آنچه که در مورد کورونا ویروس باید بدانید

coronavirusBW

نام و نام خانوادگی:

نام این ویروس کورونا ویروس است که از واژه لاتین corona به معنای تاج گرفته شده است که به حاشیه تاج مانند ویروس در نمای میکروسکوپی اشاره دارد. این تاجها که ازشعاع های پلپومری تشکیل شده‌اند نمایی مانند خورشید نور افشان به ویروس می دهند.

کورونا ویروس از راسته نیدو ویرالها و خانواده کورونا ویریدا و زیرخانواده کورونا ویرینا است.

بیماریزایی:

تخصص اصلی کورونا ویروس ایجاد عفونت در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی و همچنین دستگاه گوارشی پرندگان و پستانداران است. شش نوع مختلف کورونا ویروس قابلیت ایجاد بیکاری در انسان‌ها را دارند. یکی از مشهورترین اعضای این خانواده ویروس  SARS-CoV  است که همانطور که نامش پیداست مسبب بیماری سارس است. این ویروس علاوه بر سیستم تنفسی فوقانی، قسمت تحتانی آن را هم درگیر می‌کند و البته می‌تواند باعث گاستروانتریت هم بشود.

راستش را بخواهید بسیاری از همین سرماخوردگی های معمولی که ما در طول سال تجربه می‌کنیم هم کار همین کورونا ویرس هاست. کورونا ویروسها معمولاً در فصول سرد سال و اوایل بهار باعث سرماخردگی می شوند. ارزیابی نقش کورونا ویروسها و میزان بیماریهایی که ایجاد می‌کنند کمی مشکل است چرا که کورونا ویروسها بر خلاف رینوویروسها (دیگر مسببین سرماخوردگی) به سختی در محیط ازمایشگاهی رشد می کنند.

کورونا ویروسها همچنین می‌توانند باعث ابتلای فرد به انواع پنومونی (ذات الریه) اولیه ویروسی یا ثانویه باکتریایی شوند. در پرندگان، کورونا ویروس می‌تواند حتی باعث عفونتهای دستگاه ادراریتناسلی نیز بشود و در تمام بدن پرنده منتشر شود.

کورونا ویروسها می‌توانند سبب انواع و اقسام بیماریها در پستانداران مانند گاو و خوک و موش و سگ و گربه نیز بشوند.

انواع کورونا ویروسها:

کورونا ویروسها نخستین بار در دهه ۱۹۶۰ میلادی ازحفره های بینی انسانهای مبتلا به سرماخوردگی استخراج شدند! دو گونه این ویروس با نامهای ۲۲۹E و OC43 نخستین گونه هایی از کورونا ویروس بودند که شناخته شدند. نوع سوم که شناخته شد کورونا ویروس سارس بود که پیشتر اشاره شد.

در سال ۲۰۰۴ نوع چهارم با نام NL63 شناسایی شد و چندی بعد در ۲۰۰۵ گونه دیگری در هنک کنگ یافت شد که می‌توانست باعث پنومونی شدید شود. این‌گونه را هم HKU1 نام نهادند.

اما گونه ششم کورونا ویروس که این روزها بالاتر از اخبار ضرب و شتم پزشکان و در صدر اخبار پزشکی قرار گرفته است و بیشتر به نام MERS-CoV یا کورونا ویروس عامل سندرم تنفسی خاورمیانه شناخته میشود، در سال ۲۰۱۲ کشف شد و در ابتدا کوروناویروس جدید۲۰۱۲ نامیده میشد. البته ممکن است جایی به نام HCoV-EMC نیز بربخورید چرا که مرکز پزشکی اراسموس هلند (به اختصار EMC) ابتدا این نوع را جداسازی کرد و نام کوروناویروس انسانی EMC را بر آن نهاد. اما امروزه نام کورونا ویروس MERS بیشتر به کار برده میشود.

coronavirus

کورونا ویروس مرس MERS-CoV

این ویروس در سال ۲۰۱۲ در حین بررسی نمونه خلط یکی از مبتلایان به اپیدمی جدید آنفلوانزا کشف شد. اولین مورد در سپتامبر ۲۰۱۲ در عربستان شناسایی و توصیف شد و چند روز بعد پزشکان در قطر مورد مشابه دیگری را گزارش کردند. در مدت کوتاهی موارد متعدد دیگری در این دو کشور مبتلا به این ویروس گردیدند. سرعت سرایت بالا و موارد مرگ و میر گهگاه ناشی از این بیماری، به زودی نام آن را بر سرزبانها انداخت.

