۱۲ روش تسکین درد کمر

backpain

کمردرد یکی از شایعترین دلایل مراجعه بیماران به پزشک و مصرف داروهای مسکن است. در آمریکا حدود ۸۰% مردم (از پیر تا جوان) حداقل یک بار در عمر خود کمر درد را تجربه کرده اند. در بعضی افراد این کمر دردها مکرر هستند و ممکن است حتی هرروز به سراغ آنها بیایند و در برخی افراد (مثلا جوانترها) ممکن است درد کمر بعد از یک فعالیت سنگین (مانند جابجایی بار) یا کشش کمر (مثلا بعد از خم شدن برای برداشتن یک خودکار) ایجاد شوند.

این دردها گاه ناتوان کننده هستند و بیمار حاضر است هرکاری بکند تا از شر این ناراحتی خلاص شود. در اینجا ما ۱۲ روش تسکین و بهبود این دردها را با هم مرور می کنیم:

۱- دوره استراحت کمتر

شایداست این مورد خلاف انتظار به نظر برسد، اما تجربه نشان داده، افرادی که بیش از حد در رختخواب می مانند تا دردکمر آنها خوب شود، عملا روزهای بیشتر را با کمر درد درگیر خواهند بود.معمولا توصیه میشود تا ۳ روز استراحت نسبی برای موارد کمردرد حاد در نظر گرفته شود. بهتر است هرچه زودتر کار و فعالیت متعادل شروع شود تا دردکمر زودتر پایان یابد.

۲- فعالتر بودن

فعالیت صحیح معمولا به بدن کمک می کند تا وضع صحیح ایستاده خود را به دست آورد و کمتر دچار درد در ستون فقرات شود. بخاطر داشته باشید این فعالیت باید صحیح باشد و مثلا فعالیتی مانند کارهای باغبانی اصلا توصیه نمی شود. همچنین سعی کنید حرکاتی قبلا منجر به بروز کمر درد شده اند را تکرار نکنید.

۳- حفظ وضع صحیح بدن

ممکن است که درد شما بطور ناگهانی شروع شده باشد، اما بذر این درد معمولا بطور مخفیانه کاشته یم شود، با نشستن یا ایستادن در حالت غلط، فشار زیادی به فقرات وارد می شود. تنها یک خم شدن نا مناسب موقع مسواک زدن می تواند تا ۵۰% فشار وارده به فقرات کمری شما را افزایش دهد.

۴- با پزشک خود مشورت کنید

همه دردهای کمر از یک قماش نیستند. در بعضی افراد این درد بخاطر ضعف عضلات کمر است و در بعضی به خاطر سابقه یک ضربه و یا در بعضی بخاطر دیسک کمر و … . بنابراین یک قانون کلی برای درمان بیماران نداریم و درمان ویژه هر بیمار باید برای او طراحی شود. در پزشکی تاکید بر روی هر فرد خاص است و بنابراین هیچگاه نمی توان قوانین درمانی را به همه بیماران تعمیم داد.

۵- تقویت عضلات شکم

ضعف عضلات شکمی باعث بیشتر شدن فشار وارده به فقرات کمر می شود. بنابراین تقویت عضلات اطراف فقرات و عضلات شکمی می تواند نقش موثری در کاهش دردکمر داشته باشد.

۶- افزایش انعطاف بدنی

افزایش انعطاف بدنی می تواند به توزیع مناسب فشار در نقاط مختلف بدن کمک کند و از زحمت فقرات دردکشیده بکاهد. یک حرکت خوب این است که در لبه تخت بنشینید، یک پا را کاملا دراز کنید و کف پای دیگر را راحت روی زمین قرار دهید. سپس آرام بدن خود را روی پای درازشده بکشید.

۷- استفاده از ارتوزها و محافظهای طبی

پشتیبانها و محافظهای فقرات که در انواع مختلف در بازار هستند می توانند در فشارهای زیاد به فقرات کمک کنند. اما دقت کنید که این ارتوزها نباید زیاد استفاده شوند، چون باعث تنبلی عضلات کمری شده و وضع را بدتر خواهند کرد.

۸- یخ و آتش

در حوادث ناگهانی بهتر است ابتدا محل التهاب یا تورم را سرد نگه دارید و بعد از ۱-۲ روز محل را گرم کنید. البته این روش برای تمام موارد قابل توصیه نیست. در عین حال بعضی پزشکان معتقدند این روش تاثیر چندانی در فرآیند بهبودی ندارد و حتی ممکن است در اثر گرما و سرمای کنترل نشده به پوست و عضلات صدمه وارد شود.

