ایرانی ها در سال گذشته به دنبال کدام اخبار سلامت بودند؟

جستجو

با فراگیر شدن اینترنت، بسیاری از مردم دنبال هرچه که باشند ابتدا آن را در اینترنت جستجو می کنند. بررسی رفتارهای مردم در اینترنت و از جمله جستجوهای انجام شده در موتورهای جستجو (نظیر گوگل) یا تگ ها (برچسب کلمات کلیدی) که در رسانه های اجتماعی به کار می روند، می تواند شاخص خوبی از توجه مردم به موضوعات روز باشد. بنابراین برای اطلاع از میزان توجه مردم به موضوعات سلامت بد نیست نگاهی داشته باشیم به جستجوهای انجام شده با کلمات کلیدی مرتبط با سلامت در یکسال گذشته:

این  نتایج از سرویس ترند گوگل استخراج شده اند.

 سرطان:

 سرطان به عنوان نمونه بیماریهای صعب العلاج در میان مردم شناخته می شود. بنابراین همواره یکی از موضوعات مورد علاقه مردم در زمینه  دانستنیهای پزشکی بوده و هست. در سال گذشته سرطان و علائم آن ترافیک عمده ای را در سایتهای اینترنتی به راه انداخته بود که تقریبا در تمام طول سال در صدر اخبار و مطالب پزشکی قرار داشت و اوج آن نیز در اوایل اسفند بود.

سرطان خون، سرطان سینه و سرطانهای گوارشی بیشترین میزان جستجو را به خود اختصاص دادند و بطور کلی استانهای شمالغربی کشور علاقه بیشتری را به موضوعات مرتبط با سرطان نشان دادند. استانهای کردستان، مرکزی، همدان، زنجان، اردبیل، یزد و آذربایجانغربی در سال گذشته بیشترین بازدید کننده را روانه سایتهایی با محتوای مرتبط با سرطان کردند.

 پزشک خانواده:

 در سال ۹۲ با فروکش کردن تب و تاب طرح پزشک خانواده و شکست آن در نیل به اهداف ضربتی تعیین شده توسط وزارت بهداشت دولت پیشین، توجه مردم به این موضوع هم کاهش پیدا کرد. جستجوی پزشک خانواده که در تیرماه ۹۱ به اوج خود رسیده بود در ابتدای سال نود و دو به یک ششم میزان اوج کاهش پیدا کرد. بعد از روی کار آمدن دولت جدید این مقدار باز هم کاهش یافت تا در نیمه دوم سال گذشته به کمترین مقدار خود برسد.

استانهای فارس، تهران،  کرمان و مازندران بیشترین جستجوی مرتبط با پزشک خانواده را در سال گذشته انجام داده اند.

 پنی سیلین:

 در بررسی آمارهای گوگل، یک جهش ناگهانی در جستجوهای مرتبط با پنی سیلین را شاهد هستیم که از مرداد ماه ۹۲ شروع شده و در پاییز به اوج خود می رسد. پنی سیلین در تمام نیمه دوم سال گذشته تقریبا در اوج می ماند. به نظر می رسد بحثها و گاه شایعات مرتبط با پنی سیلین های چینی و عوارض دارویی پنی سیلین در این افزایش توجه نقش داشته باشند. علیرغم اینکه بعضی حرف و حدیثها در مورد پنی سیلینهای تقلبی به استانهای غربی کشور مربوط می شود اما به نظر می رسد استانهای مرکزی و در راس آنها اصفهان بیشترین توجه به پنی سیلین را داشته اند.

داروی دیگری که در جستجوها بیش از همه مورد توجه قرار می گیرد دگزامتازون است. جستجو برای دگزامتازون در کنار دیگر پسرعموهایش مانند بتامتازون و هیدروکورتیزون در دو فصل زمستان و بهار اوج می گیرد. شهرهای بزرگ بیشتر از دیگر شهرها در اینترنت به دنبال کورتونها می گردند. تهران در صدر جویندگان کورتون قرار دارد.

 بیمه:

 جالب است که وقتی به آمار جستجوی واژه بیمه و واژه های مرتبط با آن نگاه می کنیم میبینیم که استانهای مرزی و محروم علیرغم اینکه ضریب نفوذ اینترنت در آنها کمتر است، در مورد جستجوی بیمه فعالتر از دیگر استانها هستند.

در سال گذشته استانهای چهارمحال و بختیاری؛ کهگیلویه و بویراحمد، اردبیل، خراسان شمالی، کردستان و ایلام به ترتیب بیشترین جستجوهای مرتبط به بیمه را انجام دادند و در این میان جستجوهایی در رابطه با بیمه تامین اجتماعی و سوابق بیمه ای در صدر قرار داشتن.، بیمه سلامت و بیمه های تکمیلی درمان هم جزو مباحث مورد علاقه بودند. توجه به مقوله بیمه در تمام طول سال بطور تقریبا یکسانی بالا بود و افول چندانی در ایام مختلف حتی تعطیلات نشان نمی دهد.

