با گرانترین داروهای مصرف شده در ایران آشنا شوید

داروی گران, قیمت دارو, داروی ضد سطران

فکر می کنید گرانترین داروی در حال حاضر در کشورما کدام دارو است و چقدر قیمت دارد؟ ۱۰۰ هزار تومان؟ ۵۰۰ هزار تومان؟ یک میلیون تومان؟ خیر. گرانترین داروی کشور بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان غذا و داروی کشور، کابازیتاکسل ( یک داروی ضد سرطان) است که در سال ۹۱ و در مراجع رسمی حدود ۵ میلیون تومان قیمت خورده است. در آن سال تعداد ۱۰۲ عدد از این دارو فروخته شده که جمعا هزینه ای بیش از نیم میلیارد تومان داشته است.

فهرست گرانترین داروهای ایران بر اساس آخرین آمار تا پایان سال ۹۱ که عمده آنها را داروهای مربوط به بیماران سرطانی تشکیل می‌دهد، از سوی سازمان غذا و دارو منتشر شده است. می توانید این فهرست را در جدول زیر مشاهده کنید. توجه فرمایید که قیمتها و آمار ارائه شده مربوط به سال ۹۱ است و با احتساب گرانی دارو ها در یک سال گذشته، احتمالا بیشتر این داروها افزایش قیمت هم پیدا کرده اند.

ردیف نام ژنریک تعداد فروخته شده قیمت هر عدد (به ریال) مجموع فروش ریالی
۱ CABAZITAXEL 60MG INJ ۱۰۲ ۴۹,۷۳۰,۷۴۹٫۴۱ ۵,۰۷۲,۵۳۶,۴۴۰
۲ TRASTUZMAB 440MG VIAL ۷٫۳۶۲ ۳۸,۲۴۵,۷۲۳٫۹۹ ۲۸۱,۵۶۵,۰۲۰,۰۰۰
۳ OCTREOTIDE 20MG FOR INJ ۳٫۶۳۶ ۲۷,۹۳۵,۹۷۹٫۱۰ ۱۰۱,۵۷۵,۲۲۰,۰۰۰
۴ BEVASTIZUMAB 400MG / 160ML VIAL ۶٫۴۶۸ ۲۶,۵۰۵,۹۳۰٫۶۳ ۱۷۱,۴۴۰,۳۵۹,۳۱۰
۵ RITUXIMAB 500MG / 50ML VIAL ۹٫۶۹۹ ۲۵,۲۰۶,۱۱۶٫۷۹ ۲۴۴,۴۷۴,۱۲۶,۷۹۰
۶ TOCILIZUMAB 400 MG / 20 ML VIAL ۱۹ ۲۳,۰۶۵,۲۹۰٫۰۰ ۴۳۸,۲۴۰,۵۱۰
۷ BORTEZOMIB 3.5MG INJ ۶٫۵۱۵ ۲۲,۲۶۱,۶۷۹٫۷۲ ۱۴۵,۰۳۴,۸۴۳,۴۰۰
۸ POSACONAZOL 40MG / ML SUSP ۲۹۱ ۱۷,۵۸۶,۰۰۰٫۰۰ ۵,۱۱۷,۵۲۶,۰۰۰
۹ PEMETREXED 500MG VIAL ۱٫۷۸۱ ۱۳,۶۴۹,۹۸۰٫۳۵ ۲۴,۳۱۰,۶۱۵,۰۰۰
۱۰ TRASTUZUMAB 150MG VIAL ۱۴٫۵۷۷ ۱۲,۵۴۸,۱۶۸٫۹۱ ۱۸۲,۹۱۴,۶۵۸,۱۹۰
۱۱ ADALIMUMAB 40MG / 0.8 ML INJ ۹۶ ۱۰,۳۶۰,۰۰۰,۰۰ ۹۹۴,۵۶۰,۰۰۰
۱۲ CASPOFUNGIN 70MG 10ML VIAL ۲۹۸ ۱۰,۲۴۹,۳۰۵,۳۰ ۳,۰۵۴,۲۹۲,۹۸۰
۱۳ AZACITIDINE 100MG AMP ۱۴۰ ۱۰,۰۰۷,۱۰۰٫۰۰ ۱,۴۰۰,۹۹۴,۰۰۰
۱۴ THYROTROPIN ALFA 1.1MG VIAL ۲ ۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰ ۱۸,۰۰۰,۰۰۰
۱۵ DOCETAXEL 160MG / 16 ML VIAL ۲٫۹۵۵ ۸,۹۷۶,۹۶۹٫۵۴ ۲۶,۵۲۶,۹۴۵,۰۰۰

۱- کابازیتاکسل (CABAZITAXEL ) ضد سرطان، برای درمان آن دسته از تومورهایی به کار می رود که غیرقابل جراحی است و به سایر نقاط بدن متاستاز داده اند. کابازیتاکسل در ترکیب با پردنیزولون برای درمان بیماران مبتلا به سرطان پروستات مقاوم به هورمون درمانی به کار می رود.

