عادیه؟؟؟ دفعه های قبل یک روز بعدش همه چیز خوب میشد.
  لطفا به ایمیلم بفرستید
  با تشکر

 16. thanks very very match it was perefect

 17. با سلام دوست من بخاطر داشتن بیماری لثه در جوانی مجبور به کشیدن تمام دندانهایش شده. در حال حاظر در دو قسمت از دهانش در زیر لثه توده ای شبیه به استخوان پدیدار شده که ماهیتش معلوم نیست .آیا امکان دارد بخاطر بد کشیدن دندانها خرده های دندان جمع شده باشد؟؟
  علاوه بر این اگر یک دکثر دندانساز خوب و مطمئن معرفی کنید خیلی ممنون میشویم.
  _________________________________________________________________
  سلام
  در مورد ماهیت اونها از راه دور نمیشه اظهار نظری کرد. اما بعید است که مشکلی که فرمودید اتفاق افتاده باشه.
  در مورد معرفی که خواسته بودید: دندانسازها پزشک نیستند و تنها کسانی که در تابلوی مطبشان کلمه دندانپزشک و در مهر خود شماره نظام پزشکی و پروانه طبابت دارند دکتر و “دندانپزشک” هستند. توصیه ما مراجعه به دندانپزشک است نه دندانساز تجربی

 18. با عرض سلام و خسته نباشید بنده یک دندان خراب دارم که مدت یکسال است که شکسته واز دندانهای آسیاب است ودیواره بیرونی کامل از بین رفته وحالا حدود نه ماه است یک مقدار گوشت اضافه مثل گل کلم در آن تشکیل شده وهر صبح مقداری خون در آن جمع میشود ودر شهر ما کسی نمیتواند درمانم کندومیگویند کار آن خیلی سخت است با تشکر

  • سلام دوست عزیز. هرچند خیلی از زمان طرح سوال شما گذشته ولی اینجا می نویسم شاید به درد بقیه بخورد.
   من هم دقیقا همین مشکل شما را داشتم. البته من نه ماه صبر نکردم و کمتر از یک ماه به دکتر مراجعه کردم. دندانپزشک درباره این زائده گوشتی شبیه کلم گفت: به این دلیل که دیوارۀ دندانتان شکسته، لثه سعی می کند خودش را ترمیم کند. در حالت عادی مثلا بعد از کشیدن دندان، دو طرف لثه با ایجاد این گوشت اضافه به هم می رسند و جای دندان را پر می کنند ولی در مورد دندان من و شما فقط از یک طرف این اتفاق می افتد و قسمت روبه رویی لثه آزاد نیست تا این دو به هم جوش بخورند. در این حالت گوشت اضافه عفونی می شود و راه حلش این است که دندان را بکشید یا به شکل دیگری درمان کنید.

 19. سلام به دوستان عزیزم امیدوارم حال همگیتان خوب باشد و همیشه سلامت باشید. من برای اولین بار وارد این سایت شدم چون ۲ ساعت پیش دندان عقلمو کشیدم و الان اومدم سرچ کنم ببینم درمورد مراقبتهای بعد از عمل جراحی دندان عقل چه مطالبی نوشته .آخه نگرانم اتفاق بدی برام نیوفته طبق دستوری که پزشک معالجم داده فرمودند که ۲ ساعت بعد میتونی گاز استریل را برداری منم الان همین کارو کردم ولی هنوز کمی خون توی دهانم جمع میشه ولی زیاد نیست نمیدانم طبیعیه یا نه؟ بعدش من یه چند باری آب دهانم را تف کردم چون غیر قابل تحمل بود برام. تا کی امکان داره این خون آمدن ادامه داشته باشد .

  • سلام دوستان عزیز من حدود بیست روز پیش یکی از دندانهای آسیابم راکشیدم که بعداز سه روز دکتر بخیه باز کرد الان ازآن شب در محل درد دارم وفکم در گیر شده ونمی توانم غذا بخورم الته چهارتا سفازولین وسه تا پنی سیلین برای عفونت زدم ومقداری هم آمو کسی سیلین خوردم که هیچ فرقی نکرده پیش جراح لثه رفتم میگه باید لثه هات جراحی بشه من بااین فک درگیرم چکار کنم که نمی توانم غذا بخورم

 20. سلام.دندونای آسیاب پایینم همشون داغونند.ازجراحیشون میترسم.

 21. سلام من حدود ۲هفته است که دندون عقلم رو کشیدم ولی هنوز جاش درد میکنه چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید خواهش

 22. باسلام من دندان نیشم حرکت کرده جلواومده دکترمی خواهد دندان منو بکشه اگر بکشه صورتم پیر میشه؟

 23. سلام من از دندون پزشکی می ترسم و الان یکی از دندونام ۵ساله که خرابه والان کامل پوسیده و چند ابسه زده و رفته و الان احساس میکنم مشکل تنفسی دارم و میگم شاید به خاطره الودگی هواست امکان داره واسه دندونم باشه با این دندونم خجالت میکشم دندون پزشکی برم نمیگه یه ادم تحصیل کرده چرا گذاشته دندونش اینجوری بشه
  ______________________________________________________________
  سلامت شما از همه چیز مهمتر است

 24. محمدعلي صدري

  بسم الله الرحمن الرحیم
  درابتدای کارخدمت جنابعالی سلام عرض می کنم
  وسپس سوءال می کنم مشکل دندان کشیدن راچطورمی شودحل کرد؟
  شکر محمدعلی صدری خداحافظ.

