با آمپولهای بوتاکس تقلبی آشنا شوید

تزریق بوتاکس, کاهش چین و چروک, بوتاکس تقلبی

بوتاکس چیست؟

بوتاکس Botox یا سم بوتولینوم، نوعی سم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. یکی از دلایل مسمومیتهای شدید غذایی (مقلا در اثر مصرف کنسروهای فاسد) همین سم است که حتی می تواند از طریق فلج کردن عضلات تنفسی باعث مرگ فرد شود.

موارد استفاده بوتاکس:

با توجه به اینکه این سم عضلات را فلج می کند، پزشکان از ان بعنوان درمان در مواردی از قبیل اسپاسم عضلات کره چشم، یا اسپاسم پلک استفاده می کنند.بوتاکس در درمان میگرن و افزایش تعریق دست و پاها نیز کاربرد دارد. اما بیشترین مورد مصرف آن برای قلج کردن عضلات زیر پوستی صورت به منظور از بین بردن یا کمتر کردن چین و چروکهای صورت است.

بوتاکسهای تقلبی:

با توجه به افزایش تقاضا برای استفاده از بوتاکس به مقاصد زیبایی و کاهش چروک پوست، انواع کم کیفیت و تقلبی آن نیز به بازار عرضه شده اند. دکتر یحیی دولتی رییس انجمن پوست ایران اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرد که بوتاکسهای با نامهای تجاری NovototoxVLTRA، Lienium ، Canitox و Amazing  تقلبی و فاقد کیفیت و بعضا داراری عوارضی از قبیل فلج حاد هستند.

کدام مارک بوتاکس مورد تایید است؟

دکتر دولتی اعلام کرد که در حال حاضر از میان داروهای بوتاکس موجود در بازار ایران تنها بوتکاس با نام تجاری Dysport (ساخت کشور انگلستان) مورد تایید وزارت بهداشت است و به غیر از دیس پورت هیچکدام از انواع دیگر بوتاکس که در بازار ایران وجود دارند به تایید وزارت بهداشت نرسیده اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*