۲- تراستیزومب(TRASTUZUMAB) در گروه دارویی ضد سرطان ها قرار می گیرد. این آنتی بادی منوکلونال در درمان سرطان پستان متاستاتیک در بیماران با بیان بیش از حد (اوراکپرسیون) پروتئین HER2 کاربرد دارد.

۳- اوکترئوتاید(OCTREOTIDE) در درمان تومورهای کارسینوئید، ترشح کننده گلوکاگن ، ترشح کننده VIP (VasoactiveIntestinal Peptide) و آکرومگالی مصرف می شود.

۴- بواسیزوماب(BEVASTEZUMAB) با نام تجاری آواستین (Avastin) یک داروی ضد سرطان است که با رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن مقابله می کند. آواستین در درمان نوع خاصی از تومور مغزی استفاده می شود و انواع خاصی از سرطان های کلیه، ریه، روده بزرگ و راست روده.

۵- ریتوکسی مب ( RETUXIMAB) در گروه دارویی ضد سرطان ها قرار می گیرد. این مونوکلونال آنتی بادی در درمان لنفومای بدخیم غیر هوچکین سلول B (از نوع عود یافته یا مقاوم با گرید پایین یا فولیکولار CD20 مثبت) و همچنین درمان مجدد در بیماران با بیماری پیشرونده کاربرد دارد.

۶- توسیلیزومب (TOCILIZUMAB) با نام تجاری آستمرا (Actemra) در ردیف داروهای روماتولوژی قرار می گیرد و تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن است. برای درمان افراد بزرگسال با بیماری متوسط تا شدید آرتریت روماتوئید که به یکی یا بیشتر از داروهای مهارکننده TNF جواب کافی نداده باشند.

۷- بورتیزومیب (BORTEZOMIB) با نام تجاری ولکید ( Velcade)، از گروه داروهای ضدسرطانی است.

۸- پوساکونازول(POSACONAZOL) با نام تجاری نوکسافیل (Noxafil) در دریف داروهای ضدقارچ قرار می گیرد. قرص های آهسته رهش نوکسافیل و سوسپانسیون خوراکی آن، برای پیشگیری از عفونت مهاجم آسپرژیلوس و کاندیدا در بیماران بالای ۱۳ سال که به علت نقص شدید ایمنی (مثلا در بدخیمی های هماتولوژیک با نوتروپنی طول کشیده ناشی از کموتراپی) در معرض خطر ابتلا به این نوع عفونت ها قرار دارند، تجویز می شود.

۹- پمترکسد (PEMETREXED)، با نام تجاری آلیمتا (Alimta)، برای درمان سرطان ریه مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۰- تراستیزومب (TRASTUZUMAB ) نیز یک داروی ضد سرطان است. این آنتی بادی منوکلونال در درمان سرطان پستان متاستاتیک در بیماران با بیان بیش از حد (اوراکپرسیون) پروتئین HER2 به کار می رود.

۱۱- ادالی مب ( ADALIMUMAB) در گروه دارویی داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها قرار می گیرد. این آنتی بادی منوکلونال Tumor necrosis factor است که به تنهایی یا همراه با متوتروکسات و یا دیگر داروهای تصحیح کننده بیماری های رماتیسمی در درمان آرتریت روماتوئید مصرف می شود.

۱۲- کسپوفونژین (CASPOFUNGIN) ، با نام تجاری کانسیداس (Cancidas) یک داروی ضدقارچ است که در درمان آسپرژیلوزیس مهاجم در بیمارانی که نسبت به سایر درمان ها (نظیر آمفوتریسین B، آمفوتریسین B لیپوزومال و ایتراکونازول) مقاوم هستند به کار می رود.

۱۳- آزاسیتیدین (AZACITIDINE) با نام تجاری ویدازا (Vidaza) در گروه دارویی ضد سرطان ها قرار می گیرد.

۱۴- سیروتروپین آلفا ( THYROTROPIN ALFA) در گروه دارویی هورمون های هیپوتالاموس و هیپوفیز قرار می گیرد.

۱۵- دوستاکسل(DOCETAXEL) در گروه دارویی ضد سرطان ها قرار می گیرد. از دوستاکسل در درمان سرطان پستان متاستاتیک یا موضعی پیشرفته و سرطان ریه نوع non- small cell استفاده می شود. از آن می توان در سرطان پروستات متاستاتیک نیز استفاده کرد و کاربرد آن در دیگر نئوپلاسم های بد خیم از جمله درمان تسکینی سرطان های سرو گردن در دست بررسی است.

منبع: ایسنا

۳ نظر

  1. خدا به داد مریضا برسه

  2. غلامرضا ذاكرزاده

    لطفا مطالب خود را به روز کنید

  3. از اینجا میفهمیم مردم ایران هر چیز گرونی رو خرواری میخرن!
    تیروتروپین که هر عددش نهصد هزار تومنه ۲ تاش فقط فروش رفته
    اونوقت تراستوزوماب که هر عددش حول و حوش ۴ میلیون تومنه بالای ۷ هزار تاش فروش رفته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*