۹- وضع درست خوابیدن

شما حدود یک سوم عمر خود را خواب هستید، بنابراین وضع صحیح خواب می تواند تاثیر زیادی در سلامت فقرات و دستگاه اسکلتی شما داشته باشد. جای خواب نباید زیاد نرم یا زیاد سفت باشد. قوسهای طبیعی در کمر و گردن باید حفظ شوند.

افرادی که به پهلو می خوابند بهتر است بالش کوچکی را بین دو زانوی خود قرار دهند. / افرادی که به پشت می خوابند، بهتر است بالش کوچکی را زیر زانوهای خود بگذارند. / افرادی که به شکم (دمر) می خوابند، باعث ایجاد فشار شدید بر فقرات گردن و کمر خود میشوند.

۱۰- ترک سیگار

شاید به نظر نامربوط بیاید. اما سیگار کشیدن همانطور که می تواند به قلب و ریه شما آسیب بزند، می تواند بر عروق خونی تغذیه کننده بافت محافظ فقرات هم اثر گذاشته و باعث کاهش خونرسانی به عضلات و نسج نرم اطراف کمر شود. تحقیقات ثابت کرده است که سیگاریها به شدت در معض ابتلا به کمر درد هستند.

۱۱- حرف بزنید

در بسیاری موارد کمردرد در اثر مشکلات عصبی و استرسهای روزمره تشدید میشود. اگر احساس می کنید کمردرد شما ارتباطی با ناراحتی عصبی-روحی دارد، بهتر است با مشاور روانشناسی خود حرف بزنید. بسیاری از بیماریهای روان مانند افسردگی و اضطراب، خود را به صورت دردهای جسمی مانند کمردرد نشان می دهند.

۱۲- از روشهای ریلکسیشن (تن آرامی) استفاده کنید

ثابت شده است که روشهای تن آرامی مانند نفسهای عمیق و شمرده، تکنیکهای مدیتیشن و ریلکسیشن و کاهش استرس عضلات، می تواند در بیماران احساس بهتری ایجاد کند و از شدت در  آنها بکاهد.

با بکار بستن این ۱۲ روش در کنار برخوردار بودن از مراقبتهای پزشکی-درمانی، می توانید کمردرد خود را تا حد زیادی کاهش داده و حتی از بین ببرید. شاید روشهای دیگری هم باشند که در این لیست به آنها اشاره نشده است. آیا شما روشهای دیگری برای کاهش درد کمر می شناسید؟ آیا تا بحال خودتان هم دچار کمردرد شده اید؟ نظرات و تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: وب ام دی

۵۳ نظر

 1. سلام
  باتشکر خواهش می کنم اطلاعاتی در زمینه جراحی پستان ، متخصصان مربوط وهزینه ها ،عوارض کوچک وجمع کردن که باعث شانه وگردن درد شده است ارائه کنید
  __________________________________________________________
  سیب پزشکی:
  می توانید به این وبلاگ مراجعه بفرمایید: http://jarahirani.blogfa.com/

 2. با عرض سلام بنده ۳۰ سال دارم ۵ سالی میشود که تنبلی کمر دارم بایدچه کارکنم بعض مواقع کمر دردهای شدیدی دارم که حتی نمی توانم از جای خود بلن شوم

 3. با سلام و تشکر از مطالب مفید

  من ۳۰ سال دارم و بعد از درد شدید و سپس MRI متوجه دیسک کمر در یکی از مهره های پایین کمرم شدم. می خواستم راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم. لازم بذکره که دلیل طرح این سوالام اینکه شغل من کمی سنگین هستش و قطعات خودرو بلند میکنم. به نظر شما چیکار باید بکنم. 
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ___________________________________________________________
  دیسک کمر با توجه به علائم و شدتش درمان میشه یعنی در موارد شدیدتر تحت عمل جراحی دیسک قرار می یگرده اما اگر خفیف باشه با روشهای تسکینی و کاهش فسار بر ستون فقرات.
  اگر مورد شما جزو موارد شدید نیست (که اون رو پزشک بر اساس ارزیابی بالینی به شما اعلام می کنه) در این صورت بهتر هست از فشار روی فقرات کم کنید. محل خواب و نشستن خودتون رو مناسب تر انتخاب کنید و از کارهای سنگین که باعث فشار به فقرات میشه استفاده کنید.
  فیزیوتراپی بعضا ممکن هست لازم بشه اما همیشه لزومی نداره.
  دقت داشته باشید که فرآیند اختلال در دیسک کمر تقریبا غیر قابل برگشت هست و فقط باید سعی کنید اوضاع بدتر از حالت فعلی نشه و فشار به کمر خودتون وارد نکنید

