۷ دلیل پزشکی برای اینکه همیشه خسته هستید

 مریم امیری

 

این روزها همیشه خسته هستید؟ حس و حال رسیدن به کارهای مختلفتان را ندارید؟ شاید فکرمی کنید خستگی شما بدلیل اختلال ناشی از جلو کشیدن فصلی ساعت ها یا برنامه ای پرمشغله است، یا شاید فکر می کنید که تنبل تر از همیشه شده اید و خودتان را سرزنش می کنید. اما ممکن است دلیل اصلی خستی شما یکی از این مشکلات مرتبط با سلامتی باشد:

شما خسته هستید چون … کم خون هستید:

anemia-lam

وقتی که به دکتر مراجعه می کنید و از احساس خستگی مزمن شکایت دارید،اولین چیزی که معمولا بررسی می شود، کم خونی یا اختلال تیروئیدی است چون هردو آنها با یک آزمایش خون ساده مشخص می شوند. به گفته دکترشاه: “وقتی بیماری می گوید من خسته ام، این یک عبارت کلی است و می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما اگرکسی بگوید من خسته ام و احساس تنگی نفس دارم یا در فعالیت هایم مشکل دارم این در نتیجه کم خونی است.

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون توانایی حمل اکسیژن به اندام ها را ندارد. دلیل اصلی کم خونی هم، فقر آهن است. شخص کم خون ممکن است ازاحساس سرما،سرگیجه،لرزش یا سردرد بعلاوه احساس خستگی رنج ببرد.

شما خسته هستید چون … مشکل تیروئید دارید:

thyroid-anatomy

دکتر شاه ادامه می دهد: “اگر مشکل تیروئید مثلا کم کاری تیروئید دارید، علاوه بر اینکه احساس خستگی می کنید، ممکن است احساس کنید پوستتان خیلی خشک است،یبوست شدید یا احساس ضعف دارید.” کم کاری تیروئید حالتی است که غده تیروئید قادر به تولید مقدار کافی از برخی هورمون های مهم نیست. با توجه به اینکه کم کاری تیروئید بیشتر در زنان شایع است با آزمایش عملکرد تیروئید به آسانی می توان به کم کاری تیروئید پی برد و در صورت وجود مشکل، پزشک هورمون های صناعی تجویز می کند.

خسته هستید چون … مشکل پیش دیابتی یا دیابت دارید:

diabetes-check

زمانی که میزان قندخون بالا باشد، ممکن است گردش خون شما مختل شود. بنابراین سلول ها قادر به دریافت اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود نیستند و شما احساس خستگی می کنید. همچنین افت میزان قند خون می تواند دلیلی بر احساس خستگی باشد ،چون انرژی کافی برای عملکرد بهتر سلول ها وجود ندارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، اگر میزان قند خون بالا، باعث التهاب رگ های خونی شود، این التهاب مزمن می تواند باعث احساس خستگی شود.

خسته هستید چون … افسرده هستید:

depression

اگر همیشه احساس خستگی می کنید، صبح نمی خواهید از رختخواب بلند شوید و یا اختلال خواب دارید، احتمالا از افسردگی رنج می برید. دکتر شاه می گوید: “پزشک خانواده شما باید غربالگری افسردگی را طبق معاینات ادواری انجام دهد.” پزشک شما می تواند از ابزارهای غربالگری استفاده کند تا تشخیص دهد که شما از اختلال افسردگی پیش رونده رنج می برید یا یک عامل استرس زا وجود دارد ، یا مصرف الکل باعث تاثیر در وضع عاطفی شما شده است.

به گفته دکتر شاه:” علائم افسردگی ، سوء مصرف الکل و خستگی در هم تنیده اند.” او می گوید:” گاهی اوقات مردم افسردگی خود را با مصرف الکل درمان می کنند و بعد هم خسته می شوند.”

خسته هستید چون … مشکل گوارشی یا حساسیت غذایی دارید:

dyspepsia

دکتر شاه می گوید:” روده شما مثل یک مجرای بسیار تنگ از سلول هاست، جاییکه هیچ منفذی برای خروج مواد از داخل به خارج وجود ندارد – شبیه یک گذرگاه که بدن مواد مورد نیاز خود را بدون اینکه چیزهای اضافی را وارد بدن کند جذب  می کند . – به گفته دکتر شاه : ” اگر تغذیه شما ضعیف باشد ، مخصوصا اگر از غذاهای فرآوری شده به مقدار زیاد استفاده کنید ، سلول های روده شل میشوند و بجای ساختاری سفت و محکم ، ساختاری مشبک پیدا می کنند و پروتئین هایی که وجود آنها در خون ضروری است در جریان خون تراوش نمی شوند ، که باعث ایجاد یک واکنش التهابی می شود .” از نشانه های پاسخ التهابی میتوان به علائمی چون نفخ ، خستگی ، افسردگی، سردردها و یا اضافه وزن اشاره کرد .

اگر حساسیت غذایی دارید ( به غذاهایی همچون غلات و لبنیات ) می تواند باعث احساس خستگی و احساس خارش روی پوست شود و احتمالا از نفخ یا سرگیجه رنج ببرید . به گفته دکتر شاه : ” آزمایش دقیقی برای تشخیص حساسیت غذایی وجود ندارد .” اگر تمامی غلات را از رژیم غذایی خود حذف کردید و بهبود یافتید و دوباره با اضافه کردن آن به رژیم غذایی خود احساس بی حالی و سستی داشتید می تواند نشانه هایی از حساسیت غذایی به غلات باشد .

خسته هستید چون … از کم کاری غده آدرنال رنج می برید:

adrenal-glands

دکتر شاه می گوید :” کم کاری غده آدرنال یک اصطلاح پزشکی غربی نیست و بسیاری از پزشکان غربی آن را بعنوان یک مشکل پزشکی تشخیص نمی دهند .” او می گوید :” در تشخیص این بیماری با مشکل مواجه می شویم چون خیلی سخت است که بتوان با تست های آزمایشگاهی آن را نشان داد .” براساس گفته سازمان بین المللی دیابت و بیماری های گوارشی کلیوی ، به احتمال زیاد در آزمایشات می تواند بعنوان نارسایی غده آدرنال یا غدد درون ریز یا اختلالات هورمونی ( زمانی اتفاق می افتد که غدد آدرنال قادر به تولید مقدار کافی از هورمون های معین نباشند ) نشان داده شود. به گفته دکتر شاه :” این عدم تعادل هورمون ها می تواند ناشی از یک وضعیت تنش زا در زندگی شما باشد . مثل مشکلات خانوادگی ، یا یک تنش مداوم در محل کار ، کمبود خواب فعالیت بیش از حد ، رژیم غذایی نامناسب ، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل . این شرایط محیطی می تواند باعث افزایش میزان هورمون های استرسی شما شود و در نهایت باعث خستگی واحساس ضعف شما شود ؛ مثل اینکه از یک حساب بانکی بیش از اعتبار حواله ، چک می دهید و پولی در حساب نمی گذارید .

شما خسته هستید چون … عفونت دارید:

fever-diseease

پزشکان اغلب عفونت مزمن را بعنوان یکی از دلایل خستگی بررسی می کنند . بعنوان مثال عفونت هایی نظیر EBV(Epstein-Barr Virus)(عامل مونونوکلئوز عفونی) یا بیماری Lyme میتواند باعث خستگی مفرط شود .

منبع: ریدرز دایجست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*