 25. با عرض سلام و تشکر از مسئولان محترم سایت .
  اول خدمت خواهر گلم لیلا جون و کسانی که مثل ایشون فکر میکنند بگم این بدترین کاره چون منم با همین فکر شما دندونی که باید یکسال پیش با درد کمتر و هزیبنه پایین تر و بدون جراحی درست میشد از ترس درد و وامپول اینکه شاید حالا پولدار شدم بعد دندونم درست میکنم امروز بعد از یک سال با بدترین وجه طوری که لثم اومده بود تو دندونم با وهزینه زیاد ۱۰۰ هزارتومن کشیدم
  خواهشم میکنم با سهل انگاری با سلامت خودتون بازی نکنید البته کاش دندانپزشک ها با رعایت اصول انسانی با مریض هایی که توان مالیشون کمه راه میومدن تا کسانی مثل من به خاطر نداشتن پول عصب کشی و پرکردن دندونشون اینقد نگاه دراند تا مجبور بشن بکشن البته پزشک های خوب هم که با مردم راه بیان حتما هستن اما من تا حالا ندیدم .نکته دیگه اینه که خودمون هم باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت بدهیم.
  یه سوال از پزشکان محترم هم دارم من معمولا بعد از کشیدن دندان به خاطر مواد بیحسی دچار افت میشم برای اینکه از این کار جلوگیری کنم راهی هست یانه ؟همینطور کاهش سوزش من به جای درد بیشتر احساس سوزش میکنم ؟
  دوم اینکه هنگام کشیدن بخیه هم آمپول بیحسی زده میشه؟
  ببخشید ولی اعتراف میکنم که از امپول دندانپزشکی خیلی می ترسم.
  ممنون از جوابتون .
  با آرزوی سلامتی برای همهی مردم ایران
  ____________________________________________________________________________________
  سلام
  بعد از کشیدن دندان دچار افت میشید؟ یعنی افت فشار یا افت فند یا فقط یک حالت سرگیجه؟ توجه داشته باشید که هر سرگیجه و حال ناخوشایندی به معنای افت فشار خون نیست.
  موقع کشیدن بخیه های مختلف هم اصولا نیازی به تزریق بیحسی نیست.

 26. درود بر شما… بنده ۱۰ سال پیش دندان آسیاب بزرگ اولم(پایین راست) رو که پوسیدگی نسبتا وسیعی داشت با آمالگام پر کردم و حدود ۴ سال پیش بخش خیلی از کوچیکی از آمالگام شکست، تا حدود ۴۰ روز پیش که با خوردن یه آدامس دندونم به شدت درد گرفت و مجبور شدم نزد دندانپزشگ برم که ایشون لطف کردند و زحمت کشیدند و بعد از ۱ ساعت کار کردن روی دندونم گفتند که یکی از کانالها خالی نمیشه، بعد از ۵ روز دوباره نزد دندانپزشک رفتم(تو این ۵ روز لثه م به شدت عفونت کرد و ورم وحشتناکی کرد و درد کشنده ای هم داشت) دوباره نزد دندانپزشک(عمومی) رفتم و ایشون فرمودند که باید بری پیش متخصص، پیش متخصص هم رفتم و ایشون که ماشالله در نهایت بیسوادی و پول پرستی و … تشریف داشتند دستور دادند که باید دندون کشیده بشه!!!!! بعد بنده این دندون لعنتی رو کشیدم و الان پس از گذشت ۹ روز و چند ساعت هنوز درد داره به طوریکه نمیذاره بخوابم… شما بفرمایید از دست این درد و این به اصطلاح دندانپزشکها باید به کی پناه برد؟

 27. سلام من مهدی ۲۵ سالمه من داندانه بغلی را کشیدم بعداز مدت دو سال یکطرف صورتم لاغرتر شده و تکیه تر چکار کنم ایا با گذشتن دندان ایمپلینت درست میشه یا درمانی بجز جراحی داره اصلا کدوم دکتر برم دندان پزشکی یا فک و صورت خواهش میکنم راهنماییم کنید منتظرم ….
  ______________________________________________________________________________
  سلام
  بهتر هست ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز ایشون شما رو به متخصص لازم ارجاع بدهند.

 28. درود برشما
  ۶ ماه پیش یکی از دندان های عقل فک بالا ی خود را کشیدم. قبل از کشیدن دندان دهانم اصلا بوی بد نمی داد. اما الان ۶ ماهه که دهانم بوی بد می دهد. ۱ روز بعد از کشیدن دندانم تب کردم و فکم چنان درد می کرد که نمیتوانستم فکم را باز کنم و غدا بخورم, به پزشک عمومی مراجعه کردم و با سرم و آنتی بیوتیک خوب شدم. اکنون یک حفره ی کوچیک در محل کشیدن دندان هنوز باقی مانده اما جایش متورم نیست و درد هم نمیکند . فقط این بوی بد دهانم را چکار کنم؟
  سپاسگزارم اگر پاسخ من را بدهید.
  ____________________________________________________________________
  سلام
  اینجا را بخوانید:
  http://www.medapple.com/8228/halitosis/

 29. من دندان عقلم چند روز پیش کشیدم اما همچنان درد می کنه هر روز مسکن می خورم چی کار کنم

 30. سلام من امروز وقت دندانپزشکی دارم دندون عقلم بکشم یه خورده میترسم، ولی مجبورم راهی نیست امیدوارم به خوبی بگذره.

 31. با سلام من۸روز پیش دندان عقل پایینم که نیمه نهفته بود را جراحی کردم وتمام شرایط را رعایت کردم و تا۵روز سفالکسین تجویز شده را مصرف کردم و دیروز بخیه ها را کشیدم .از دیروز هم درد دارم واب دهانم را نمیتوانم قورت بدهم گلویم درد میگیره از روی گردنم هم در همان ناحیه سفت شده که در زمان لمس کردن متوجه شدم.علت چیست؟چه کا باید انجام بدهم؟

 32. من دوروزه که دندان عقلمو کشیدم وگلودردشدیدی دارم طوری که آب دهانموبه سختی قورت میدم گلوم قرمزشده یه کبودی هم بالای گلومه نمیدونم چندروزبایداین دردوتحمل کنم

 33. سلام من یه جند سال دندونم درد میکنه تا میاد خوبه بشه دوبارهناحیه لثه درد می گیره توری که خواب از من گرفته وخیلی پوسیده شده

