یک گربه جهان را چگونه می بیند؟

آیا می خواهید بدانید گربه ها جهان را چگونه می بینند؟! نیکولای لام در آخرین پروژه اش  از نگاه گربه ها به جهان می نگرد. وی با استفاده از دانش و تخصص چشم پزشکان دانشکده دامپزشکی پنسیلوانیا، جهان را از نگاه  انسان و گربه به تصویر کشید. تصویر بالائی تصویری است که یک انسان می بیند و تصویر پائینی همان منظره را از دید یک گربه به نمایش می گذارد.

Cat Vision1

ساختار اساسی چشم گربه بسیار شبیه چشم انسان است. چشم گربه ها براساس اهدافی متفاوت سازماندهی شده است و بنابراین با اینکه جهانی که انسان و گربه می بیند بسیار شبیه به هم است ولی تفاوتهائی نیز دارد. گربه ها از راه شکار تغذیه می کنند بنابراین چشمانشان قابلیت مشاهده کوچکترین حرکات و همچنین مشاهده طعمه ها در نور بسیار کم را دارد. به همین دلیل ادراک جزئیات ظریف و رنگ در گربه با انسان متفاوت است.

Cat Vision2

 لبه های تار نشان دهنده دید محیطی است. دید محیطی انسان از هر طرف ۲۰ درجه است، در حالیکه دید محیطی گربه از هر طرف ۳۰ درجه است. میدان دید کلی انسان ۱۸۰ درجه است در حالیکه میدان دید گربه ۲۰ درجه بیشتر یعنی ۲۰۰ درجه است.

Cat Vision3

انسانها تا فاصله ۱۰۰ فوتی( هر فوت ۳۰/۵ سانتیمتر است) را بوضوح می بینند، درحالیکه فاصله ای که گربه ها می توانند ببینند بسیار کمتر از این مقدار و حدود ۲۰ فوت است. بعضی از محققان می گویند گربه ها رنگ زرد و آبی را درک می کنند ولی قادر به تشخیص رنگهای قرمز، نارنجی و قهوه ای نیستند.

Cat Vision4

دید گربه ها در تاریکی ۶ تا ۸ برابر بهتر از دید انسان است.

منبع

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*