هفت رفتاری که برای سلامت شما مضر است

earswab

رفتارهای مشترک و متداولی وجود دارد که پزشکان ترجیح می دهند بیمارانشان دست از انجام آنها بردارنددر این مطلب به هفت رفتاری که برای سلامت شما زیان بار است و پزشکان از انها متنفرند اشاره می کنیم:

استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل گوش

چرا مردم فکر می کنند استفاده از گوش پاک کن، عملی بهداشتی محسوب می شود؟ گوش پاک کن تنها برای پاک کردن لای چینهای لاله گوش مناسب است و هرگز نباید آن را برای پاک کردن موم گوش وارد مجرای گوش نمایید. موم (جرم) گوش شاید به ظاهر یک ماده ناخوشایند محسوب شود، اما گوش از تولید این ماده هدف دارداین ماده سلول های مرده پوست داخل گوش و میکروب ها را به دام می اندازد. استفاده از گوش پاک کن، موم گوش را به انتهای گوش فشار داده و به پرده گوش آسیب می رساند.

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

بسیاری از مردم گمان می کنند که می توانند بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و سایر عفونت های ویروسی را با مصرف آنتی بیوتیک ها درمان کنند، اما پزشکان می گویند آنتی بیوتیک ها تنها باکتری ها را از بین می برند، نه ویروس ها را ! بنابراین بهتر است که در مواجهه با این قبیل بیماری ها، به پزشک مراجعه کنید.

مسواک زدن دندان ها با فشار زیاد

شاید اغلب افراد فکر می کنند که مسواک زدن با فشارو زور زیاد، دندان ها را سفیدتر و تمیزتر می کند، اما این کار باعث آسیب لثه ها خواهد شد، به جای این کار بهتر است که در زمان طولانی تر و با فشار کمتری مسواک بزنیدهمچنین بهتر است از مسواکی استفاده کنید که شانه های آن ارتفاع های مختلفی داشته باشد و نرم باشد.

بالا کشیدن بینی با فشار زیاد

برخی از افراد هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا با فشار زیاد محتویات بینی را به سمت بالا می کشند. شاید فکر می کنند با این کار راحت تر نفس می کشند. اما انجام این کار آن هم با فشار زیاد باعث ورود ترشحات بینی به سینوس ها می شود و شرایط را بدتر می کندبهتر است به جای این کار از اسپری های بینی استفاده کنید تا راحت تر ترشحات و اخلاط بینی خارج شود.

نزدن واکسن آنفلوآنزا به دلیل مضر دانستن آن

برخی افراد بعد از زدن واکسن آنفلوآنزابه عفونت های رایج فصل زمستان مانند سرماخوردگی مبتلا می شوند و گمان می کنند دلیل آن واکسن است. واکسن نمی تواند ایجاد عفونت کند، زیرا از ویروس ضعیف شده تهیه شده است که هرگز نمی تواند به زندگی بازگردد.

** زبان زدن به جای زخم 

برخی گمان می کنند که بزاق دهان قدرت التیام دارد و یک ماده شفادهنده طبیعی برای زخم ها است. اما زبان انسان ها پر از باکتری است، بنابراین حتی اگر بزاق خاصیت شفادهندگی داشته باشد، ضرر این کار بیش از منفعت آن است.

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از طریق هندزفری

افرادی که از طریق هندزفری به موسیقی با صدای بلندگوش می دهند، نمی توانند صداهای بلند را تشخیص دهند. این کار باعث آسیب سلول های مویی گوش می شود و چون در جوانی و نوجوانی مشکلی ایجاد نمی شود، افراد متوجه خطایشان نمی گردند. در حالی که در بزرگسالی عوارض این کار دامنگیرشان خواهد شد.

منبع: ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*