چطور با استفاده از امکانات دنیای مجازی یک پزشک ۵ ستاره شویم؟

پزشک ۵ ستاره

آیا تابحال اصطلاح پزشک ۵ ستاره را شنیده اید؟ پزشک ۵ ستاره اصطلاحی است که سازمان بهداشت جهانی برای توصیف یک پزشک حاذق و ماهر به کار می برد. معیارهای پزشک ۵ ستاره عبارتند از ۱- فراهم کردن مراقبت درمان ۲- تصمیم گیری ۳- برقراری ارتباط ۴-رهبری اجتماعی و ۵ – عملکرد تیمی (برای اطلاعات بیشتر این مطلبمداپل را بخوانید)

می بینید که ارائه درمان صحیح تنها یکی از معیارهای پنج ستاره است و دیگر معیارها بیشتر به جنبه های اجتماعی و روابط عمومی پزشک اشاره دارند. بطور خلاصه می توان گفت که دنیای پزشکی دنیای ارتباطات است و بدون بهره گیری از ابزارهای ارتباطی، موفق شدن در این رشته سخت خواهد شد. خوشبختانه با پیشرفت فن آوری اطلاعات و گسترش رسانه های ارتباطی، امکانات بیشتری در اختیار پزشکان قرار گرفته است تا بتوانند خود در مسیر موفقیت قرار دهند.

جایگاه دنیای مجازی در ایران

در حال حاضر و بر اساس گزارش  مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت، شمار کاربران اینترنت در ایران بالغ بر ۴۵ میلیون و ۵ هزار و ۶۴۴ نفر اعلام شده است. یعنی بیش از ۶۰ درصد مردم به دنیای مجازی پیوسته اند. بنابراین بدیهی است که استفاده از بسترهای دنیای مجازی می تواند در توسعه هر کاری بویژه پزشکی در کشور ما مفید واقع شود.

این روزها بیشتر مردم قبل از مراجعه به پزشک ابتدا در مورد مشکل خود در اینترنت جستجو می کنند و یا به دنبال مراکز درمانی مورد نیاز خود می گردند.

شبکه اجتماعی, جامعه مجازی,

فواید شبکه های اجتماعی پزشکان

پیش از این نیز گفته ایم که شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهای موثر در رسیدن به این هدف خواهند بود و پزشکان می توانند با استفاده از امکانات این شبکه ها در کنار برقراری ارتباط حرفه ای با دیگر همکارانشان، تریبون خود را برای طرح دیدگاهیشان داشته باشند و به تولید محتوای علمی صحیح در فضای مجازی بپردازند.

تا مدتها پیش پزشکان ایرانی از داشتن یک شبکه اجتماعی پویا و فعال و با امکانات مناسب محروم بودند اما به نظر می رسد در سالهای اخیر حرکتهای خوبی در این زمینه صورت گرفته است. یکی از شبکه های اجتماعی خوب برای پزشکان ایرانی سایت طب بوک است. گردانندگان طب بوک تلاش دارند تا نخستین شبکه اجتماعی جامعه پزشکی ایران را با مجموعه ای از امکانات متنوع به محلی برای ارتباط ارائه دهندگان خدمات پزشکی تبدیل کنند. بد نیست بیشتر با سایت طب بوک آشنا شویم:

هدف از ایجاد جامعه مجازی طب بوک

معرفی تمام ارایه دهندگان خدمات مرتبط با پزشکی، اعم از: پزشکان ، پرستاران، بیمارستانها، درمانگاهها، کلینیکها، مراکز شنوایی سنجی، مراکز بینایی سنجی، مراکز فیزیوتراپی، مراکز نگهداری بیمار،مراکز ترک اعتیاد ، شرکتهای دارویی، داروخانهها، داروخانه های گیاهی ، شرکتهای تجهیزات پزشکی، مراکز ساخت و فروش پروتز- عینک – سمعک ، مراکز جراحی محدود ، تزریقات و پانسمان

 1. ایجاد ارتباط بین ارایه دهندگان خدمات و متقاضیان دریافت خدمات
 2. ایجاد ارتباط بین افراد متخصص در هر رشته، جهت تبادل دانش و تجربیات
 3. ایجاد و حفظ ارتباط بین بیماران و پزشکان توانمند  جهت پیگیری روند درمان
 4. برقراری ارتباط بین بیماران، جهت همدردی، انتقال تجربیات و معرفی پزشک مورد اعتماد
 5. تبادل نظر در مورد بیماریها ، داروها، روشهای نوین درمان
 6. اظهار نظر بیماران و سایر اعضا در مورد خدمات ارائه شده
 7. اطلاع رسانی سریع و آسان در مورد تغییرات ایجاد شده در  شرایط پذیرش و ارایه خدمات
 8. بیان مشکلات و مسایل صنفی توسط خود اعضا

طب بوک, جامعه مجازی پزشکان, شبکه اجتماعیپزشکان

امکانات جامعه مجازی طب بوک

لینک اختصاصی برای هر عضو طب بوک با انتخاب نام کاربری توسط خود فرد (www.tebbook.com/your name)

 1. پروفایل اختصاصی با فیلدهای تخصصی برای معرفیکامل فرد یا مرکز، شامل:

زمینه فعالیت کاربر (پزشک،کلینیک ،داروخانه و ….)، مدارک دانشگاهی و تخصصی، تالیفات و سوابق پژوهشی، سوابق کاری، بیوگرافی شخصی و حرفهای، سایر مهارتها و تخصصها، امکانات محل کار و خدمات قابل ارائه در محل، آدرسهای محل کار، ساعات کار و پذیرش، بیمههای طرف قرارداد و … .

