چرا مجامع رسمی کشور در برابر ادعاهای “روازاده” واکنش نشان نمی دهند؟

روازاده

العلم علمان، علم الادیان و علم الابدان

قضیه دکتر روازاده ماجرای جالبی است که ابتدا از طرف مجامع علمی جدی گرفته نشد و در فضای بی تفاوتی چند ساله اخیر به رشد خود ادامه داد. ولی هم اکنون کافی است نام “روازاده ” را در اینترنت جست و جو کنید تا با تراژدی دکتر روازاده آشنا شوید!

روازاده خود را “دکتر” روازاده می نامد.ادعا می کند که “در ایتالیا” درس خوانده است و زمینه فعالیت خودش را هم “طب سنتی” و “طب اسلامی” می داند! البته ما می دانیم در ایتالیا رشته ای به اسم طب اسلامی وجود نداشته و ندارد! بیشتر ادعاهای به اصطلاح دکتر روازاده آنقدر عجیب، غیرعلمی و عوامفریبانه است که احتمالا جامعه پزشکی کشور پاسخ گویی به آن ها را در شان خود هم نمی بیند:

ادعای تهیه ی مارگارین(کره گیاهی) از فاضلاب! ادعای مضر بودن چای به دلیل عدم هجوم الاغ ها به مزارع آن! نقل احادیث جعلی درباره ی خواص نمک برای افزایش فروش نمک دریا! دادن نسبت های کذب به قرآن و امامان و پیامبران برای ترغیب مردم به خرید روغن کنجد! ادعای درمان زردی نوزادی با حجامت پشت گوش! ادعای اینکه نود در صد مردگان بهشت زهرای تهران سال گذشته زیر ۴۰ سال بودند. ادعای سرطان زا بودن نمک یُد دار و فلوراید موجود در خمیردندان! ادعای انگلیسی بودن قند و شکر! ادعای صهیونیستی بودن طب مدرن! ادعای توطئه ی صهیونیستی برای از بین بردن مسلمانان با استفاده از مسموم کردن غذاها و میوه جات! ادعای وجود آدمیان ۳۲۰ ساله در زمان صفویه! ادعای تأمین نیاز مس بدن از طریق پخت و پز در ظروف مسی! ادعای عدم وجود کم خونی در گذشته به دلیل استفاده از نعل آهن و کفگیر چدن در غذا! ادعای عدم وجود پادشاهی به نام کوروش! ادّعای تأکید خدا بر استفاده از گندم سبوس دار در سوره ی مبارکه ی جمعه! ادّعای ماده شدن گنجشک های نر! ادّعای دست کاری ژنتیکی گوجه فرنگی ،ادعای وجود ژن خوک در مرغ! ادعای عامل خودکشی بودن ماهی و …. ادعاهایی نیستند که جامعه پزشکی بخواهد به تک تک آن ها پاسخ بدهد!

کسی که ادعاهای فوق را مطرح کرده است بعید است حتی دیپلم علوم تجربی هم داشته باشد، چه برسد به اینکه حتی در دانشگاه در رشته پزشکی هم تحصیل کرده باشد! ناخودآگاه اما بی تفاوتی جامعه پزشکی به “پدیده روازاده” موجب شده است که  این فرد برای خود دفتر و دستکی به پا کند و افرادی را دور خود جمع کرده و بیزنس بزرگی را راه اندازی کند.

نمونه این بیزنس این است که یک سری محصولات تجاری به تایید ایشان می رسند و به فروش می رسند.در فضای مجازی لیست محصولات غذایی مورد تایید دکتر روازاده را که برای فروش عرضه شده اند به وفور مشاهده می کنید.در سایت ایشان حتی دستور پخت قورمه سبزی هم می توانید پیدا کنید!

نمک دریا

اما سوال اصلی اینجاست.وزارت بهداشت مگر متولی بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی مملکت نیست؟ اگر در این مملکت کسی در آب آشامیدنی مردم یا شیر و نان مردم سم بریزد آیا متولی مسئولیت جلوگیری از این امر را ندارد؟ چه طور است که اگر پزشکی در تشخیص و درمان مرتکب قصور شود از نظام پزشکی تا قوه قضائیه موظف به رسیدگی به تخلفاتش هستند ولی به تخلفات علنی ، درمان بی نتیجه، دروغ پراکنی، تجارت  غیراخلاقی آن هم اینچنین در مقیاس ملی رسیدگی نمی شود؟

پاسخ سوال شاید در استراتژی ریاکارانه ای باشد که “روازاده” در پیش گرفته است و آن اسلامی جلوه دادن ادعاهای خود است! نتیجه این است که ایشان متولی اسلام در شاخه پزشکی هستند و هر نوع انتقاد از ایشان اسلام ستیزی است!