  • از ۱۹۸۳ ببعد معلوم شده است که دیسک هم میتواند ترمیم خود بخود شود و حتی ترمیم کامل دیسک بعد از فتق آن گزارش شده است.یک مرد هم از ترکیه گزارش شده است

  • سلام همسر من مثل این اقا دیسک کمر دارن و اکثر مواقع یکی از پاهاشون هم درد میکنه برای تسکین درد های پا و کمرش راهی هست آیا؟
   ممنون
   ______________________________________________
   برای تسکین روشهای مختلف دارویی و فیزیوتراپی هست که با توجه به شرایط بیمار انتخاب میشن. انتخاب درمان بصورت آنلاین صحیح نیست

 4. با سلام
  مدتی است که هنگام حرکت در ناحیه کمر احساس درد شدیدی می کنم . و ب موقع نشستن این درد در تمام بدنم پخش می شود و بیرون می رود و دیگر احساس درد نمی کنم ولی موقع حرکت دوباره این درد مجددا شروع می شود .
  به دکتر مراجعه کردم ۱۰ روز استراحت مطلق و دارو برای من تجویز کرد ولی هیچ تفاوتی و هیچ علامت بهبودی دریافت نکردم .
  خواستم علت کمر دردم را بدانم
  با تشکر
  ____________________________________________________________
  سلام
  کمردرد علتهای مختلفی می تواند داشته باشد از جمله مسائل مربوط به استخوانهای فقرات کمری، مسائل مربوط به دیسک بین مهره ای، مشکلات ناشی از گرفتگی عضلات ناحیه کمر و یا وجود توده ها یا هر چیزی که به کمر و مخصوصا اعصاب کمر فشار وارد کند. همچنین درد می تواند به خاطر مسائل استرسی و عصبی هم ایجاد یا تشدید شود. حتی مسائل عفونی نیز می توانند چنین دردهایی ایجاد کنند.همچنین بد نیست بدانید که ممکن است بعضی دردها از سایر نقاط بدن مخصوصا از شکم و لگن خود را بصورت درد کمر نشان دهند.
  اولین قدم در تشخیص علت صحیح کمردرد معاینه بالینی است که توسط پزشکتان انجام می شود. در گامهای بعدی ممکن است عکسبرداری از فقرات کمری یا انجام برخی آزمایشات توصیه شود.
  معمولا در مورد کمردردهای کوتاه مدت که شک به ضایعه خاصی (مثل شکستگی) هم نداریم و معاینات طبیعی است، به درمانهای تسکینی و استراحت می پردازیم. در صورتیکه درد ادامه داشته باشد (مثل مورد شما) ممکن است عکسبرداری و انجام آزمایشات ضروری باشد.
  بدون انجام معاینات دقیق بالینی و گاه رادیوگرافی و آزمایشات نمی توان اظهار نظر دقیقی در مورد درد کمر و منشا ان داشت

 5. اقای دکتر تو را خدا جواب من راامشب بدهید مادر من وست کمرش (بالاتر از وبین دنده ها )درد گرفته وپاهایش را میتواند تکان دهد ایا از مهرها است ولی کسی امد که از کمر سر در میاورد و گفت رگ های اعصاب خشک شده و روی هم قرار گرفته وبعد ماساژ کمی بهتر ولی درد شدید و الان یک سرم که باید با یک امپول مخلوط شده ویک امپول تسکین درد زد ولی الان به سختی تکان میخورد یک راه حل بگویید لطفا من تا اخر شب بیدارم برای بهتر شدن ودردکمتر تکان خوردن یک راه حل تورا خدا
  ______________________________________________________________
  سلام
  دوست عزیز چرا به پزشک مراجعه نمی کنید؟ شما به “کسی که از کمر سر در میاورد” مراجعه می کنید، و در اینترنت جستجو می کنید و نگران هم به نظر می رسید اما به پزشک مراجعه نمی کنید!؟
  لطفا برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید
  http://www.medapple.com/site/questions/
  باور بفرمایید این راه کمک کردن به کسی که دوستش دارید نیست

 6. سلام لطفا از درد سیاتیک کمر مطالبی درج شود با تشکر

 7. سلام طبق ام ار ای bulging دیسکهای ۳و۴ و۴و۵دارم.دردشدید درناحیه کمر دررمحل دیسکهای مذکور دارم در باسن پشت رانها انگشتان دوپا احساس درد وسوزن سوزن شدگی دارم.پزشک مغز واعصاب می گوید ورم دیسکهای شما کم است ونباید اینقدر درد داشته باشیدوعلت را عصبی واضطراب میداند.البته دوره اضطراب واندوه دوساله ای را به دلیل بیماری وفوت یکی از نزدیکان گذرانده ام .خم شدن وبرداشتن چیزی ازروی زمین حت باخم کردن زانوها وارام درد کمرم راتشدید می کند.مستاصل شده ام.چه کنم؟

