معرفی رشته های تخصصی دندانپزشکی

دکتر آرش خالقجو

ارتودنسی

همه ما کم و بیش با رشته های تخصصی پزشکی آشنایی داریم اما با رشته های تخصصی دندانپزشکی چطور؟ آیا می دانید شاخه های “تخصصی” دندانپزشکی کدامند و چه بیمارانی را درمان می کنند؟ در این بخش به معرفی ۵ رشته تخصصی از ۱۰ رشته تخصصی دندانپزشکی پرداخته و معرفی ۵ رشته بعدی را به پست های بعدی  موکول خواهیم کرد.

بد نیست بدانید دندانپزشکی که در یک رشته تخصصی خاص” ادامه تحصیل” داده باشد (پس از اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی) عنوان “متخصص” حتما زیر اسم او و قبل از گرایش مورد نظر ذکر می شود مثلا: “متخصص ارتودنسی”

۱-تخصص ارتودنسی(Orthodentistry):

 متخصصین این رشته به درمان ناهنجاری های دندانی و فک و صورت می پردازند. ارتودنسی ثابت (fix) که پس از سن رشد انجام می شود تنها در حیطه توانایی این متخصصین می باشد. طول دوره این تخصص ۳ سال پس از مدرک دکترای دندانپزشکی است. این رشته جزو رشته های مورد علاقه داوطلبین آزمون تخصصی دندانپزشکی است.

۲- تخصص آسیب شناسی فک و صورت (Oral Pathology):

 توانایی متخصصین این رشته بررسی های میکروسکوپیک نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان ٬ فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع  سرطان مشکلات التهابی و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

۳-تخصص درمان ریشه(Endodontology):

 وظیفه متخصصین این رشته درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی های آن است بویژه مواردی که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج باشد.

۴-تخصص دندانپزشکی ترمیمی(Restorative Dentistry):

 این متخصصین به درمان های خاص و پیچیده “تاج دندان” از دو جنبه برگرداندن عملکرد صحیح و  تامین زیبایی می پردازند . “لامینیت” نمونه ای از درمان های زیبایی می باشد که توسط متخصصین این رشته انجام می شود.

۵-تخصص بیماری های دهان و دندان(Oral Medicine):

این دسته از متخصصین در واقع به بررسی و تشخیص بیماری های دهان ٬ فک و صورت و ارتباط آنها با سایر دستگاه های بدن می پردازند.ابنها در واقع معادل “متخصصین داخلی” در دندانپزشکی می باشند. طول دوره تخصصی رشته های فوق ۳ سال است که با احتساب ۶ سال دوره عمومی دندانپزشکی مجموعا ۹ سال می شود.

البته توانایی های هر یک از متخصصین ذکر شده بسیار جامع تر از توضیحات مختصر بالا است اما به دلیل خارج از حوصله بودن به آنها پرداخته نشده است.

یک نظر

  1. محمد علی حفظ السان

    با سلام خواستم از محضرتان بپرسم از تخصص ها ی دندانپزشکی که یکیش هم جراحی است تکنیکهای مدرن و بر مبنای پیشرفتهای علم دندانپزشکی در حال حاضر و به روز ان در کدامیک از کشورها و دانشگاهها این تکنیکها اموزش داده میشوند یا به عبارتی بروزترین اموزشها در کدام کشورها و دانشگاههای ان مقدور است . با تشکر . محمد علی حفظ اللسان پدر احسان حفظ اللسان که فارغ التحصیل دندانپزشکی از حاجت تپه ترکیه میباشد و بنده تصمیم دارم ادامه تحصیل ایشان را فراهم کنم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*