کمبود دارو:

 جستجو در مورد کمبود دارو در روزهای پایانی کار دولت پیشین و در  تیر ماه سال گذشته  به اوج خود رسید. به نظر می رسد مباحث مطرح شده در مورد مشکلات مربوط به تخصیص ارز و سوء مدیریت کمبود دارو در دولت دهم باعث چنین افزایشی در توجه به کمبود دارو باشد.

آلرژی و حساسیت:

جستجو برای آلرژی بطور معنی دار و چشمگیری در تهران بیشتر از تمام شهرهای دیگر است. شیراز با فاصله زیادی بعد از تهران دومین شهر است. در مورد حساسیت هم در کنار تهران و شیراز، نام دیگر شهرهای بزرگ کشور از جمله تبریز، مشهد اضفهان و اهواز در صدر جوسندگان مطالب مرتبط با حساسیت دیده می شود.

هم برای آلرژی و هم برای حساسیت و سایر کلمات مربوطه شاهد اوجی در میزان درخواستهای جستجو در ماه شهریور هستیم که احتمالا با بروز آلرژی ها فصلی و پدیده ریزگرد مرتبط باشد. جستجوهای مرتبط با آلرژی و حساسیت بیشتر به آلرژی فصلی و چشمی و پوستی مربوط می شود و راههای درمان آلرژی در صدر عبارات مرتبط قرار دارد.

طب سنتی:

 تا چند سال پیش یعنی تقریبا قبل از سال ۸۶ جستجو در مورد طب سنتی بسیار کم و در حد صفر بود. از این تاریخ به بعد شاهد یک روند رو به افزایش در اقبال به طب سنتی و مطالب مربوطه هستیم. این روند تا آذرماه سال ۹۲ ادامه داشته و در ان زمان به اوج خود می رسد بطوریکه میزان جستجوها در آذر ۹۲ نسبت به زمان مشابه سال ۸۶ حدود ۲۵۰۰% افزایش نشان می دهد. اما معلوم نیست چرا بعد از آذر سال گذشته میزان علاقه ایرانی ها به مطالب طب سنتی کمتر شده و در یک روند نزولی در زمستان گذشته ۳۰% کاهش در آمار جستجوی طب سنتی داریم.

استانهای خراسان رضوی و قم در صدر طالبین طب سنتی هستند و بعد از آن گلستانیها و مرکزی ها و اهالی کرمان و قزوین قرار دارند. در میان جستجوهای مرتبط با طب سنتی، نام روازاده و جستجوهای مرتبط با آموزش طب سنتی یا کتابهای طب سنتی و پزشک خود باشیم و … از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

 داروهای گیاهی:

جستجو برای داروهای گیاهی هم همزمان با طب سنتی بالا رفته و بازار این داروها گرم است. ایرانیها در سالهای گذشته بطور روز افزون به دنبال روشهای خود درمانی با استفاده از گیاهان دارویی بوده اند. در آمارها عبارت درمان در کنار داروی گیاهی خودنمایی می کند. کاربران اینترنتی ایران بیش از همه انواع داروهای گیاهی به دنبال داروهای لاغری گیاهی بوده اند. پس از آن داروهای گیاهی گوارشی قرار دارند و نکته قابل توجه این است که جستجو برای داروی گیاهی سقط جنین هر روز بیش از پیش افزایش یافته است.

استانهای کرمان، خراسان رضوی، همدان، بلوچستان و زنجان بیش از همه به دنبال داروهای گیاهی بوده اند.

ایدز:

 بررسی داده های مربوط به جستجوی ایدز در ده سال گذشته نشان می دهد که جستجو پیرامون بیماری ایدز در آذر هرسال به دلیل نزدیک شدن به روزجهانی ایدز (۱۰ آذر) به اوج خود می رسد و در بقیه روزهای سال شاهد یک رکود در زمینه اطلاع رسانی و توجه عمومی به موضوع ایدز هستیم، تبدیل ایدز به یک موضوع مناسبتی خبر خوشی برای خیرخواهان سلامت نیست.

جستجوهای صورت گرفته  بیشتر به علائم و نحوه انتقال بیماری ایدز مربوط بودند و بعد از جستجوهای پیرامون درمان ایدز قرار داشتند، کم توجهی به پیشگیری از ایدز حتی در جستجوها هم مشهود است و این هم علامت زیاد خوبی برای فعالان بهداشت نیست. استانهای آذربایجانغربی، گیلان، قم و اصفهان در سال گذشته بیشترین جستجوی مرتبط با بیماری ایدز را انجام دادند.

یک نظر

  1. تعقيب: ایرانی ها در سال گذشته به دنبال کدام اخبار سلامت بودند؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*