WiFi اصول امنیت در شبکه های وای فای

وای فای, هک

گوشیِ نامحرم نباشد جای پیغام سروش

امروزه بیشتر امکانات گوشی های همراه و تبلت ها در اتصال به شبکه اینترنت معنی پیدا می کنند. بسیاری از اپلیکیشن ها فقط در محیط اینترنت عمل می کنند. به روز رسانی نرم افزارها هم (که برای امنیت و کارکرد بهتر دستگاه شما لازم است) با اتصال به اینترنت ممکن است.

ممکن است بسیاری از افراد برای اتصال به اینترنت از اینترنت شبکه موبایل (سیم کارت) خود استفاده کنند اما معمولا اینترنت شبکه های موبایل گرانتر است و اگر سیم کارت شما از نسلهای قدیمی موبایل باشد، علاوه بر قیمت بالاتر، سرعت پایین تری هم دارد. در این شرایط کسانی که به یک مودم وای فای (از نوع ADSL یا  وایمکس) دسترسی دارند، معمولا ترجیح می دهند که از اینترنت به اشتراک گذاشته شده از طریق شبکه وای فای مودم استفاده کنند.

وای فای چیست؟

شبکه وای فای نوعی اتصال پرسرعت برای تبادل داده ها (مثلا داده های اینترنت) است که توسط یه دستگاه مرکزی (به نام روتر) ایجاد می شود. این روتر ممکن است بصورت یک دستگاه جداگانه به کامپیوتر یا مودم شما وصل شود یا اینکه داخل مودم DSL یا ADSL  یا WiMax  شما امکان ایجاد شبکه وای فای گنجانده شده باشد.

شبکه وای فای در حقیقت نوعی شبکه داخلی یا LAN است که می تواند دستگاههای موجود در یک محدوده خاص را به هم متصل کند. امروزه تقریبا تمام مودمهای وایمکس و بیشتر مودم های ای دی اس ال ADSL می توانند شبکه وای فای ایجاد کنند. به این ترتیب مودم اطلاعات را از شبکه اینترنت می گیرد و آن را در شبکه وای فای که خود ایجاد کرده است توزیع می کند، هر دستگاهی که به شبکه وای فای ایجاد شده دسترسی داشته باشد می تواند از طریق مودم به اینترنت متصل شود.

چه دستگاههای می توانند به شبکه وای فای شما وصل شوند؟

اگر شبکه وای فای شما هیچگونه رمز عبوری نداشته باشد، هر دستگاه دارای قابلیت وای فای (تقریبا تمام تبلت ها، موبایل ها، لپ تاپ ها و بعضی گجتهای دیگر) که در محدوده آنتن دهی آن شبکه وای فای باشند می توانند به   به وای فای وصل شود. اما اگر شما برای شبکه وای فای خود یک پسورد دریت کرده باشید تنها دستگاههای قادر به اتصال به شبکه شما خواهند شد که رمز عبور شبکه وای فای را داشته باشند.

امنیت وای فای

چطور برای شبکه وای فای خود رمز عبور قرار دهیم؟

برای اینکار ابتدا باید به صفحه مدیریت مودم خود بروید. (برای ورود به صفحه مدیریت مودم، در حالیکه کامپیوترتان به شبکه وصل است، آدرس آی پی صفحه تنظیمات مدم را در مرورگر اینترنتی خود تایپ کنید، این آدرس معمولا۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا عددی شبیه به آن است ) در این صفحه  بعد از دادان رمز عبور مدیریتی مودم (که آن را باید از ارائه کننده مودم بخواهید) به قسمت WLAN بروید و  نام شبکه و رمز عبور را تعریف کنید.

در بعضی از مودم ها حتی می توانید نام شبکه را هم برای امنیت بیشتر مخفی کنید تا فقط کسانی که هم نام شبکه وای فای و هم رمز را درست وارد کنند به شبکه دسترسی داشته باشند. اگر باز هم در این مورد سوالی داشتید می توانید از فروشنده مودم تان راهنمایی بگیرید.

چرا امنیت شبکه وای فای مهم است؟

اگر شبکه وای فای شما حفاظت نشده باشد، هرکسی می تواند به آن نفوذ کند، اولین ضرر این کار هم این است که حجم اینترنت شما دزدیده می شود و متحمل هزینه بیشتری در دریافت حخدمات اینترنتی خواهید شد، علاوه بر ان ممکن است وقتی که خودتان به سرعت بالای اینترنت نیاز داریدف استفاده کنندگان غیرمجاز با مصرف اینترنت شما، سرعت را به شدت پایین بیاورند.

اما مهمترین ضربه وقتی وارد می شود که نفوذ کنندگان فقط به مصرف اینترنت قانع نباشند و بخواهند به دستگاههای دیگر که به شبکه وای فای وصل هستند دست اندازی کنند. از آنجا که وای فای نوعی شبکه داخلی است، اگر نامحرمان وارد این شبکه شوند، ممکن است بتوانند به لطایف الحیلی به موبایل، لپ تاپ یا دیگر دستگاههای موجود در شبکه نفوذ کنند، بخصوص اگر دستگاههای شما قابلیت استراک فایلها را فعال کرده و یا تنظیمات امنیتی شان مشکلی داشته باشد. در این حالت می توانید تصور کنید که چه مشکلاتی ممکن است برایتان پیش بیاید.

وقتی مهمان هستید

ممکن است شما به یک فروشگاه، فرودگاه، مرکز تفریحی و … بروید و متوجه شوید که در آنجا وای فای رایگان و آزاد در دسترس شماست. خیلی خوب است،نه؟ اما بهتر است بدانید که اگر نکات امنیتی را رعایت نکنید ممکن است به راحتی اطلاعات خصوصی خود را در وای فای های عمومی در چنگال بدخواهان قرار دهید. رعایت نکات زیر می تواند امنیت شما را در شبکه های وای فای عمومی کمی بالا برد:

۱- قابلیت اشتراک گذاری فایلهای را خاموش کنید.

۲- فایروال (دیوار اتشین) سیستم خود را فعال کنید

۳- از پروتکل امن SSL استفاده کنید.

۴- در صورت امکان از وی پی ان VPN استفاده کنید.

۵- برنامه های خود را به روز نگه دارید.

اطلاعات بیشتر می خواهید؟

اگر در راه اندازی فایروال مشکلی دارید یا نمی دانید پروتکل امن چیست نگران نباشید، در مطالب بعدی به تفصیل این روشهای امنیتی را برای شما توضیح خواهیم داد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد وای فای و امنیت در شبکه های وای فای، کتابی به شما معرفی می کنیم که می تانید ان را به رایگان دانلود و مطالعه بفرمایید:”کتاب امنیت در شبکه های وای فای” که با فرمت پی دی اف در آدرس p30download.com/fa/entry/44625 بصورت رایگان قابل دانلود است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*