 1. . امکان نمایش محل کار روی نقشه پزشکی همراه با عکس و توضیحات کامل
 2. امکان ایجاد کمپین امضا برای ایجاد طومار و جمع آوری امضا و ارسال به مسئولین
 3. ارسال مطالب مرتبط با پزشکی همراه با عکس
 4. درج نظر و ایده در مطالب ارسالی دیگران
 5. امکان ایجاد نظرسنجی، برای آگاهی از میزان رضایتمندی بازدیدکنندگان و بیماران و به دست آوردن آمار و اطلاعات مورد نیاز
 6. امکان ایجاد آزمون یا تست های مرتبط
 7. امکان ایجاد صفحه یا گروه برای موضوعات خاص و دستهبندی مطالب ارسالی.
 8. امکان ایجاد تالار برای گفتگو پیرامون مباحث پزشکی.
 9. امکان ایجاد رویداد برای اطلاع رسانی همایشها، نمایشگاهها، قرارهای ملاقات صنفی و جلسات به منظور آگاهی سایر اعضا.
 10. امکان ایجاد فروشگاه برای معرفی کامل محصولات همراه با عکس و توضیحات و اطلاعات قیمت، همچنین امکان درج نظر مصرفکنندگان در رابطه با محصول.
 11. امکان پاسخگویی به سوالات مرتبط با پزشکی
 12. امکان تنظیم حریم شخصی برای مشخص کردن اینکه: چه اطلاعاتی از شما نمایش داده شود، چه کسانی اطلاعات شما را ببینند، چه کسانی برای شما پیام بفرستند و بابت چه پیغامهایی ایمیل دریافت کنید.
 13. اطلاع رسانی به بیماران یا مشتریان در خصوص تغییر شرایط پذیرش یا تعطیلی های موقتی در جهت احترام به حقوق مشتری
 14. امکان ارسال و دریافت پیام های شخصی بصورت خصوصی
 15. امکان ارسال هدیه های مجازی در مناسبت های مختلف مانند روز پزشک،تولد و یا برای تشکر از دوستان
 16. امکان دریافت نشان یا مدال های مختلف با داشتن شرایط دریافت مدال
 17. اطلاع از آخرین خبرهای روز مرتبط با پزشکی از خبر گزاری های معتبر و سایت های رسمی وزارت بهداشت بدون نیاز به مراجعه به آنها

این امکانات باعث شده اند تا طب بوک نسبت به دیگر سایتها از مزایای زیر برخوردار باشد:

مزایای گسترش طب بوک

 1. اطلاع رسانی به موقع و مستمر
 2. مسئولیتپذیری و پاسخگویی پزشک، بیمارستان و شرکتهای دارویی در قبال خدمات
 3. کنترل و نظارت برای جلوگیری از تبلیغات کذب
 4. تعریف استاندارد خدمات و ارائه نشانهای (مدالهای) منطبق با آن
 5. جلوگیری از فعالیت پزشک نما ها

اما آیا بهتر نیست که خودمان دست به کار شویم و برای خودمان سایتی دست و پا کنیم؟

شاید داشتن سایت شخصی جذابیتهای خودش را داشته باشد اما اگر هزینه ها و دانش فنی مورد نیاز برای اداره سایت شخصی را در کنار مزایای استفاده از یک شبکه اجتماعی رایگان قرار دهیم، تصمیم گیری برایمان راحت تر باشد. در ادامه می توانید امکانات این دو گزینه را با هم مقایسه کنید.

وب سایت شخصی یا عضویت در شبکه اجتماعی خدمات پزشکی طب بوک؟
مقایسه امکانات طب بوک با وب سایت شخصی

 با عضویت در شبکه اجتماعی طب بوک و ایجاد صفحه شخصی  بسیاری از امکانات وب سایت شخصی در اختیار شما  قرار می گیرد. در برخی موارد نیز امکاناتی وجود دارد که در سایتهای شخصی موجود نیست و یا برای ایجادآن باید هزینه های برنامه نویسی مجزایی پرداخت شود. هدف اصلی از این بحث بررسی امکانات یک  سایت شخصی با طب بوک و کشف نیاز هایی هست که هنوز برای  برآورده نمودن آن امکانات و خدماتی ایجاد نشده است.

حال انتخاب با شماست. به شخصه پیشنهاد می کنم پیش از هرکاری ابتدا عضویت در شبکه اجتماعی طب بوک را بیازمایید، از قدیم هم گفته اند “سنگ مفت و گنجشک مفت”. منطقی تر آن است که ابتدا گزینه رایگان و بدون هزینه را امتحان کنیم. از لحاظ پایدارماندن این شبکه اجتماعی هم نگران نباشید، سایت طب بوک بر خلاف بیشتر شبکه های اجتماعی دیگر در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده و طبق قوانین ایران فعالیت می کند و بنابراین پایداری دسترسی به سایت هم مشکل نخواهد داشت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*