تشخیص سرطان با استفاده از باکتریهای دهان

عفونت دهان

مراحل اولیه سرطان پانکراس (لوزالمعده) با نشانه خاصی همراه نیست و هیچ روش غربالگری متداولی برای آن وجود ندارد؛ بنابراین بیماری تا مراحل پیشرفته نهفته باقی می ماند و شانس زنده ماندن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

مطالعات محققان مدرسه پزشکی NYU در آمریکا نشان می دهد تغییر ترکیبات باکتریایی دهان، یک فاکتور خطر جدی سرطان لوزالمعده است؛ از طرفی تحقیقات قبلی نشان داد که بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری های لثه، احتمال ابتلا به بیماری های لوزالمعده را افزایش می دهد. این مطالعه با بررسی نمونه باکتری دهان ۳۶۱ فرد مبتلا به سرطان و ۳۷۱ فرد سالم نشان می دهد وجود دو باکتری به نام های Porphyromonas gingivalis و Aggregatibacter actinomycetemcomitans، از مهمترین مشخصه های سرطان پانکراس است.

تحقیقات دیگر صورت گرفته نشان می دهد سیگار سبب تغییرات باکتریایی های دهان می شود که خود می تواند عامل ابتلا به سرطان باشد.

سرطان پانکراس دوازدهمین سرطان شایع در آمریکا است. حدود ۴۶ هزار آمریکایی در سال ۲۰۱۴ به این عارضه مبتلا شدند و ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند. این بیماری در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار مهمترین عامل خطر سرطان پانکراس است.نتایج این تحقیقات در انجمن تحقیقات سرطان آمریکا در نیواورلئان ارایه شده است.

منبع: ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*