 8. سلام
  من ۲۳ ساله هستم در عضلات سمت چپ کمرم درد دارم و خصوصا بعد از کار کردن بیشتر می شود و در موقع خم شدن و بلند شدن احساس درد می کنم میخواستم عتش رو بپرسم و باید چکار کنم تا خوب شود خیلی نگرانم لطفا کمک کنید.؟ …. ممنون
  ______________________________________________________________
  دوست عزیز همونطور که بارها گفته ایم، تشخیص یک کار بالینی است و به هیچ وجه نمی توان با دو سطر شرح حال به تشخیص قطعی رسید. نوع درد کیفیت درد و محل انتشار درد مهم هستند. با توجه به سن شما و شرح حالتان احتمالا مشکل به خاطر فشار بیش از توان بر عضلات باشد اما از پشت مانیتور هیچ اظهار نظر قطعی نمی توان کرد.

 9. با سلام و خسته نباشید از مطالب خوبتان
  بنده حدود سه ماه است که درد در ناحیه کمر و بعضا در قفسه سینه دارم به طوری که بعضی اوقات دردش مرا اذیت می کند. به پزشک اورتوپد هم مراجعه کرده ام ایشان برایم سنجش تراکم استخوان نوشتند ان را انجام دادم و کاملا در حد ایده آل قرار داشت . اما هنوز درد در ناحیه گردن – شانه ها – قفسه سینه و کمر را دارم که مرا به شدت آزار می دهد . البته باید بگویم بنده کاسب هستم و اکثر اوقات ایستاده هستم و بعضی اوقات لوازم سنگین هم بلند می کنم و از ۵ سال پیش تا الان درد در ناحیه کمر داشته ام البته به صورت مختصر که زود بهبود پیدا می کرد اما از این ۳ ماه گذشته تا الان دردش به شدت آزارم می دهد .در ضمن بنده ۳۰ سال دارم و آقا هستم . لطفا مرا راهنمایی بفرمایید که علت چه می تواند باشد و چه کار باید بکنم .
  با کمال تشکر سالم باشید
  ____________________________________________________________
  با سلام
  درد کمر می تواند علتهای مختلفی داشته باشد . از علتهای عضلانی گرفته (مثل گرفتگی عضلات) تا مسائل مربوط به ستون فقرات مثل دیسک یا اختلالات مربوط به خود مهره ها و یا علل مربوط به ریشه های عصبی و حتی عفونت ها
  تشخیص تا حدود زیادی بر معاینات بالینی و ارزیابی پزشک از بیمار استوار است و در صورت نیاز هم عکس های تسخیصی یا آزمایشات می توانند کمک کننده باشند
  اما در مورد شما احتمالا این مشکل به دلیل فشار زیاد به فقرات و احتمالا ضعف عضلات ناحیه کمر باشد. هرچند نمی توان موارد دیگر را هم با قاطعیت رد کرد، چا که ما از ارزیبابی بالینی و نتایج بررسی های دیگر شما محرومیم
  در هر صورت و علت هرچه که باشد اولین قدم کم کردن فشار بر فقرات و پرهیز از برداشت اجسام سنگین و حفظ وضعیت مناسب هنگام ایستادن و نشستن است

 10. با سلام و عرض ادب بنده ۵۴سال دارم مهره ی ۳و۴ کمرده سال است زیاد میسوزد و من را ازار میدهد .کف پای راستم همیشه بیهس است وقتی راه میروم پای راستم زیاد سنگین میشود ایا دواهای گیاهی تاثیری دارد؟ممنون که مرا راهنمایی کنید.
  _______________________________________________________
  سلام
  داروهای گیاهی” یک عنوان کلی است که به هیچ وجه قابل قضاوت نیست. بطور کلی ما هیچ داروی بدون بسته بندی و روش” تولید استاندارد و بدون مجوزهای لازم را توصیه نمی کنیم و به شدت ترویج چنین چیزهایی را مضر می دانیم
  در مورد شما هم به نظر می رسد مشکلتان ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر باشد. بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا ارزیابی لازم به عمل و روش درمانی مناسب با شدت عارضه توصیه شود