 34. سلام و خسته نباشید.مدتی پیش یکی از دندان های عقلم درد می‌کرد و پوسیده بود و به یک دندان پزشک مراجعه کردم.او گفت که باید بکشی و به جراحی هم نیاز دارد.دو تا آمپول بی‌حسی زد و گفت برو کمی بنشین و بعد بیا.در این مدت او دندان بیمار دیگری را عصب کشی کرد!!! در این مدت من تقریبا حسم برگشت،به‌طوری‌که دوباره درد دندانم شروع شد.بعد از حدود۴۵ دقیقه دکتر گفت بیا بخواب.به او گفتم که حسم برگشته به‌طوریکه دوباره دندانم درد می‌کند و خیلی‌کم بی‌حسم.او گفت که تقریبا طبیعی است و حالا یک بی‌حسی می‌زنم.خلاصه یک بی‌حسی زد و بلافاصله شروع به دندان کشیدن کرد و گفت باید تحمل کنی. این‌قدر این درد وحشتناک بود که داشتم می‌مردم.و این انبر را در دندانم چنان فشار می‌داد که گردنم داشت می‌شکست.هر وقت به آن فکر می‌کنم دیوانه می‌شوم. نظ شما چیست؟

 35. باعرض سلام من ۱ سال که دندان شلی دارم میشه بی درد ترین را هو به من بگید

 36. سلام من ۱۴ سالمه و دندون درد شدید دارم و با قرص اروم میکنم دردمو. میخواستم بپرسم کشیدن بهتر یا پر کردن تو رو خدا کمکم کنید الان ۳ روزه از دندون درد دارم و دیگه صبرم تموم شده چیکار کنم نترسم

 37. سلام، من دو ماهی میشه که دندون عقلمو جراحی کردم، جراحی خوبی بود، خون ریزی نداشتم و محل بخیه تقریبا خوب شده، ولی تازگی ها از محل ش گاها خون تراوش میشه، در حالی که جای بخیه تقریبا خوب شده، دلیلش چی می تونه باشه؟ من به دلیل ناراحتیه میگرنم مرتبا از داروی های مسکن استفاده میکنم،‌ممکنه به دلیل استفاده زیاد از مسکن باشه؟

 38. سلام ٢ روزه که دندون عقل کشیدم الان دردم شدید تر شده تورم خیلی زیادی داره البته از روزه اول کمتر شده اما بازم خیلی تورم داره حالت تهوع و سر گیجه ی شدید دارم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 39. سلام من برای انجام ارتودنسی مجبورم دندان های اسیای کوچکم رو بکشم می شه بگین دردش در هنگام کشیدن چقدر .من یکم می ترسم

  • عزیزم درد نداره موقع کشیدن ، بعدش هم کمه دردش ولى غذا خوردن سخت میشه باید مراقبت کنى

  • ثمین جان نترس…من ۴ دندون کشیدم بخاطر ارتودنسی. و با وجودی که همگی دندانها سالم بودن و دکتر بسختی تونست اونها رو بکشه ولی بعدش زیاد اذیت نشدم..بعلاوه نتیجه ارتودنسی شگفت انگیز بود و عالی…به دردسرش میارزید

 40. سلام .من ۱هفته پیش جراحی نهفته دندون عقل پایین انجام دادم.اما بخیه برام نزده.الان۲تا دندون کناریش درد میکنه.همیشه درد نداره ولی وفتی دردمیگیره خیلی بدجوره و به گوشم و گیج گام دردش سرایت میکنه.این دردبعد ی هفته طبیعیه؟چیکار کنم؟چون میخوام درس بخونم اما نمیشه

 41. سلام
  من سه روز پیش دندون عقلمو جراحی کردم، تا الان خیلی کم درد گرفته و خونریزی اصلا نداشتم و جای بخیه ها هم داره بسته میشه، همه چی اوکیه تقریبا فقط سوالم اینه که وقتی لثه ترمیم میشه این نخای بخیه چی میشه؟ یعنی گیر نمیکنه تو لثه؟ بخیه کشیدن درد داره ؟

 42. سلام
  راستش الان که دقیقا ساعت ۴ صبحه بخاطر دندون درد شدید و خواب نداشتن اومدم اینترنت تا چاره براش پیدا کنم..البته من سابقه قبلی هم دارم تو همچین شبهایی که اون دندونو کشیدم و برای همیشه از دردش راحت شدم ..با اینکه واقعا هیچ درد و ضرری رو حس نکردم اما نمیدونم چرا برای دفعه دوم میترسم بکشم خودم میدونم که خیلی قویتر از این حرفام اما نمیدونم چرا هر ماه یکبار درد اینکی دندونو تحمل میکنم اما نمیرم پیش دکترم که بکشمش؟؟یعنی بنظرتون باید برم پیش روانشناس؟ اما الان که دارم تو سایت ها میچرخم خدارو شکر دردش کمتره شده!! اما یه سوال علت سنگینی این دندونم هنگام درد کشیدن چیه؟ چون خیلی سنگینی میکنه برام؟؟

 43. سلام.
  من تقریبا ده سال پیش یکی از دندونامو عصب کشی کردم و با مواد سفید پر کرد.
  الان چند ماهه که گوشه دندونم شکسته ولثه بالای دندونم تقریبا هر روز متورم میشه که شبیه جوش چرکیه.
  به نظر شما مشکل از ریشه دندونمه که عفونت کرده یا لثه هام عفونت کرده؟
  خواهش میکنم جواب بدید.
  به چندتا دکتر مراجعه کردم ولی هرکدومشون یه نظری میدن.
  یکی میگه از ریشه دندونته که عفونت کرده.
  یکی میگه لثم عفونت کرده.
  یکی میگه باید دندونو بکشی چون اگرم درستش کنی دوباره امکان اینکه لثم جوش بزنه هست.
  به نظر شما چیکار کنم.
  در ضمن اصلا دندون درد ندارم.