تاکنون در ۲۱ کشور مواردی از MERS گزارش شده‌اند که طبیعتاً بیشتر آن‌ها کشورهای خاورمیانه هستند، در رده بعدی کشورهای آسیای جنوبشرقی نظیر چین، تایلند، کره جنوبی، فیلیپین و اندونزی هستند و از کشورهای غربی هم انگلستان و آمریکا این سوغات خاورمیانه را دریافت کرده اند.

تحقیقات نشان داده که این ویروس در اصل منشاء حیوانی داشته و خفاشها و شترها بعنوان منابع این ویروس بوده اند. احتمالاً در زمانی بین سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ این ویروس به جمعیت انسانی منتقل شده اما به دلیل علایم مشابه با سرماخوردگی و آنفلوانزا شناسایی آن تا ۲۰۱۲ به تعویق افتاده است.

علایم و نشانه ها:

شایعترین علایم این بیماری کاملاً غیر اختصاصی هستند: تب (۹۸%) ، سرفه و خلط(۸۳%) … تنگی نفس(۷۲%) و درد عضلانی (۳۲%) دیگر نشانه‌های این بیماری هستند. علایم گوارشی نظیر اسهال (۲۶%) و استفراغ (۲۱%) و دردشکم (۱۷%) نیز ممکن است در این بیماری دیده شوند. موارد همراه با تنگی نفس ممکن است نیاز به تهویه مکانیکی (ونتیلاتور) پیدا کنند.

قبل از شروع علایم ممکن است ویروس به مدت ۲ روز تا ۲ هفته در بدن بیمار باشد، اما معمولاً دوره نهفته پیش از علایم حدود ۱ هفته است.

مرس میتواند کاملاً بدون علامت باشد یا برعکس یک بیماری مهلک باشد که باعث پنومونی، نارسایی تنفسی، نارسایی کلیوی، پریکاردیت و اختلال انعقادی DIC شود.

mers-cov

تشخیص: (برای پزشکان)

وجود علایم تنفسی و تب بعلاوه سابقه حضور در محل اپیدمیک یا برخورد با مبتلایان میتواند در تشخیص کمک کننده باشد.

بر اساس راهنمای سازمان بهداشت جهانی یک مورد محتمل عبارتست از:

فردی با تب، عفونت تنفسی و علایم پنومونی (ذات الریه) و سندرک زجر تنفسی بزرگسالان ARDS
که
با یک فرد مبتلای مسجل برخورد داشته؛ هرچند آزمایشات مولکولی در دسترس نیست یا در یک نمونه منفرد منفی است.

یا فردی با همان علایم
که
در ۱۴ روز گذشته در یکی از کشورهای محل انتشار مرس بوده و آزمایش‌ها غربالگری مثبت دارد.

یا فردی با تب و هر درجه از علایم تنفسی
که
با فرد مبتلای مسجل برخورد داشته و آزمایش غربالگری مثبت دارد.

یافته های پاراکلینیک(برای پزشکان)

عکس قفسه سینه:
اینفیلتراها تکه‌تکه در هر دو طرف مشابه موارد دیگر پنومونی ویروسی دیده می شود. در این بیماری معمولاً لوبهای تحتانی بیشتر درگیر می شوند.

آزمایش خون:
در بیمارن مبتلا به MERS معمولاً گلبول سفید و بویژه لنفوسیت پایین است.

تشخیص قطعی:
در صورت مثبت بودن PCR و ORF فرد را مورد ابتلای قطعی در نظر می گیرند.

درمان(برای پزشکان)

متأسفانه تا به امروز درمانی قطعی برای این بیماری کشف نشده است. در مطالعات مختلف داروهایی مانند اینتروفرون، کلروکین، کلرپرومازین،لوپرامید، لوپیناویرو ریباویرین برای درمان پیشنها شده اند.

درمان معمولاً حمایتی و علامتی است و داروهای ضدویروس نیز باید سریع شروع شوند چرا که در صورت تاخیر، درمان فایده‌ای نخواهد داشت.

مرگ و میر:

۳۰ تا ۴۰ درصد موارد مبتلای قطعی بیماری فوت می کنند. تا بحال نزدیک ۵۰۰ نفر در اثر ابتلا به این ویروس در جهان جان خود را از دست داده‌اند که قریب ۹۰% آن‌ها از عربستان سعودی هستند. همه گیری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ فروکش کرده است اما این بار همه گیری در کره جنوبی شروع شده که باعث ابتلای ۱۵۰ مورد قطعی و مرگ ۳۰ نفر از آنان شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*