از طرف دیگر ایشان ادعای صهیونیستی بودن تغذیه و دانش پزشکی معاصر را مطرح کرده اند که نتیجه آن این است که هر کس مخالف نظرات ایشان باشد عامل صهیونیزم و طرفدار استکبار معرفی می شود!

اما به راستی در برابر چنین “پدیده ای” چه باید کرد؟ اول از همه به نظر می رسد  نیاز است تا دانشمندان حوزه و متخصصان فقه اسلامی  در برابر چنین فردی بایستند.چون واضح است که بسیاری از ادعاهای این فرد هیچ گونه مبنای دینی و اسلامی ندارد  و غیر از مخدوش کردن نظرات مردم و جامعه پزشکی ، نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت. دادن تریبون های رسمی مذهبی به امثال روازاده، نه تنها به نغع باورهای اسلامی مردم نیست که موجب اشاعه خرافات و جهل در جامعه خواهد شد و جامعه پزشکی کشور را هم نسبت به کسانی که این تریبون ها را در اختیار چنین افراد فرصت طلبی قرار می دهند بدبین خواهد کرد.

کسی که در سراسر کشور نمایندگی به راه انداخته است و روغن کنجد به قیمت گزاف می فروشد و ویزیت های آن چنانی از بیماران می گیرد و یک تاجر گران فروش است، استحقاق چنین تریبون های مذهبی – سیاسی  را ندارد! برای مثال دکتر روازاده ادعا کرده است که  سوره جمعه آمده است که نباید گندم را بی سبوس خورد!نگارنده تخصصی در زمینه تفسیر قرآن و قرآن شناسی ندارد، ولی روخوانی قرآن را از کودکی یاد گرفته است و با مراجعه ساده به این سوره هیچ اشاره ای به این مطلب پیدا نکرده است! آیا وظیفه علمای دینی نیست که در برابر چنین ادعاهایی که اشاعه دروغ به اسم قرآن و سواستفاده از اعتقادات مردم برای پول درآوردن است واکنش نشان دهند؟

در رده بعدی، فعالین طب سنتی باید موضع گیری روشنی در برابر ادعاهای این فرد بنمایند و روشن نمایند که آیا ایشان را جزئی از طب سنتی و به نمایندگی از طب سنتی می دانند یا خیر.

اما در رده سوم و مهمترین رده، پزشکان هستند که باید به شدت با این پدیده و پدیده های مشابه برخورد کنند. چرا که این فرد ادعای “پزشک ” بودن دارد و از اعتبار تک تک پزشکان زحمت کش کشور برای بیزنس و نفع خود مایه می گذارد.

در صورتیکه شما نقدی بر این نوشته دارید می توانید مطلب خود را بصورت مستند و مستدل جهت انتشار برای ما بفرستید.

۲۰ نظر

 1. ممنون – ولی بهتره به جای نقد صرفا تخریبی , صحبت های ایشان را با ترازوی علمی مورد بررسی قرار دهید تا فردا روزی ایشان و یا مریدانشان نگویند فلان سایت مال فلان کشور یا فلان کارخانه است و این موضوع را پیراهن عثمان کنند. البته از حق نگذریم بحث ایشان در مورد مضرات غذایی تولید شده با فرآیندهای شیمیایی درست است اما نه با این استدلالهای بچه گانه و …
  دوست عزیز جالبه بدونید مثل ایشان زیاد هستند کسانی که بانام اسلام کمر اسلام می شکنند … خداییش یکی نیست ازش بپرسه مرد مومن منبع حدیثی که داری نقل می کنی از کجاست؟!!!
  خداییش نمی دونم چرا جامعه پزشکی این جور مواقع ساکتن …
  بازم ممنون

 2. باز خوبه واکنش شما را دیدیم! و البته به تبع آن متوجه شدم که تا حالا هیچ واکنش جدی به آقای روازاده نشان داده نشده. واقعاً چرا در تایید یا عدم تایید این آقا چیزی گفته نمی‌شود؟ حرف‌های ایشان تضاد وحشتناکی با همه چیزهایی دارد که بنده به عنوان یک شهروند عادی از پزشکی و سلامتی دارم. یک بخشی از این سکوت نامیمون را می‌گذارم به حساب تنبلی و ضعف جامعه پزشکی.