 44. با سلام
  من اونقدر دکتر نرفتم تا دیواره های دندونم شکست ….
  راستش میدونید چرا ؟ چون تجربه ی خوبی از آخرین دندون پزشکی که رفتم نداشتم و همیشه اظطراب آمپول و درد دندان کشیدن را داشتم ( خدا خیرش نده در زدن بی حسی کم گذاشته بود الان فهمیدم حالا الله اعلم که چرا… ) .
  به قول یکی از دوستام که میگفت برا ایمپلنت مهم تر از جنس و قیمت میخ ایمپلنت دکتری هست که میخاد این کار رو انجام بده . راست میگفت این دکتر با تجربه همچین آمپول زد که من با اون همه استرس تأثیری روم نگذاشت فقط تنها کاری که کردم موقع آمپول زدن به آمپول نگاه نکردم و چشمهام روبستم که این خیلی کمکم کرد .
  فکر میکردم موقع کشیدن درد زیادی داشته باشه با توجه به اینکه از دندونم چیزی نمونده بود و مجبور شد دکتر تکی تکی ریشه ها رو بکشه ولی اونم اصلا درد نداشت .
  فقط تنها اشتباهی که کردم این بود که بعد از دو ساعت وقتی پانسمان رو برداشتم به خیالم برای بند آمدن خون با آب سرد دهانم را شستم و خالی میکردم که خودم فهمیدم خونریزی دوباره شروع شده اونوقت بود که فهمیدم چه اشتباهی کردم تازه باعث عفونت محل جراحت هم شدم .
  خب این علت اول شروع مجدد خونریزی بود و علت دوم این بود که برای تسکین درد کمی که داشتم به جای استامینوفن از قرص ژلوفن استفاده کردم … آخه قرص ژلوفن و ایبوبروفن عملکرد ضد انعقاد خون دارند و نمیگذارند خون لخته شود و بند بیاید . تازه بعد از کلی گذاشتن یخ روی محل خونریزی باز هم خون یک مقداری کم شد و باز هم می آمد .
  تنها کاری که در این وضعیت به من کمک کرد این بود که شب برای خواب به چند متکا تکیه دادم تا خون با فشار کمتری خارج شود … وای چه شبی بود

  حالا فکر میکنید از کجا رسیدم به این که ژلوفن برای بند آمدن خونریزی من مشکل ایجاد کرده بود ؟؟

  باور میکنید که بعد از گذشت حدود ۸ ساعت از مصرف ژلوفن و اتمام بازه تأثیر ژلوفن خونریزی من به حد خونابه اندک رسید که حد طبیعی هست و بعد از حوردن یک دو لیوان بستنی کم کم قطع شد ؟!!!
  خب حالا با جنایاتی که سر زخم لثه خودم تو همون ساعات و روز اول در آوردم تورم و عفونت و درد طاقت فرسا شب دوم سراغم اومد حالا این درد با یک دونه استامینوفن قابل تسکین نبود خب صبح که رفتم دکتر مطمئن شدم که عفونته و دو تا پنیسلین ( خشک کننده ) و یک دگزا ( تسکین درد برای حدود سه روز )تجویز کرد و کلا مشکلم حل شد شکر خدا ………………
  فقط اینو گفتم که بدونید همه فکر میکنن بخش دردناکش آمپول و ترمیم یا کشیدنه ، نه اتفاقا با انتخاب یک دکتر ماهر و خوب هیچ نگران این بخش نباشید که اصلا درد نداره فقط باقی مراحل نقاهت هست که اگه با اطلاع کافی عمل کنید خیالتون راحت باشه و این از من به شما قول قول قول اصلا نترسید ……..
  تازه اگه هرچی دکتر ماهر تر باشه درد نقاهت هم کمتر میشه فقط اصلا در دندان گول چند هزار ارزان تر رو نخورید که اصلا ارزش نداره …..
  من از جراحی ایمپلنت خیلی می ترسیدم ولی الان فهمیدم که اصلا درد نداره و فقط شرایط روانی بود که برا خودم ایجاد کرده بودم البته پیش بهترین دکتر مشهد وقت گرفتم و اتفاقا حین مراجعه با مریض هاش هم مشورت کردم که اونا هم راضی بودن …….. پس همه چیز اول در پناه خدا و دوم انتخاب فرد ماهر آزمون داده
  در پناه خدا

 45. باسلام من امروز دندونمو کشیدم اما فکرم فقط درگیره اینه که آیا وسایل و تجهیزاتی که برای کشیدن دندونم استفاده کرد ضدعفونی بودن؟لفا یه راهی جلوم بذارین که فکرم آروم بشه

 46. سلام دوستان.ساعت ۶ عصر هر دو دندان عقلم رو کشیدم )فک پایین.الان صبح از شدت خونریزی نتانستم بخوابم.انقدر درد دارم که هر سه ساعت دارم ژوئن میخورم.در کل عمل خوبی بود و راضی هستم.چون پیش جراح فک و صورت رفتم و خیالم راحت. با این که دندانم نهفته بود و خیلی بلند و ریشه دار بود ولی عالی برام کشید.خوب هم پول گرفت البته!هر دندان ۳۵۰ هزار.جمعا ۷۰۰٫فقط مشگل خون ریزی. فک کنم تا الان یک کیلو خون از دهنم اومده بیرون.موفق باشید .یا علی

 47. سلام.من قصد بارداری دارم و دندون عقلم در نیامده و دکتر گفته باید دندون های عقلم رو جراحی کنم و در بیارم.ولی من واقعا از نظر روحی نمیتونم.میتونم این کار رو انجام ندم؟

 48. با سلام دوستان عزیز،من باید دندون عقل فک بالا رو بکشم،تا حالا هیچ وقت نکشیدم،اصلا هیچ ذهنیتی ندارم،از انجامش ترس عجیبی دارم،با خوندن کامل نظرات هم گویا اصل کار بعدش،یک آرومم کنید لطفا

  • من۴روز پیش دندون عقلمو جراحی کردم جراحیو اصلا نمیفهمی نترس ولی از بعد جراحی برات بگم وااای من که مردمو زنده شدم ولی خونریزی نداشتم اصلا هم تف نکردم فقط دردش میزنه به گوشم مشکل بعدیم غذاس که نمیتونم بخورم یعنی وقتی میخورم دردمیکنه اماامروز ماکارونی خوردم چون واقعا سخته بدون غذا دارو ضدعفونت بخوری خلاصه اینکه خ بد دردیه٢تا دیگم بایدجراحی شه اما میخام نرم هرچه بادا باد

