بیست نکته برای افزایش امنیت خرید آنلاین

خرید آنلاین

راه و چاه خرید مجازی

زمانه عوض شده است و در این دوره اینترنتی هر چیز واقعی، معادلی هم در  دنیای مجازی پیدا می کند. از جمله خرید و فروش که نوع آنلاین آن اخیرا در کشور ما هم باب شده است و علیرغم تمام کاستی هایی که در این میان وجود دارد، مورد توجه اقشار مختلف مردم، بویژه جوانتر ها و تحصیلکرده ها قرار گرفته است. هنوز از نظر قوانین مالیاتی و بانکی و نظارت بر نقل و انتقال کالا و پول در دنیای مجازی نواقص زیادی به چشم می خورد که امیدواریم مجلس نشینان و دولتمردان به فکر تدوین قوانین و دستورالعملهای جامع و مدرنی در این حیطه باشند.

اما تا وقتی که مسوولان محترم به فکر تدوین این قوانین بیفتند، بهتر است ما هم راه و چاه خرید و فروش آنلاین را یاد بگیریم تا به هنگام استفاده از مزایای تکنولوژی های جدید در عرصه تجارت، خدای ناکرده حاصل دسترنجمان را دو دستی تقدیم کلاهبرداران نکنیم. آنچه که خواهید خواند نکاتی ساده هستند برای جلوگیری از سو استفاده سارقان اینترنتی:

حفاظت رمز و اطلاعات بانکی

۱- شماره کارت و رمز خود را به هیچ عنوان در اختیار دیگران قرار ندهید.

۲- رمز دوم (رمز اینترنتی) و رمز اصلی کارت خود را در کنار کارتتان قرار ندهید. اینطوری راه را برای سارقان آب و جارو می کنید. انگار سوییچ ماشین را رویش قرار داده باشید. سعی کنید یا رمزها را حفظ کنید یا از نرم افزارهای ویژه رمزگذاری مانند لست پس lastpass و کی پس keepass برای نگهداری رمزها استفاده کنید.

۳- در فروشگاه ها و هنگام خرید با دستگاههای پوزPOS، حتما خودتان رمز کارت و مبلغ را وارد کنید و این رمز را حتی در اختیار فروشنده نگذارید (کاری که متاسفانه در کشور ما رایج است)

۴- هنگام وارد کردن رمز در دستگاههای خودپرداز، دستگاههای پی او اس POS و یا در سایتهای اینترنتی، دقت کنید که کسی رمز وارد شده را نبیند.

۵- ممکن است کلاهبرداران به شما پیامک یا ایمیل بزنند و به نحوی بخواهند اطلاعات حساب بانکی شما را دریافت کنند، معمولا بانکها چنین درخواستی را به این شکل از شما نمی کنند، اگر شک کردید با شعبه خودتان تماس بگیرید.

۶- وقتی برای پرداخت آنلاین وارد سایتی می شوید، اطمینان حاصل کنید که در سایت بانک قرار دارید. آدرس اینترنتی سیستم پرداخت الکترونیکی بانک تان از شعبه بانک بپرسید.

۷- هر از چند گاهی (حداقل هر سه ماه یک بار ) رمزهای مربوط به کارتها و امور بانکی خود را عوض کنید.

۸- از انتخاب رمزهایی مانند سال تولد یا ۱۲۳۴ و رمزهای قابل حدس خودداری کنید.

حفاظت در رایانه

۹- در کافی نت ها و کامپیوترهای مکان های عمومی نظیر ادارات و دانشگاه ها کارهای مالی و خرید اینترنتی را انجام ندهید.

۱۰- هنگام ورود به پرتال بانکی اینترنتی سعی کنید برای وارد کردن اطلاعات از صفحه کلیدهای مجازی که توسط بانک در این صفحات قرار داده شده استفاده کنید و نه از کیبورد.

۱۱- برای کامپیوترتان یک آنتی ویروس (نسخه اصلی) تهیه کنید. نسخه های قفل شکسته گاه خودشان آلوده به ویروس هستند.

نرم افزارهای کامپیوترتان (و از جمله آنتی ویروستان) را به روز نگه داری کنید.

۱۲- از نصب نرم افزارهای غیرمطمئن و قفل شکسته خودداری کنید حتی اگر نرم افزار بازی باشند چرا که ممکن است حاوی جاسوس افزارهایی برای دزدیدن اطلاعات شما باشند.

۱۳- به هرکسی اجازه استفاده از موبایل، تبلت یا رایانه تان را ندهید.

۱۴- از هرسایتی هر چیزی را دانلود نکنید.

safe-shopping

کالا و فروشگاه مطمئن:

۱۵- تنها از سایتهای مطمئن که در مراجع رسمی تایید شده اند یا توسط افراد مطلع توصیه می شوند خرید کنید. هر سایت و فروشگاهی معتبر نیست.

۱۶- از فروشگاههای اینترنتی که آدرس و شماره تلفن تماس آنها در سایت ذکر نشده اصلا خرید نکنید.

۱۷- ابتدا در چند سایت قیمتها را مقایسه کنید و سپس دست به خرید بزنید.

۱۸- سعی کنید کالاهایی را که می شناسید بخرید. قبل از خرید هر کالا در مورد کارآیی آن و صحت ادعایی که فروشنده مطرح می کند، بررسی کنید و پس از اطمینان اقدام به خرید کنید.

۱۹- جستجو کردن کالا و یا نام فروشگاه مورد نظر برای به دست اورد اطلاعات بیشتر در مورد کالا و سایت به شدت توصیه می شود.

۲۰- اگر باز هم جای شکی هست، ترجیحا از سایتهایی که وجه را بعد از ارائه پستی کالا دریافت می کنند، خرید کنید.

یک نظر

  1. خیلی جالب بود اقای دکتر. البته نقش تبلیغات و برندینگ هم تاثیرگذار هست و باعث اعتماد می شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*