 11. با سلام پدر بنده دیسک کمر دارد و دردهای شدیدی دارد بطوری که نمیتواند از زمین بلند شود و درد بقدری زیاد است که اشکش را در می اورد چندین باربه پزشک مراجعه mri و … گرفتن گفتن قابل جراحی نیست!وزنشم سنگین تر شده ۱۱۵ کیلو ونمیتونه فعالیت کنه بنظرشما چیکارکنیم شما چه توصیه ای دارید باتوجه به عدم فعالیت وزنش هرروز سنگینتر میشه در ضمن ۴۹ سالشه و بازنشستست. عمل جراحی انجام نمیدن بیمارستان بانک ملی بردیم پیش دکتر ربانی ایشون هم گفتند نمیشه عمل کرد فقط استراحت کن مواظب باش وزنت بالانره لطفا راهنمایی کنید لاقل دردش کمتر شه
  با تشکر
  ____________________________________________________________
  سلام
  با آرزوی سلامتی برای شا و خانواده محترمتان
  در این مورد باید شرایط خاص هر بیمار در نظر گرفته بشه. اما در مورد نوع فعالیتها، معمولا فعالیت در آب برای مواردی مثل ایشون میتونه مفید باشه. چرا که باعث میشه فشار کمتری به فقرات و اندامهای تحتانی وارد بشه. همچنین یک روش هم این هست که ورزشهایی انجام بدهند که فقرات و پاها رو تحت فشار قرار نده، مثلا پرس سینه
  همچنین رعایت رژیم غذایی هم میتونه کمک کنه.
  اگر ایشون بتونند وزن خودشون رو کاهش بدهند حتی در وضع آینده کمرشون و شدت دردها هم بهبود فوق العاده ای تجربه خواهند کرد
  برای طراحی ورزش مناسب میتونید از یک متخصص طب فیزیکی هم کمک بگیرید

 12. باسلام من تقریبا ۲هفته است که وقتی راه میرم کمرم درد میگیره اما وقتی استراحت میکردم خوب میشدم اما الان ۳روزه که دردم خوب نشده این درد به پاهامم میزنه میخواستم ببینم مشگلم چیه/

 13. با سلام من ۲۷ سالمه و یک سال پیش مادر شدم با عمل سزارین حدود یک سال پیش بدنیا اوردمم ام اکنون چندوقتی است کمردرد رهایم نمیکند دکتر هم میگوید استخوانهایم تنعطاف پذیراست گودی کمرهم دارم اگر میشود راهنمای
  کنید کلافه شدم از کمردرد

 14. با سلام.۱۵ ساله هستم.وقتی فعالیت ورزشی میکنم کمرم درد میگیره.علت چیست؟؟؟؟؟؟

  • سلام.
   من ۱۴ساله هستم.
   حدود سه سال پیش منم مشکل شما رو داشتم.
   ممکم است به انحراف جانبی ستون فقرات دچار شده باشید.
   برای اطمینان بیشتر به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

 15. با سلام.جوانی۲۴ساله هستم.چند روز پیش دردی در ناحیه ی پایین کمرم شروع ش که تا یکی دو ساعت ادامه داشت و شبش هم متوجه درد در پشت ساق پاهام شدم وتا الان که چند روز گذشته هم در ناحیه ی کمرم احساس سوزش می کنم می خواستم بدونم علت چیه. با تشکر.

 16. سلام دردی که در لگن موقع بلند شدن وخوابیدن طولنی بروز کند مربوط به دیسک کمر ست ؟
  ———————————————-
  خیر این شکایت ارتباطی به دیسک کمر ندارد، یعنی نه تشخیص دیسک را تایید می کند و نه ان را رد می کند

 17. سلام. من ٢٢ سال دارم و بر اثر بلند کردن شئ سنگین دچار کمر درد شدم و بعد از یک سال که mri رفتم متوجه بیرون زدگی خیییلی شدید مهره ۴ و ۵ شدم. ١۵ جلسه فیزیوتراپی رفتم ، دردم تقریبا از بین رفته ولی به تازگی با فاصله ٣ ماه دوباره mri رفتم ولی وضعیت دیسک هییییچ تغییری نکرده … من واقعا نمیخوام که عمل کنم ، باید چیکار کنم؟؟؟
  __________________________________________________
  به غیر از موارد بسیار شدید، عمل توصیه نمی شود. برای تشخیص با پزشکتان مشورت کنید

