بیلبوردی که پشه زیکا را از بین می برد

زیکا, پشه, بیلبورد

محققان موفق به ساخت بیلبوردی شده اند که با شبیه سازی بازدم انسان، پشه ها را جذب کرده و از بین می برداین بیلبورد در قالب یک پروژه منبع‌باز توسط محققان برزیلی، به منظور جذب پشه های ناقل بیماری، به ویژه پشه ناقل ویروس زیکا طراحی شده است.

این بیلبورد با شبیه سازی بازدم انسان، پشه را جذب می کند؛ به این صورت که‌ ترکیب دی اکسید کربن و محلول اسید لاکتیک، توسط دستگاهی که درون بیلبورد قرار دارد، اسپری می شود. لامپ های فلوروسنت موجود در بیلبورد، جذابیت بیشتری برای پشه ایجاد می کنند و پشه به دام بیلبورد اسیر می شود و بر اثر فقدان آب از بین می رود. مکانیسم به دام اندازی پشه در ارتفاعی قرار دارد که پشه ها پرواز می کنند.

عمده هدف محققان، کاهش جمعیت پشه ناقل ویروس زیکاست. زیکا از طریق یک پشه به نام Aedes که عامل انتقال تب دانگ و تب زرد نیز به شمار می آید، منتقل می شود. تب خفیف، خارش پوست و ورم ملتحمه، اولین علایم بیماری هستند که معمولا دو تا هفت روز طول می کشند. درحال حاضر هیچ درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و بهترین شکل پیشگیری، محافظت در برابر نیش حشره است.

تب، سردرد، قرمزی چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترین نشانه های ویروس زیکا به شمار می آیند و معمولا این نشانه ها از هر چهار بیمار، در یک تن ظاهر می شود. بسیاری از افرادی که به این ویروس آلوده هستند، به دلیل عدم مشاهده علایم اولیه، از بروز عفونت آگاهی ندارند.  سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که حدود دو میلیارد نفر در معرض خطر این ویروس قرار دارند.

منبع: ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*