 49. سلام دوستان. من دیروز دو تا از دندون عقلامو جراحی کردم و اصلا حین عمل هیچ دردی رو احساس نکردم چون دکتر فکر می کنم چهار تا آمپول زد که اواونا هم درد نداشتند اصلا فقط چیزی که منو ترسونده بود وسایلی بود که استفاده می کردند و من متوجه می شدم که دقیقا دارن چه کار می کننند البته اونم سعی می کردم با فکر کردن به چیزای دیگه بهشون توجه نکنم. چون اگه زوم شی روشون عصبیتون می کنه. بعد که اومدم خونه تا دو ساعت گاز استریلی که گذاشته بودند رو بر نداشتم تا خونریزی بند بیاد. البته من دهنمو شستم با اب معمولی و همه دندونام یه کم درد گرفتند و حدود دو ساعت بعد که دیدم اثر بی حسی داره از بین می ره و دارم سردرد می گیرمو و بی حال می شم قرصایی که دکتر گفته بود رو خوردم. پاراستامول. اموکسیسیلین و دیشبم با دو تا متکا خوابیدم. هنوز دهنم خون می یاد ولی کمه و قورتش می دم. ولی خدا رو شکر تا الان هیچ دردی ندارم و اوکیم امیدوارم همین طور پیش بره. خبرشو باز می دم چی شد بقیش. ولی به نظر من اولین بار سخته چون تو شناختی با فضا نداری و کلا به خاطر این که دهان بازه نفس کشیدن سخت می شه ولی اگه سعی کنید چشماتونو ببندید و حواستونو پرت کنید همه چیز خوب پیش می ره.

 50. سلام به همگی
  کی میگه جراحی دندان درد نداره؟!!!!
  من الان ۵روزه دندون عقلمو جراحی کردم اما وااااقعا جون دادم ،هم موقع کشیدنش هم تا الان که ۵روزه ازش گذشته هنوز کمی خونریزی داره و بشدت ورم کرده و فوق العاااده درد دارم
  بهم یه مسکن قوی داد و دوتا آمپول مسکن همه رو هم استفاده کردم و ازبس مسکن خوردم معده درد گرفتم اما تا اثر مسکن میره باز همون درد وحشتناااک:((((
  هیچی هم جز مایعات نمیتونم بخورم و سوپ نرم

  • سلام خسته نباشی مومن
   من ۱ روزه دندونمو که کیست هم داشته… کشیدم
   الا دندون درد ندارم اما تب دارم! بدنم همه جاش داد میکنه!!
   آیا ربطی به عفونت دندونم داره؟

 51. سلام دوستان خدا روشکر یه هفته از دندون کشیدنم گذشت و تا به امروز نه درد داشتم نه چیزی. البته یه چند روز به خاطر ورم کردن صورتم سختم بود و ضعیف شده بودم ولی درد واقعا نداشتم شایدم به خاطر اینکه من بدنم در مورد مسکن ها خوب جواب می ده و با خوردن یه قرص سریع روم اثر می ذاره البته باید منکر دکترای خوب و امکانات خارج از.کشور نشد. من که قبلا کامنتا رو.خونده بودم ترسیده بودم ولی فکر کنم اگه داروی بی.حسی و دکتر خوبی داشته باشید درد رو احساس نمی کنید.

 52. سلام ، من الآن ٨ روزه که جراحی کردم و هر سه ساعت ٢-٣ تا مسکن می خورم. ولی. بازم درد داره. اصلا آروم نمی شه. همه می گن باید تحمل کنی. نمی دونم کی قراره خوب بشه. هر روز داره بدتر میشه.

 53. سلام.
  ۱۷ روز از جراحی دندونم گذشته امروز یهو دوباره شروع کرد خون ریزی!!
  جراحی رو دونه ای ۵۰۰ تومن دادم. مثلا بهترین دکتر بود.
  اما خوب بخیه نکرد که الان ۱۷ روزه تازه برگشتم خونه اول.
  اشتباه کردم دندونمو کندم . هیچ مشکلی نداشت.
  واسه اینکه جا باز کنه اینکارو کردم.
  ۱۷ روز فقط سوپ.
  هنوزم ادامه داره.

 54. منم بعده یه هفته هنوز درد دارم و مسکن باید مصرف کنم.. یه قسمتی از لثه دندون کناریش اومده بالا و بدجوری درد میکنه … میترسم برم دکتر باز بگه دهنت رو باز کن بخیه هاش بدتر شه … کشیدن دندون عقل وحشتناک ترین کاره!!!

 55. کاش از بعده عمل بیشتر توضیح میدادین..الان یه لخته ی خون و چنتا بخیه جای دندون عقلمه و من نمیدونم کی قراره این بخیه ها خوب شه … دردشم خیلی وحشتناکه و میترسم عفونت کرده باشه

 56. برو عکس بگیر شاید داخلش عصب یا ریشه مونده باش

 57. سلام به همگی من ۲ هفته ای میشه که ۲تا دندون عقل پایینمو که نهفته بود و کاملا تو فک بود جراحی کردم درد و خونریزی کمی داشت با اینکه برای خارج کردن دندون دکتر مجبور شد فکمو بتراشه و دندون و خرد کنه
  توصیه من به همه شما اینه که اگه دندون عقلتون نیمه نهفته یا نهفته است حتما برید پیش جراح فک و صورت و این کار رو به دندونپزشک ندید

 58. فک کنم منم باید این دردا رو تحمل کنم.آخه دندون عقلم احتیاج به جراحی داره
  درد.چیزیه که انواع مختلفی داره و هر کدومش رو باید به یه شکلی تحملش کنیم.جالبه که خدا هیچ انسانی رو بی درد نیافریده.

 59. سلام من س روزه دندون عقلم ک نیمه نهفته بوده و رو جراحی کردم درد داشتم اما ن زیاد اما الان یک شبانه روزه ک صورتم ورم کرده شدید و درد دارم .عایا این مشکلی ایجاد میکنه؟نیازی هس ب ددکتر مراجعه کنم؟

