باورهای نادرست در خصوص واکسن آنفلوانزا

واکسن آنفلوانزا

باورهای نادرست در مورد واکسن آنفلوانزا:

?باور اشتباه: آنفولانزا یک عفونت ویروسی خفیف است که خطرناک محسوب نمی شود.
✅واقعیت این است که اگرچه آنفولانزا خطرناک ترین بیماری جهان محسوب نمی شود؛ اما مطمئناً بیماری ساده ای نیست. از آنجا که هر سال ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار نفر فرد بالغ در سراسر جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، اهمیت و جدیت این بیماری مشخص است.
آنفولانزای فصلی برای افراد مسن و کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطر بیشتری دارد. این در حالی است که آنفولانزای فراگیر H1N1 بیشتر برای جوانان خطرناک است.

?باور اشتباه: بیشتر افراد فکر می کنند از آنجا که تاکنون دچار آنفولانزا نشده اند، به طور طبیعی نسبت به این عفونت مصون هستند.
✅واقعیت این است که گونه های مختلف ویروس آنفولانزا هر سال تغییر می یابند یا جهش می کنند. در نتیجه نمی توان گفت مصونیت گذشته شما باعث می شود در برابر انواع جدید این ویروس در آینده در امان باشید.باورهای اشتباه زیادی در مورد واکسن آنفولانزا وجود دارد؛ واکسنی که بهترین حافظت ممکن در مقابل آنفولانزا محسوب می شود.

?باور اشتباه: یکی از باورهای اشتباه رایج که نه علمی و نه مورد تأیید است، این است که خود واکسن منجر به بروز آنفولانزا می شود.
✅واقعیت این است که اگرچه در مواردی واکسن منجر به بروز عفونت می شود؛ اما این موضوع تنها در مورد واکسن های زنده صادق است. واکسن آنفولانزا تنها حاوی نمونه های مرده این ویروس است که نمی تواند باعث بروز عفونت شود.

?باور اشتباه: یک باور اشتباه دیگر این است که واکسن عوارض جانبی شدیدی دارد.
✅واکسن آنفولانزا در واقع بسیار ایمن است و در بیشتر افراد هیچ عکس العملی جز تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ ایجاد نمی کند. افرادی که برای اولین بار واکسن آنفولانزا می زنند، ممکن است دچار درد ماهیچه ها و خستگی شوند. اگرچه این علائم ممکن است با آنفولانزا اشتباه گرفته شوند، اما شک نکنید که علائم آنفولانزا مدت بیشتری دوام می آورند و بسیار شدیدتر هستند.

?باور اشتباه: اگر واکسن هم بزنید، دچار آنفولانزا می شوید.
✅اگرچه تأثیر واکسن آنفولانزا ۱۰۰ درصد نیست؛ اما درصد موفقیت بالایی دارد. این واکسن بیشتر برای افراد زیر ۶۵ سال که زندگی سالمی دارند، مؤثر است. در نتیجه تأثیر واکسن عمدتاً به سن و سلامت شخص و گونه ویروس موجود در واکسن بستگی دارد.

?باور اشتباه: واکسن آنفولانزا باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود.
✅کاملاً برعکس. واکس آنفولانزا در واقع سیستم ایمنی شما را در مقابل ویروس آنفولانزا تقویت می کند و بهبود می بخشد.

?باور اشتباه: واکسن آنفولانزا شما را نسبت به تمام سرماخوردگی ها مقاوم می کند.
✅سرماخوردگی و سرفه یا ناراحتی معده و اسهالی که توسط باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفولانزا ندارد و واکسن نمی تواند شما را در مقابل آن ها محافظت کند.

۲ نظر

  1. خیلی مفید بود. تشکر.

  2. هر واکسنی برای بدن مفیده بهتره از واکسن استفاده کنیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*