 18. سلام من ۳۶ سال دارم ۲ سال دایم بدمینتون بازی میکردم ۹ ماه دیگ بازی نکردم حالا بعد از ۹ ماه که دوباره شروع کردم روز اول زیاد بازی کردم گرم شده بودم متوجه نبودم وقتی سرد شدم دیدم کمرم گرته و نمیتونم راحت بلند شوم و کمرم گرفته قرص و مسکن هز داروخانه گرفتم بهتر شدم ورزش هم کردم ولی الان ۱ ماههکه میگذرد ولی بهتر شدم ولی بلند میشم کمرم درد میگیره و احساس گرفتگی میکنم اگهمیشه راهنماییم کنید متشکرم.
  __________________________________________________________
  با سلام
  در این مورد به صورت مکاتبه ای امکان پاسخ دهی وجود نداره. با توجه به درد طولانی بهتر است جهت بررسی و معاینه به پزشک خودتون مراجعه بفرمایید

 19. با سلام وخسته نیاشید
  کارمند بانک هستم و ۳۱ ساله ، حدود ۷ماهه کمردرد دارم دردش به پاسنم و پاهام هم می زنه رفتم دکتر معاینه کرد و گفت چیز خاصی نیست و زود حل میشه ولی هر روز بدتر می شه بار دوم رفتم MRI یکی از دیسکام مختصر دهیتراته است و پزشکم دوباره گفت چیز خاصی نیست پاشو برو دنبال زندگیت اگه وقت کردی یعضی وقتا برو شنا ! برام متاکاربامول ، مولتی ویتامین و ناپرون و ژل مسکن تجویز کرد . البته خودسرانه نرمش هم می کنم . دیگه نمیدونم چیکار کنم داروها هم هیچ تاثیری نداشتن و من همچنان درد دارم !؟
  اخیرا کمی هم دپرس شدم و حال و حوصله هیچ کاری رو ندارم ! و کم کم مشکلات گوارشی و گردن درد هم داره سراغم میاد . واقعا آزار دهنده است.

 20. سلام من بعد از اینکه از خواب بیدار شدم احساس درد خفیفی در کمرم احسا س میکردم بعد با یک حرکت خم راست این دردم دو برابر شد به طوری که دیگه قادر نبودم رو پام بایستم بعد خوردن مسکن و آمپول مقداری بهتر شدم گاهی هم نرمش میکنم علت این دردم چیست

 21. سلام من ۲ ساله که کمرمو عمل کردم دردم خیلی بیشتر شده چیکار کنم صلاح میدونید دوباره عمل بشم ؟

 22. با سلام
  من۳۹ سال دارم گاهی اوقات در مواقع استرس قسمت بالای ستون فقرات نزدیک به گردن درد شدیدی داشته و موجب سوزش در ناحیه سمت چپ ستون فقرات میشود و در هنگام برداشتن وسایل سنگین بین دنده ها صدایی میاید و گاهی اوقات نیز این دردها به قسمت پایین کمر منتقل میشود.

 23. سلام من ۳۰ سال سن دارم کارمم اداریه و حدود یک سال هست که کمر درد دارم اما بعضی وقتها شدیده و بعضی وقتها خیلی کم تا بحال به دکتر هم مراجعه نکردم جدیدا کمرم خیلی درد میکنه وقتی که وزنه بلند میکنم آیا صلح میدونید ورزش کنم مثل دوچرخه سواری خیلی ممنون از شما

 24. سلام دوتا از مهره های کمرم التهاب دارد آیا نماز خواندن برام ضرر دارد یا نه لطفا راهنمای کنید!

 25. این ورزش هایی که شما میگین واسه زمانیه که کمرتون درد نمیکنه یا خیلی کم درد میکنه، من خودم تقریبا ۱۰ساله کمردرد دارم زمانی که کمرم درد میگیره به جز درازکشیدن هیچ کاری نمیتونم بکنم ممنون از راهنمائی هاتون

 26. سلام .علت درد ناگهانی به واسته بلند کردن جسم سنکین در انتهای ستون فقرات .چگونه میشه دردشو ساکت کرد .با تشکر

 27. من ۱۲ سال دارم کف پایم صاف است امسال من به کلاس فوتبال رفتم و فقت کمردرد با من رسید.کمکم کنید میخواهم باز فوتبال بازی کنم تحت چه شرایتی میتوانم بازی کنم

  • سلام.
   با توجه به اینکه هنوز سنتون کمه می تونید با تهیه کفی مناسب کفش و حرکات اصلاحی بیماریتونو مهار کنید.
   بهتره به یه پزشک ارتوپد یا طب فیزیکی مراجعه کنید تا شما رو راهنمایی کنن.