 60. سلام من تو این مدت ۲ماه اخیر انواع و اقسام کارارو رو دندونام انجام داداز جراحی دندون تا جراحی لثه واسه افزایش طول تاج
  من با اینکه ب دلیل حساسیت ب داروهای بی حسی مجبورم از دارو های بی حسی بیمارای قلبی استفاده کنم ک اثر بیحسیش خیلی کمتر از داروهای معمولیه(یعنی کاملا حس میکنی اتفاقاتی ک داره رو دندون میافته) ولی خدارو شکر خیلی کم اذیت شدم
  چون اول خدا کمک کرد بعدش دکترم عالیه
  بین این جراحیا چون دکترم آرتروز گردن داشت گفت سختمه دندونتو عصب کشی کنم برو یجا دیگه عصی کشیو انجام بده بیا تا بقیه کاراتو انجام بدم
  چشمتون روز بد نبینه دوروزی ک جای دیگه کار داشتم ک هم پالپوتومی انجام دادم هم عصب کشی پدرمو درآوردن ی دور فرستادنم اون دنیا دوباره برگشتم
  در صو
  اینم باید بگم ک من ی دندون خیلی خراب داشتم ک ۸سال پیش باید جراحی میکردم ولی انقدر از بی کفایتی بعضی دکترا میترسیدم ک تو این مدت کلا دندونپزشکی نمیرفتم ولی وقتی مجبور شدم و این دکترو بهم معرفی کردن تازه تاسف میخورم چرا زودتر ب داد دندونام نرسیدم ک انقد اوضاعشون وخیم بشه
  خدا ب این دکترم خیر بده و هرچی از خدا میخواد ان شاالله بهش بده ک خیلی انسان متعهدیع

 61. من ۴روزه که دوتا از دندونای عقلمو(دوتای سمت چپ) کشیدم خیلی دهنم باز نمیشه یه طرف گلوم درد میکنه لثه هامم یه طوریه انگار میخاره درد میکنه این دوتا توام باهم،جای آمپولا هم درد میکنه فقط غذای مایع میخورم خسته شدم از درد شبا نمیخوابم،واقعا وحشتناکه دندونه عقل

 62. من دندون عقل فک بالا سمت راستم رو سه ساعت پیش کشیدم.اصلا درد ندارم.البته با یه آمپول دگزا بلافاصله بعدش و خوردن یه دونه ژلوفن . نیم ساعتم گاز استریل روش موند و بعد خونریزیشم قطع شد و بستنی و شیر سرد خوردم.حین کشیدنش هم کاملا بیحس بود و هیچی نفهمیدم.سه سوته کشیدش.الانم خدا رو شکر انگار نه انگار که دندون عقل کشیدم.تو رو خدا اینقدر ملت رو نترسونید از کشیدن دندون عقل.خودم قبلش کامنتا رو خوندم با کلی استرس و ترس رفتم .ولی چیزی واسه ترس نداشت.البته دکتر هم خیلی مهمه.من پیش متخصص فک و صورت رفتم.

  • تا الانم که هفت ساعت گذشته از کشیدن دندون عقلم هیچ دردی نداشتم . از صبح که کشیدم مسکن همون یه آمپول دگزا و یه دونه ژلوفن بوده.پس زیاد از بعدش نترسید.ممکنه شما هم مثل من اینجوری راحت از شر دندون عقلتون راحت بشید.

  • با سلام آیا دندون عقلتون نهفته بود؟

 63. سلام من بعد از کشیدن دندون اسیابم .روز اول خون کمرنگ میومد که طبیعی هستش.ولی روز بعد صبح لثم باد کرد وخون قلیز میاد چی کار کنم؟

 64. سلام من ی سال قبل درحین کشیدن دندونم بیهوش شدم الانم ی دندون خراب دارم میخوام بکشم میترسم و یدفعه ضعف میکنم ازحال میرم لطفابگید چیکارکنم تادیگه اینجوری نشم ممنون

 65. دوستان عزیزی که تا به حال دندان عقل رو جراحی نکردین اصلا نگران نباشین من دیشب سمت چپ پایین رو جراحی کردم و هیچ مشکل خاصی نداشتم و با مسکن ها و دارو ها و دهان شویه دارم حال میکنم.. گلی به گوشه ی جمال دندون پزشکم که حال داد اساسی….. کشیدن دندون عقل رو عشقه… هفته ی دیگه هم نوبت سمت راست پایینه

 66. سلام وقتتون بخیر خواهش میکنم جوابمو بدید چون خیلی نگرانم من دو روز پیش دندون عقل پایینمو جراحی کردم بزور و باشکستن دندونم بعد نیم ساعت دراومد الان ی طرف سورتم بدجور ورم کرده طوری ک نمیتونم خوب دهنمو باز کنم یخورده درد هم دارم لثه م هم ورم کرده و لثه کنار دندون اسیا ۷م ورم کرده و گلو درد هم دارم ایا این طبیعیه یا باید ب پزشک مراجعه کنم برا کاهش ورم صورتم چه کنم!در ضمن من پیش جراح فک و صورت نرفتم و دندان پزشک جراحی کرد الان میرم سرکار خیلی وضعیت وحشتناکیه

  • اولن که اصلن نگران نباش . چون طبیعیه . دومن روز اول باید کیسه اب سرد گذاشت و روز دوم سوم آب گرم . حرف هم نیاید بزنی مخصوصا روز اول . دهنت نجمبه خلاصه . غذاهای نرم بخور .

 67. با سلام ببخش دندان عقل من در آمد و دندان جلویی خراب شد برای کشیدن دندان چه عوارض داره و میتونم به جای کشید ترحیم کنم و نزارم دندانم از دستم بره راهی هست بتونم دندانم دوباره به دست بیارم

 68. من امروز ۳تا دندون کشیدم هنوز ۱۱ تا دیگه دارم میخواهم مصنوعی بزارم برام دعا کنید

 69. من الان ۳ ساعته که دوتا از دندونامو کشیدم یکی عقل و یکی هم آسیاب ۷، اولش خیلی میترسیدم(چون قبلا تجربه خیلی بدی داشتم که البته دکترش ناشی بود جوری که کم مونده بود بیهوش شم) ولی این دفعه اصلاً درد نداشت با این که دوتا دندون بود. توصیه میکنم پیش دکتر با تجربه و کار بلد برید.

 70. من دیروز ۴ تا دندون که فقط ریشه باقی مونده بود کشیدن بعلاوه دندون عقل … قبلش میترسیدم اما الان هیچ دردی ندارم …. همین که درد ندارم عجیبه . ۵ تا دندون کشیدم درد ندارم ?

