ویتامین D و تاثیرات آن بر سلامتی

vit-d

 ویتامین د یکی از اساسی ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است و یک فرق اساسی هم با دیگر ویتامین ها دارید: بیشتر ویتامینها از طریق مواد غذایی دریافت می شوند در حالی که ویتامین د به کمک نور خورشید و در بدن میتواند تولید شود. نقش اصلی ویتامین D کمک به جذب کلسیم و فسفر از طریق روده است و تعادل آن در بدن کمک موثری به پیشگیری از بیماری ها و یا درمان آنها می کند.

زیبا کاوه یی متخصص تغذیه و رژیم درمانی می گوید: تنوع بیماری های گزارش شده ناشی از کمبود این ویتامین به اهمیت توجه به آن افزوده است.

کمبود ویتامین D مشکل جهانی 

کاوه یی از شیوع بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D در سراسر جهان حبر داد و گفت: به دلیل تغییرات اقلیمی گسترده در دنیا، کمبود ویتامین D در تمام جهان افزایش یافته استوی با بیان این که کمبود این ویتامین ایرانی ها را نیز تهدید می کند، گفت: براساس بررسی وضعیت ریز مغذی ها که سال ۷۹ در دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت صورت گرفت، مشخص شد در برخی از گروه های سنی به خصوص مادران باردار کمبود این ویتامین به ۹۰ درصد نیز می رسد.
متخصص تغذیه و رژیم درمانی یادآور شد: مطالعه ای در سال ۱۳۹۰ نشان داد که این شیوع از سال ۷۹ تاکنون در هر دو جنس افزایش یافته است، اما زنان بیشتر از مردان در گیر این مشکل هستندبراساس آمار رسمی، اساسا ۳۰ تا ۵۰ درصد جمعیت کشور با کمبود این ویتامین روبرو هستند و بیشترین میزان این کمبود در میان سالمندان، کودکان و زنان باردار است.

علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی نیز چندی قبل گفت: با توجه به افزایش قابل توجه کمبود ویتامین D در کودکان کشور و نقش این ویتامین در سلامت کودکان و نتایج مطالعات اخیر که نقش کمبود ویتامین D را در افزایش خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند سرطان، دیابت نوع یک، پوکی استخوان، اختلالات خود ایمنی و ام اس در بزرگسالی، نشان می دهد، مصرف قطره هایی که حاوی IU 400 ویتامین D باشد، ضروری است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*