 28. زمانیکه بیشتر از شش ساعت میخوابم دچار گرفتگی کمر می شوم.همچنین موقعی که چهار زانو می شینم .ام ار ای گرفتم مشکلی نداشتم.جواب ام ار ای: partial disc dehydration at multilevel is seen

 29. من ۲۴سالمه کارم خیلی سنگینه ۲ساله کار میکنم یه ماه مهره ۴کمر درد میکنه وزنم ۱۲۰قدم۱۹۰ علل کمر دردم وزنه؟یا چیزه دیگیی؟احتمال دیسک هست؟

 30. بی نهایت از شما و کسانی که این مطالب مفید را برای درمان بیماران، در اینترنت قرار می دهید متشکر و سپاسگذارم. من هم در سه مهره ستون فقرات دیسک شدید دارم. در بالاتنه ی خود یعنی بالاتر از کمر و نزدیک شانه ها، کمی هم پایین تر از ناحیه گردن که زمانی به علت حرکت نا مناسب ورزشی اتفاق افتاده. من ۲۹ سال دارم و ۸ یا ۹ سال است که دیسک و مشکل اعصاب دارم + تنگی نفس. زندگی برام خیلی سخت شده. وقتی انسانهای پاک و فداکار مانند شما را می بینم که برای درمان مشکل بیماران به فکرشان هستید واقعا” نمی دونم چگونه از شما تشکر و قدر دانی کنم. من از مطالب مفید شما استفاده کردم. ازتون سپاسگارم. ممنونم که به فکر بیماران هستید. زنده باشید و شاد زندگی کنید. انشاالله.

 31. سلام و خسته نباشی من بر اثر سرما کمر درد گرفتم بعد از ام ار ای متوجه شدم دیسک ل ۵دارم الان موقع راه رفتن اذیت میشم و بدنم کج میشه به مدت ده روز در خدمت دکتر هوشیاری بودم ولی هنوز خوب نشدم لطفا راهنمایی کنید البته به علت کاسب بودن سر وپا زیاد وایمیستم اول اردیبهشت هم یک سفر ۹ ساعته با پرواز دارم با تشکر از شما

 32. سلام خسته نباشید،من هم مثله شما درد کمرخیلی بدی داشتم!!طوری که هر وقت بلند میشدم راه برم درد بدی تو کمر احساس میکردم.یا وقتی که مینشستم غذا بخورم هر دو پام درد بدی میگرفت!!تقصیر خودمم بود!!خیلی بد مینشیتم روی صندلی!!!کلا ولو میشدم رو صندلی!!!اما با به سری نرمش های مناسب و درست خوابیدن!(حتما به پهلو بخوابید و یه بالش هم وسط پاهاتون بذارید،اصلا به هیچ عنوان روی شکم نخوابید!!!!)،تقریبا تمام دردهام از بین رفت.در هر صورت سعی کنید قوس طبیعی کمرتون حفظ بشه این نکته خیلی مهمه!!!با تشکر.

 33. باسلام خدمت آقای دکتر لطفا نظرتان رادرمورد تزریق دیسکوژل برای دیسک کمر بفرمایید. سپاسگزارم

 34. باسلام‌من‌‌‌۳۰سالمه‌چندوقته دچارکمردردشدیدشدم‌که‌این‌دردتوپاهام‌میکشه‌‌واذیت‌میشم‌‌وحتی‌تودستام‌‌‌دکترگفته‌فعلا‌ورزش‌ایروبیک‌نکن‌میشه‌چندتا‌حرکت‌که‌مفیده‌‌‌بهم‌بگید‌بعددیسکهای‌خفیف‌‌امکان‌خوب‌شدن‌کامل‌دارند؟

 35. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من ۲۳ سالمه ۶ ساله پیش سر ی کار بنایی بود ک کمرم درد گرفت اخه کارگر ساختمانم از او روز ببعد همش کمرم درد میکنه اگه بار سنگین بر دارم کمرم میگیره وتا ۱ هفته درد میکنه .جایی ک کمرم درد میکنه پایین کمرمه اونجایی ک وصل میشه ب لگن (چهار بند)
  رفتم دکتر میگه باید اب درمانی کنی و گفت ک بدنت ضعیفه . من تاحالا عکس نگرفتم از کمرم . بعضی وقتا ک میخوابم درد میگیره یه جا ک واسم درد میگیره .