 71. من دندون عقل سمت چپ پایینم نهفته بود کشیدم ۱۴روز درددددددد کشیدم درد میزد ب سرم گوشم مردمممم قشنگ ۳تا دکتر رفتم میگفتن مسکن بخور خووووب میشه نشد تا اینکه پیش دکتر احسان اثنی عشری رفتم ایشووون عالین من دچار حفره خشک شدم اگه بعد ۳روز درد کشیدید دیگه تحمل نکنید برید پیشه دکترررر شاید دچار حفره خشک شدید

 72. سلام .من برای اورتودنسی ۲ تا از دندون هامو کشیدم لثم خالی شده و خط خندم خیلی عمیق شده . می خواستم بدونم راهی برای این مشکل وجود داره؟

 73. سلام دوستان من ۲۰ روزی هست دندونمو کشیدم بعد از چند روزش فکم بطور کامل باز نمیشه باید چکار کنم ممنون

 74. ما که نفهمیدیم توی این کامنتا دندونی که جاش بعد از کشیدن درد میکنه چه مرگشه یکی مارو ملتفت کنه?????

 75. سلام.من دو روزه دندون عقل بالا و پایین سمت چپم رو کشیدم.کل دندونای سمت چپم درد میکنه.گلو درد و سوزش گلو و گوش درد دارم.سقم و ته گلوم قرمز و درد میکنه و حالت سرما خوردگی دارم.گردن درد هم دارم.همه این دردها فقط سمت چپم هست.آیا این درد ها طبیعی هست؟ آیا لازمه به پزشک مراجع کنم؟

 76. سلام
  من تقریبا یک ساعت پیش دندون آخری فک پایینم رو کشیدم. قبل اینکه برم دکتر خیلی استرس داشتم و فکر میکردم خیلی درد داره. بعد رفتن دکتر بی حسی زد و تقریبا یک ربع بعد شروع کرد به کشیدن یک دقیقه بعد بهم گفت پاشو من با تعجب گفتم تموم شد و دکتر گفتن آره. میخوان بگم که اصلا من حس نکردم و هیچ دردی هم نداشتم به نظرم تو انتخاب دکتر باید خیلی دقت کرد و اصلا نترسین چون هیچ دردی نداره و اصلا متوجه نمیشین.
  درضمن دندون من خیلی پوسیده بود و دیواره یک طرف کامل ریخته بود به قدری درد داشت که نمیتونسم غذا بخورم واسه همین میترسیدم که کشیدنشم درد داشته باشه ولی اطمینان میدم اگر دکتر خوبی باشه کوچیکترین دردی احساس نخواهید کرد.

 77. سلام دوستان عزیز.
  امیدوارم حالتون خوب باشه.
  من دندان یکی مونده به آخری ، ردیف پایین ، سمت راست رو کشیدم.
  چون اولین بارم بود از دندون کشیدن خیلی میترسیدم.
  مراحل:
  ۱-پزشک یه آمپول داخل دهان میزنه،که هیچ سوزش و دردی نداره.
  ۲-بعد از ۱۰ دقیقه که صورت بی حس میشود.
  ۳-دندان توسط پزشک کشیده میشود.
  کل زمان کشیدن دندان ۱۵ دقیقه طول میکشه.
  نکته:حتما پیش یک متخصص بروید تا مشکل شما براحتی برطرف بشود.
  نکته:زمانی که دندان کشیده بشود ، به دلیل بی حس بودن صورت هیچ دردی احساس نمیکنید ، اما بعد چند ساعت مختصر دردی در ناحیه لثه(دندان کشیده شده)احساس میکنید،البته درد به زودی برطرف خواهد شد.
  نکته:به هیچ عنوان نترسید ، اگر هم ترس داشتید با تلاوت سوره آیت الکرسی آرامش زیادی را به دست میاورید ، و سعی کنید خود را آرام کنید.
  امیدوارم مشکلات دهان و دندان همه عزیزان حل بشود.
  الهی آمین
  یاعلی مدد
  خدانگهدار

  • سلام
   حتما برای جراحی دندان عقلتون به جراح فک و صورت مراجعه کنید نه دندانپزشک چون مشکلات بعدی اون رو مثل درد دندانهای مجاور یا جلوگیری از آسیب به کانالهای عصبی رو نمی تونن پیشگیری کنن طبق تجربه خودم میگم که بعد از کشیدن دندون عقلم دو تا دندونای مجاور عصبشون آسیب دید.

  • مرسیی با گفتن مراحلش خیلی آروم شدم.
   پس ۴۰دقیقه حدودا بیشتر طول نمیکشه.

 78. سلام
  من از کشیدن دندون خیلی زیاد میترسم و واقعا نمیدونم باید چکار کنم
  خواهش میکنم واقعیت رو بگید
  در حین انجام کشیدن دندون درد زیادی حس میکنید؟؟

  • من الا دو ساعته دندون عقل بالام رو کشیدم،در حین کشیدن فقط میتونم بگم مردم
   خیلی بد بود خیلی،تنها پیشنهاد من اینه ک بهترین دکتر شهرتون رو انتخاب کنید و قبلش بارها تذکر بدید ک حد اقل بی حسی بیشتری بزنه ک داغون نشی،والله دکتر من سه بار در حین کشیدن دادو بیداد کرد،میگفت درد نداری فقط فشاره،میگفتم درد دارم قبول نمیکرد،تجربه خوبی برام نذاشت….

 79. سلام من حدود سه چهار روزه ک دندون عقلمو کشیدم ولی جاش هنوز سوراخه و من اصلا دوست ندارم اینجوری باشه ب نظر شما خوب میشه یا باید ب دندان پزشک مراجعه کنم؟
  __________________________________________________________
  سلام
  قدری طول می کشه تا حفره خالی جای دندان پر بشه

 80. سلام ، این بخیه ک زده رو دندونم هروز کوچک و کوچک تر میشه ، مشکل داره ؟! یا عادیه ؟

 81. بچه ها دندون کشیدن درد نداره . درد جاش از همه چی بدتره . واقعا هیشکی براش پیش نیاد که بخواد دندون بکشه .

