ارتباط نقاشی کودکان و هوش آنها

نقاشی گودکان, هوش, ضریب هوشی

آیا شما هم دوست دارید بدانید کودکتان در آینده باهوش خواهد بود یا نه؟ ساده ترین راه اینست که از او بخواهید نقاشی بکشد. البته باید گفت والدین کودکانی که نمی توانند خوب نقاشی بکشند خیلی نگران نباشند چون علاوه بر هوش ، ژنتیک و محیط هم بر این توانایی تاثیر گذارند.

محققان کینز کالج لندن اعلام کردند نقاشی کودکان چهار ساله می تواند نشان دهنده هوش کودک در چهارده سالگی باشد. روانشناسان ۷۷۵۲ دوقلوی همسان و غیر همسان را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که نقاشی کودکان چهار ساله نشان دهنده هوش آنان در چهارده سالگی است. محققان تست ” چشم، چشم، دو ابرو “ را بر روی کودکان انجام دادند و بر اساس یکسری شاخصها به نقاشی کودکان نمره صفر تا دوازده دادند. مثلا سر و بدن و دو دست و دو پا بدون اجزای صورت نمره چهار می‌گرفت. لباس هم یک نمره داشت اما به اندازه، تناسب، زیبایی نقاشی و حالتهایی مثل غم و شادی نمره‌ای تعلق نمی گرفت. علاوه بر این، نتیجه تست دو قلوهای همسان با دوقلوهای غیرهمسان مقایسه شد که نشان داد شباهت نقاشی دوقلوهای همسان بیشتر از دو قلوهای غیر همسان است. البته توانایی کودک در نقاشی میزان علاقه او به هنر در آینده را نشان نمی دهد.

علیرغم نظریه های متفاوت، در نهایت می توان گفت : کودکانی که نقاشی آنها  شباهت بیشتری با واقعیت دارد باهوشتر از بقیه هستند.

منبع

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*