 36. باسلام
  اینجانب به مدت ۴سال دچار کمر درد باانتشار آن به پای چپ هستم تاکنون همه روشهای درمان به جز جراحی از تزریق اپیدورال تا تزریق دیسکو ژل را انجام داده ام ولی مداوا نشده ام از نظر معاینه بالینی هیچ مشکلی در رفلکس پا ندارم وبعد از انجام نوار عصب پزشک معالج اظهار میدار که یک عصب در پای چپ در گیر است ولی قادر به تشخیص نوع ومحل عصب نمی باشند البته اینجانب هرسال عکس mriمی گیرم ولی درتشخیص صحیح منشا درد مو ثر نمی باشد

 37. با سلام دکتر :
  من ۴۰ساله با ۱۲۰کیلو وزن قد ۱۷۳دارای دیسک DISK BULGING L2-L3TOL4-L5 IS NOTEDوRAGHT PARACENTRAD DISK EXTRUSION AT L5-S1 IS NOTED
  دارای درد شدید در لگن دکتر گفت هم می تونی استراحت هم عمل .۱۰روز گذشته درد خیلی کم کمتر شده نمی تونم وایسم رو پاهام تو را بخدا جوابم بده عمل کنم یا استراحت مطلق یا بادرد شنا و فیزیوترای

 38. سلام ،روز بخیر،من هرروز صبح که ازخواب بیدارمیشم پایین کمرم ،درد شدیدی دارم ،درطول روز ندارم فقط صبح که بیدارمیشم،پتوزیرم نرم هست

 39. سلام من یک سال است که کمرم درد می کنه ۱۵سال دارم پیش دکترهای متخصص هم رفتم ولی فایده نداشت لطفا یاری ام کنید..

 40. با سلام من تقریبا یه مدت بود درد خیلی خفیف که زیاد متوجه ش نمیشدم درکنار ستون فقرات سمت راستم حس میکردم ولی الان که دارم براتون توضیح میدم از درد شدید دراز کش هستم درد از کمر تا کف پامو گرفته بخصوص در قسمت ران وزانو وقتی پا میشم درد گریمو در میاره ۲۶سالمه وقتی پای چپم وتکون میدمم کمرم تیر میکشه قبلا هم درد کمر داشتم رعایت میکردم خوب میشد الان درد کمر به پاهام زده نگرانم کرده گرچه الانم دارم رعایت میکنم ودردش از دیشب خیلی کمتر شده دیشب روپام میایستادم گریه میکردم وبعد یه ذره راه میرفتم درد پاموکمرم بهتر میشد الان دردش کمتر شده ولی چون شاغلم وپشت میز میشینم زیاد نمیتونم مرخصی بگیرم میترسم دردکمرم بمونه امروزم تعطیل رسمیه ولی فردا باز باید برم سرکار بگید چیکار کنم حین کار یاپیاده روی درد کمرم بیشترنشه یا امروز یکم بهتر شم

 41. من ۳۰ سال دارم و در قسمت پایینی کمر درد شدیدی دارم فقظ در موقع نشستن درد شدیدی به کمرم وارد می ش ود موقع بلند ش دن و دراز کشیدن کمتر احساس درد را دارم . ممکن است کمر درد من سیاتیک باشد؟ لطفا راهنماییم کنیید

  • سلام من سى ونه سالمه وحدود بیست روز تو اشپزخونه افتادم خیلى محکم به طورى که اصلا دردش تا الان قطع نشده دکتر باتوجه به عکس ام ار اى گفت که دوتا ازمهره هاى کمرم ترک خورده وباید استراحت کنم از طرفى هم وزنم بالاست البته دکتر گفتش باید درروز نیم ساعت پیاده روى کنم دارو هم داده ولى درد دارم مخصوصا هنگام صبح خیلى درد دارم وبدنم کوفته است لطفا بهم بگید چطور رعایت کنم راهنمایى بفرمایید در ضمن کمربند هم استفاده مى کنم ولى موقع خواب در مى یارم ایا این کار درسته یانه وتا کى باید درد داشته باشم ومسکن بخورم

 42. من وقتی روی جدول یا جای سفت میشینم کمرم شدید درد میگیره باید چکار کنم

 43. سلام من ۱۵سال دارم یه مدت میرفتم کلاس یوگا ازاون موقع وقتی زیاد میشینم پایین کمر درد میگیره باید چکار کنم اینجوری نشم؟؟

 44. سلام برای رفع کمر درد قبل از همه چیز تاوقتی که هنوز درد دارید شب موقع خواب کمرخود را با چربی گاو یا گوسفند بمالید و صبح با اب ولرم مایل به گرم دوش بگیرید و سعی کنید به استخر بروید و همانند رکاب زدن دوچرخه دراب حرکت کنید و بجای خم وراست کردن کمر درهمه مواقع از زانو استفاده کنید انشالله برطرف خواهد شد

 1. تعقيب: Med Apple » چهار “نباید” در حوزه تشخیص و درمان

 2. تعقيب: Med Apple » سالنامه سیب پزشکی برای سال 90 – بهار

 3. تعقيب: روش های تسکین کمردرد | کلینیک فیزیوتراپی

 4. تعقيب: کمر درد درمان کمردرد – متخصص دیسک کمر اصفهان تهران 94

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*