 82. سلام
  بعد از چند مدت از کشیدن دندان عقل جاش باید بطور کامل خوب شه؟
  الان نزدیک به دو ماهه ولی کامل خوب نشده
  باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟
  _________________________________________
  سلام
  بله صد در صد

 83. با سلام و خسته نباشید بابت سایت خوبتون…بنده یه روزه که دندونمو کشیدم و امشب طرفی که دندونمو کشیدم باد کرده…ممنون میشم دلیل اون و راهکار رفع آنرا بهم بگید…با تشکر
  ____________________________________________________________________
  تورم ممکنه اتفاق بیفته. اما اگر تب یا درد شدید دارید حتما برای بررسی به دندانپزشک مراجعه بفرمایید

 84. سلام من چند روز پیش دندون عقلم رو کشیدم درد خییییلی شدیدی داشتم و به محض اینکه بیحسی داشت رفع میشد شروع شد ودوتا مسکن با هم خوردم که چندان فایده ای نداشت..
  اما بعد از ۲ ساعت به توصیه ی شاگردان دکتر روازاده محلول آب جوشیده ی ولرم شده و نمک دریا در دهانم نگه داشتم خییییلی خییلی بهتر شدم. . تا شب سه بار اینکارو انجام دادم و آروم محلول رو در دهانم چرخوندم هم خونریزی زود قطع شد و هم درد خییییییلی کم شد در حدی که دیگه مسکن نخوردم و راحت خوابیدم.. من فک کردم شاید خودش زود خوب شده اما تا دیدم بعضیا نوشتن درد طولانی تری داشتن فهمیدم به خاطر آب نمک بوده..

 85. سلام . من ۵ روزه که دندون عقلمو کشیدم . بخیه زدم . اما احساس میکنم ته فکم تنگ شده و نمیتونم خوب و کامل دهنمو باز کنم و احساس میکنم یه مقداری از داخل لُپ مو به قسمت لثه ی دندونی که کشیدم بخیه زده .

  آیا از دوستان کسی چنین تجربه ای داشته ؟ میترسم لُپم به لثه ام همونجوری جوش بخوره . انگار ته فکم چروک شده باشه ، اونجوری .

  لطفا کمک کنید … خیلی ترسیدم 🙁

 86. سلام.در روز کشیدن چند دندان مجاز هست؟ایا میشه ۴دندان رو توی یک روز کشید

 87. سلام به همگی.الان چهارساعته که دندون عقل پایین سمت چپ وکشیدم اول یکیم خونریزی داشت ولی الان خوبم فقط یه دردملایم دارم.دکترم خیلی خوب بودالبته خوبم پول دادم۳۰۰ ت .فقط اینوبگم اگه میدونستم جراحی اینقدام سخت نیست دیگه اون همه دردنمیکشیدم.

 88. همینطوربگم اگه دکترخوب باشه ومواردبعدازجراحی رورعایت کنید.اصلاجراحی دندون عقل سخت نیست.

 89. سلام من دندونمو کشیدم با اینکه سالم در نیومد و شکست ولی سه ریشه داشت و همه اونارو دراورد،ولی الان داخل حفره احساس میکنم استخون مونده یا یه چیزی شبیه استخون هست داخلش،میگن رسوباته لثه و دندون هسش و‌خودش میاد بیرون میخواسم نظر شمارو هم بدونم

 90. سلام الان ساعت ۱۲:۴۵دقیقس ساعت چهار جراحی دندان دارم، یه داندان دارم که وضع خرابی داره کاملا پوسیده شده فقط یه تکه ازش مانده تورو خدا دعا کنید خیلی میترسم،خداوند هیچ بنی بشریو دندان درد نصیبش نکنه،ممنون از سایت خوبتون

 91. دوستان من متوجه نشدم بلخره ژلوفن بخوریم یا نه ؟چون دکتر برای من ژلوفن نوشته, جراح فک و صورت هم بودش.

 92. من ۳روزه دندون عقل پایین سمت چپم رو پیش جراح فک و صورت جراحی کردم خدارو شکر اصلا هیچی متوجه نشدم.خونریزی هم نداشتم.فقط یه درد مختصر بعد از باز شدن سری داشتم.و صورتم هم ورم کرده که با مراجعه به جراحم متوجه شدم که کاملا طبیعیه و طی ۴۸ساعت ورم باقی است و تا ۷-۱۰ روزه کاملا تورم برطرف میشه.توکل بر خدا نترسید.التماس دعا

 93. آریا صدیقی تنکابنی

  سلام ببخشید دندان دو فک پایین من پشت دندان یک من است و کج شده پزشک بعد ازگرفتن یک سری عکس مخصوص از ریشه دندان گفته باید دندان یک کشیده بشه تا دندان دو جای دندان یک را بگیرد(با ارتودنسی)ایا این کار صحیح است؟

 94. سلام یه هفته ست دندون عقلمو جراحی کردم.دکتر گفت بخیه م جذبیه.الآن یه قسمت اصلی بخیهم افتاد.احساس میکنم لثه م آویزون شده
  چیکار کنم الان؟

 95. هدف از خلقت دندان عقل چه بود؟ (*゚ー゚)╰

 96. سلام.من سه روزه دندانم را کشیدم و در این مدت لثه ام وقتی چیزی میخورم میسوزه.قسمت کمی از اون قرمز شده میخواستم بدونم چیکار کنم که سوزش و دردش کم بشه.ممنون

 97. دوستان سلام من ۷ روزه دندون عقلمو کشیدم که داخل فک پایین بود فقط توصیم اینه که فقط و فقط پیش جراح فک و صورت برید نه دندانپزشک

 98. سلام
  من امروز دندان عقلم ک ی کم کج اومده بالا کشیدم
  دم دکترم گرم خیلی خوب کشید دندون
  بعد کشیدنم ی ۳ساعتی خون ریزی داشت دو تا بستنی خوردم خون ریزی شم قطع شد

 99. سلام من حدود هفت ماهه دندون عقب سمت چپ پایین رو که نهفته بود رو کشیدم و از همان زمان تا به الان قسمت چپ زبانم کاملا بی حس شده و هیچ دکتری نمیدونه چه کار باید کرد ! آیا کسی تجربه ای داره؟

 100. سلام‌.من یک هفته هست که دندون شماره پنج سمت چپ پایینمو کشیدم اما روز به روز داره به دردم اضافه میشه جوری که سر درد میگیرم.عفونت هم نداره.حفره هم ندارم بسته شده.علتش چی میتونه باشه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*