 3. شما هم شأن علمی خودتون رو کم نکنید با این شلوغ کاری و تخریب پایه ای.
  اینجور انفعالی عمل کردن و برجسته کردن پرزرق و برق موارد بیان شده روازاده توسط شما نشون میده احتمالا دل شما از یک قسمت از کار ایشون پره و یا خصومتی در کار است.
  در برابر هر صحبت ایشون پاسخ منطقی ارائه کنید خودمون می فهمیم کدوم درسته؟
  ممنون

 4. “احتمالا جامعه پزشکی کشور پاسخ گویی به آن ها را در شان خود هم نمی بیند” این جمله یعنی چی؟این اقا حتی تا صدا و سیما هم رفته!حالا شما هی بشینید و به حرفهای ایشون بخندید بعد بگید جواب دادن به اینها در شان ما نیست تا بعد از مدتی ببینید چطور خرافات و جهل جامعه ما رو گرفته.هر چند تا الان هم خیلی ها به این چیزها ایمان اوردند.اگر از ابتدا جلوی این جور مسائل ایستاده بشه تا این حد رشد نمی کنه.

 5. راستش ادعاهای شما برای من بیشتر عجیب بود. جملات شما از همون اول ثابت می کنه که شما اصلا شناختی از ایشون نداشتید و فقط با هدف تخریب شروع به نوشتن کردید…
  مثلا تحصیل کرده هم هستید!
  سعی می کنم به ۱پزشک هم کمتر سر بزنم با این لینک های لینکدونیش. متاسفم…

 6. دکتر روازاده جزو اولین کسانی است که در زمینه تحقیق وترویج طب سنتی قدم برداشته اگر نظر حضرتعالی از سر نا آگاهی به موضوع با نظر ایشان جور در نمی آید دلیل ندارد زحمات چندین ساله ایشان را زیر سوال ببرید! خب شما هم در رد ادعاهای ایشان دست به کار شده وتحقیق وپژوهش کنید!!

 7. کسانی که نویسنده مطلب را متهم به نقد غیرعلمی می کنند، فکر می کنند ادعای وجود آدمهای ۳۲۰ ساله یا ادعاهای کذب در مورد سوره جمعه یا سایر ادعاهای بی اساس آقای روازاده نیازی به بحث هم دارد؟
  آقای روازاده باید بیاد و توضیح بده که از کجا آمار داره که ۹۰% مردگان پارسال زیر ۴۰ ساله بودند یا کجای سوره جمعه چیزی که ایشون میگن نوشته شده، یا کدام دلیل نشون میده که کره گیاهی از فاضلاب گرفته شده…

 8. خدایا هر کسی گه برای سلامت مردم زحمت میکشه و دلسوزه به رحمتت نگهدار.
  دکتر روازاده عشق منه.

 9. دلسوز!!!!؟شما به همچین آدمی میگید دلسوز؟!!! متاسفم
  کاش نویسنده محترم بیشتر در مورد حرفهای چرند این آقا توصیح می داد تا مساله برای بعضی دوستان روشن بشه

 10. روازاده یک کلاهبردار بود …. طرفداری ازین آدم با این بی سوادیش دیوانگیه!
  این آدم سوادش در حد سیکل هم نیست! افراد مذهبی هم فهمیدن کلاهبرداره

 11. جالبه که هیچ کس از این آقا سندی برای ادعاهاش نمی خواد

 12. خیلی خوب نوشتین …بنده در سایتم مطلبی در این خصوص گذاشتم به نام اندر مظلومیت طب سنتی … همین الان لینک مطلب شما رو هم میذارم… در کنار هم تلاش کنیم …بی خردی ریشه کن شود… اما برادر … تفهیم خرد برای بی خردان آسان نیست … شاید به عمر ما کفاف ندهد… من بسیار نگرانم …حتی برخی مواقع در عطاری ها با فروشنده جر و بحث کردم …در همان لحظه …عده ای برای خرید شاهد جرو بحث ما بودند …و در نهایت خیلی آرام و ملایم یک نمک دریا خریده اند … آخه میدونی وقتی در کشور ما شیر اسید پالمیتیک داره … کالباس علاوه بر نیتریت و نیترات از زباله مرغ تهیه میشه و مجوز بهداشت هم داره …میترسم فردا نمک دریای روازاده با مجوز بهداشت هم ببینیم … آخ که چقدر دلم میگیره از این همه بلاهت… بیچاره مردم.

