چهارمین آزمون دکترا

چهارمین آزمون سراسری دکترای نیمه متمرکز صبح جمعه شانزدهم اسفند نودو سه برگزار شد.

80727979-4512491

این آزمون چند تفاوت عمده با آزمون سالهای قبل داشت. تک نوبته برگزار شدن آزمون در نوبت صبح و کاهش سوالات آزمون عمومی زبان و استعداد تحصیلی از جمله این تفاوتها بود. آزمون همچون سالهای قبل راس ساعت هشت و نیم صبح و با نیم ساعت تاخیر نسبت به زمان اعلامی انجام گرفت؛ با این تفاوت که اینبار در کنار شماره صندلی داوطلب، ساعت شروع آزمون نوشته شده بود تا داوطلبین همچون سالهای قبل بعلت تاخیر در شروع آزمون ، سردرگم و نگران  نباشند.

طبق روال سالهای قبل ، در ابتدا برگ نظرسنجی میان داوطلبان توزیع شد که سوالات تامل برانگیزی نیز در این بین مشاهده میشد! از جمله نظرسنجی از داوطلبین در مورد سنجش از طریق آزمون سراسری و پذیرش از طریق دانشگاهها بود، که داوطلبان باید مخالفت یا موافقت خود را اعلام می کردند. در میان سوالات نظرسنجی سالهای قبل تعیین وزن نمره آزمون و نمره مصاحبه وجود داشت که نهایتا در عمل و در آزمون سال بعد یعنی امسال این وزنه به سمت مصاحبه  سنگین تر شد. در آزمون امسال تاثیر سی درصدی نمره آزمون و هفتاد درصدی نمره مصاحبه اتفاق افتاد که کاملا در تضاد با دلایل سراسری شدن آزمون دکترا و ایجاد عدالت آموزشی است. اگر قرار بر تاثیر بیشتر مصاحبه  در پذیرش دانشجو بود، روش برگزاری آزمون توسط هر دانشگاه و سپس پذیرش از طریق مصاحبه، بسیار کاربردی تر بنظر میرسید. انتظار میرود سازمان سنجش نتایج این نظرسنجی ها را در اختیار افکار عمومی قرار دهد تا مشخص شود تصمیمات اتخاذی تا چه اندازه بر پایه خرد جمعی است.

مهمترین نکته در برگزاری آزمون امسال  انتشار سوالات آزمون از طریق سایت سازمان سنجش و سپس انتشار پاسخنامه اولیه سوالات (البته با یک هفته تاخیر) است. انتظار میرفت امکان اعتراض به کلید سوالات توسط داوطلبان و اساتید از طریق سایت فراهم میشد که تا این لحظه چنین امکانی فراهم نشده است.

ظاهرا سازمان سنجش هزینه برگزاری آزمون و هزینه تهیه مواد خوراکی توزیعی در حین آزمون اعم از کیک و آب معدنی یا آبمیوه را به حساب مراکز مجری واریز می کند. با اینحال امسال شاهد بودیم که در بعضی از حوزه های امتحانی پارچ آب و لیوان یکبار  مصرف جایگزین آب معدنی و آبمیوه شده بود! جدای از اینکه حضور یک فرد پارچ آب به دست تمرکز داوطلبان را به هم میزند، باید از برگزارکنندگان آزمون سوال کرد که آیا این نوع برگزاری  شایسته نخبه ترین افراد این کشور است؟! نظارت بر حسن اجرای آزمون وظیفه کیست؟ و چرا هر ساله چنین تخلفاتی اتفاق می افتد؟!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*