یک نوآوری دیگر در عرصه پخش موسیقی: کنترل پخش موسیقی با دندان

عاطفه علایی:

پخش موسیقی

یک شرکت تازه کار امریکایی در صدد است که مشکل سیم‌های هدفون را یک بار و برای همیشه مرتفع سازد: اسپلیت، یک پخش کننده موسیقی منحصر به فرد که بدون هیچ گونه کلید و یا سیم و تنها از یک جفت گوشی هدفون ساخته شده است.

اسپلیت به دور از هرگونه رابط متداول و تنها با گاز گرفتن و فشار دندان‌ها کنترل می‌شود. سر حساس هدفون ملایم‌ترین لرزش دندان‌ها را تشخیص می‌دهد، یک فشار فایل موسیقی را تغییر داده در حالی که دو فشار بلندی صدا را بروی یکی از چهار حالت بی‌صدا، کم، متوسط و بالا تنظیم می‌کند. به گفته سازندگان، «حالت گاز گرفتن دندان‌ها ارتعاشی را ایجاد کرده که در طول استخوان آرواره حرکت می‌کند. اموج حاصل توسط شتاب سنج سه محوری مخصوصی که در اسپلیت کارگذاری شده، تشخیص داده می‌شود».

split-earphones-bite-track

برای جلوگیری از تغییر تصادفی آهنگ‌های مورد علاقه، برای مثال در هنگام صرف ناهار، کلید‌های کنترل را می‌توان با ضربه‌ای ملایم بروی هدفون قفل کرد. «می‌توانید پخش موسیقی خود را کنترل کنید بدون اینکه از کاری که مشغول انجامش هستید دست بکشید: احتیاجی نیست در هوای سرد دستکش‌های خود را بیرون بیاورید، می‌توانید راه بروید، دوچرخه سواری و ورزش کنید، بدون اینکه سیم‌ها و یا سایر ضمائم خارجی مزاحمتی ایجاد کنند. تمام انچه که نیاز دارید، آنجا در گوشتان قرار دارد.»

رویکرد در حال تکمیل اسپلیت نیاز به هرگونه اتصالات را از بین برده است: هیچ درگاه یو اس بی، درگاه مینی و غیره وجود ندارد و در عوض یک جفت مغناطیس اکثر عملکردهای مورد نیاز را کنترل می‌کند.

  یک دور کامل تنظیم صدا با دوبار گاز گرفتن، در ‌‌نهایت اسپلیت را در حالت آماده باش قرار می‌دهد. پس از گذشت یک دقیقه، دستگاه به طور کامل خاموش می‌شود اما می‌توان با یک ضربه ملایم آنرا مجددا راه اندازی کرد. هنگامی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید، آهن ربا‌های های کارگذاری شده کنترلر‌ها را در یک مکان نگاه می‌دارد. اگر آنها را از هم دور کنید دستگاه روشن شده و نیز می‌توان از یک کابل یو اس بی‌ ویژه جهت شارژ مغناطیس‌ها استفاده کرد.

دو هدفون از طریق سیگنال‌های رادیویی کوتاه نزدیک به میدان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند (انتقال الکترومغناطیسی که تقریبا ۱۰۰۰ برابر کمتر از بلوتوث اشعه صادر می‌کند) اما در حقیقت به طور مستقل عمل کرده و از «ساعت‌های بسیار دقیق» برای به هنگام سازی موسیقی در حال پخش استفاده می‌کنند.

در حال حاضر تیم سه نفره سازنده اسپلیت به دنبال تامین بودجه از طریف کیک استار‌تر (Kick starter) جهت پروژه خود بوده و امیدوار هستند که محصول نهایی توانایی ذخیره ۲۴ اهنگ و ۴ ساعت عمر باطری را داشته باشد. اسپلیت بسیار کوچک است و با حداکثر ۲۵۶ مگابایت حافظه داخلی، ممکن است برای استفاده مداوم چندان مناسب نباشد، به خصوص اگر شما از دسته کسانی هستید که به سرعت از موسیقی خسته می‌شوند.

منبع: ایندیپندنت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*