 13. من پزشگ نیستم اما بسبب نوع شغلم مدرس دانشگاه و فعالیت در صنایع خصوصا غذایی منکر آلودگی مواد غذایی نیستم حرف های آقای روازاده مبانی علمی وبهداشتی نداره ایشان شبیه سیاستمداران ایرانی خارج از ایران است که اونا در امور سیاسی در حال بافتن قصه هستند و ایشان هم از پرخوری دچار این توهمات شده اند اصالت تحصیلات ایشان مورد تردید است در ضمن ایشان با ربط دادن به مسائل سیاسی و دینی سپری برای خود ساخته تا با عوام فریبی نمک های خودش را بفروشد این یک نوع شگرد شار………..است

 14. باسلام.ما در کشورخودمان دارای دانشگاه ورشته طب سنتی هستیم که بطور اکادمیک و علمی روی طب سنتی کار میگنند.چنین کلاهبردارهایی هم مانند روازاده هستند.انتخاب با خودتان.ولی در کل من اعتقادی به طب سنتی ندارم.وقتی میخواهند یک دارو تولید شود حدود ١٠سال روی ان تحقیق وپژوهش میشودتاعوارض و کارایی ان مشخص شود.درصورتیکه هیچ تحقیقی روی داروهای گیاهی انجامنشده و حتی مکانیسم اثرش هم مشخص نیست وحتی میزان دقیق مصرفشان هم مشخص نیست مثلا یکی میگه یه بسته یکی میگه یه لیوان.واگر یکی بیش ازحدمصرف کنه هیچ دارویی نیست که اثرشو خنثی کنه.پس قبل از هرچیزی فکرکنید بعدعمل کنید

 15. من خودم پزشکی میخونم. خوب یه سری از حرفاش رسما مردوده. ولی به خاطر این که یه شخصیت اسلامی نشون داده حتی تو خونه خودم اگه بگم فلان حرفش اشتباهه شدیدا سرکوب میشم.

 16. تمامی ادعاهای این شخصو برین به صورت علمی بررسی کنید.میبینید همش دروغ و عوامفریبی.اگه یذره فکر کنیم میبینیم تمامدستگاهای مملکتی در صدد افزایش جمعیت و تولید نسل بیشتر در اومدن.این آقا میگه به مرغ هرمونی میزنند که باعث میشه مردانگی ۲ سانت بشه این اولین دلیل قطعی دروغ ایشون.بعد میفرمایند به مرغ ۱۷ عدد واکسن میزنند برای …. .اگه هر واکسن که واکسن نیست بلکه هرمونه ۱۰۰۰تومن باشه ما فقط باید ۱۷هزارتومن پول بابت واکسنای مرغ ۱۷هزارتومن بابت خود مرغ.یعنی هر مرغ۳۴هزار تئمن پولش میشه

 17. اگرم خوب دقت کنید تاریخ حرفای این آقا.متوجه میشین ایشون هروقت قیمت گوشت مرغ و نان بالا میرود میان و از فرصت به بهترین صورت استفاده میکنن.میفرماین در نان انگلیسیا سمی میزنند که باعث الزایمر میشه.هیچوقت نه اسم سم نه مدرکی معتبر برای حرفاش داشته.ایشون فمیدن نقطه ضعف مردم تو کلماتی مانند انگلیس اسراییل صهیونیست است.برای همین همیشه از این الفاظ استفاده میکنه تا جیب مبارک خودشونو پربار تر کنند

 18. سلام ،بعضی هاش می تواند درست و نجات دهنده باشد.

 1. تعقيب: چرا مجامع رسمی کشور در برابر ادعاهای “روازاده” واکنش نشان نمی دهند؟ | انجمن پزشکان عمومی مشهد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*