راهنمای حذف کردن دائمی اطلاعات از کامپیوتر

دیلیت

پاک کنید تا رستگار شوید

اطلاعات مهم یا خصوصی روی کامپیوترتان دارید و نمی خواهید به دست کس دیگری بیفتد. شاید هم فایلها یا تصاویر شخصی روی موبایلتان دارید و نمی خواهید نااهلان به انها دسترسی داشته باشند. برای ایمن نگه داشتن فایلها روشهای مختلفی هست، مثل رمزنگاری و استفاده از نرم افزارهای ویژه این کارمثل truecrypt. تروکریپت برنامه ای است که فایهای شما را رمزنگاری می کند، در صورتی که فایلهایتان را با این برنامه رمزنگاری کنید، حتی اگر این فایلها به دست دیگران بیفتند، اطلاع از محتویات آنها بسیار سخت خواهد بود. اما شاید به هر دلیلی (مثل فروش لوازم دیجیتال تان) می خواهید این فایلها را کاملا از بین ببرید. مطلبی که خواهید خواند راهنمایی است برای این کار:

پاک کردنهای کاذب

می خواهید فایلی را حذف کنید، آن را انتخاب می کنید، دکمه دیلیت را می زنید و بعد برای محکم کاری می روید سطل آشغال ویندوز را هم خالی می کنید…به همین سادگی…اما دست نگه دارید، شما عملا هیچ چیزی را حذف نکرده اید! شاید باور نکنید اما تنها کاری که شما کرده اید این است که اسم فایل را پاک کرده اید. برنامه های بسیاری وجود دارند که می توانند فایلهای حذف شده به این ترتیب را پیدا کرده و ان را مثل روز اول بازیابی کنند. مگر می شود؟

بله خیلی راحت می شود. در حقیقت تنها کاری که موقع حذف کردن اطلاعات به روش بالا انجام می شود این است که ویندوز فضای فایل دیلیت شده را بعنوان فضای آزاد علامت می گذارد تا در صورت لزوم اطلاعات دیگری را روی آن ضبط کند، اما تا زمانی که اطلاعات دیگری روی این فضا ضبط نشوند، می شود نوشته را بازیابی کرد. درست مثل اینکه با مداد چیزی را در دفتر بنویسید و بعد با پاک کن خیلی یواش آن را پاک کنید، در این حالت باز هم اثر مداد مانده است و می شود فهمید که چه چیزی نوشته بودید. حتی فرمت کردن درایوها هم نمیتواند بصورت موثر جلوی بازیابی فایلها را بگیرد. خب پس چاره چیست؟

حذف غیر قابل بازیابی

چاره این است که آنقدر روی نوشته قبلی بنویسید و پاک کنید که اثر نوشته اولیه اصلا قابل ردگیری نباشد، این کار را نرم افزارهای مختلفی انجام می دهند که یکی از انها نرم افزار Eraser است. وقتی که فایلی را با اریزر پاک می کنید، اریزر آنقدر روی آن می نویسد و پاک می کند که دیگر قابل بازیابی نباشد. دفعات این کار قابل تنظیم است. معمولا توصیه می شود این کار ۳ بار صورت پذیرد اما کارشناسان محتاط تر حداقل ۷ بار نوشتن و پاک کردن را توصیه می کنند.

حالا با خود فکر می کنید که تکلیف آن همه فایلی که قبلا به روش معمولی پاک کرده اید چه می شود؟ نگران نباشید، Eraser گزینه ای دارد که فضاهایی که توسط سیستم بعنوان فضاهای خالی علامت گذاری شده اند (و حاوی اطلاعات فایلهای دلیت شده به روش معمولی هستند) را پیدا کرده و روی آنها هم عملیات حذف را به روش فوق انجام می دهد. حتما بطور مرتب و دوره ای این عمل را انجام دهید. برای پاک کردن فضاهای خالی، بعد از نصب اریزر، روی هرکدام از درایوهای سیستم خود کلیک راست کنید روی گزینه Eraser بروید و در منوی باز شده، Erase unused space را انتخاب کنید.

دهها کپی نامرئی از فایلهای شما

ماجرا به اینجا ختم نشده است، وقتی شما فایلهایی مثل فایل word را باز و ویرایش می کنید، ویندوز دائما از آنها کپی هایی تهیه و در کامپیوتر ذخیره می کند که در مواردی مانند از کار افتادن سیستم قبل از ذخیره فایل، ویندوز آخرین نسخه آنها را به شما نشان می دهد تا برای ریکاوری فایل از آن استفاده کنید. در این حالت اگر شما فایل اصلی (که اخرین نسخه این فایلهاست) را حذف کنید، باز هم نسخه های دیگر که به فایلهای موقت یا Temporary موسوم هستند هنوز روی کامپیوتر شما وجود دارند و با روشهای مختلف قابل بازیابی هستند. برای این مشکل چه باید بکنیم:

فایلهای موقت را هم حذف کنیم

نرم افزارهای مختلفی هم وجود دارند که می توانند فایلهای Temporary را حذف کنند، یکی از بهترین آنها CCleaner  است. با استفاده از سی کلینر شما می توانید تنظیمات را طوری انتخاب کنید که فایلهای موقتی هم درست و حسابی پاک شوند. برای اینکار بعد از بازکردن برنامه CCleaner  ابتدا به Option  و بعد به Setting  و قسمت Secure Deletion رفته و گزینه Secure file deletion  را انتخاب کنید. پاک کردن فایلهای موقتی توسط CCleaner  را هم حتما بصورت مرتب و دوره ای انجام دهید.

جمع بندی

حالا دیگر می دانیم که پاک کردن اطلاعات از روی رایانه تان یک هنر است و برای حفظ اطلاعات خصوصی باید به آن توجه دقیق داشته باشیم. نکات اصلی این نوشته را بار دیگر با هم مرور می کنیم.

– برای ذخیره اطلاعات شخصی و مهم روی کامپیوتر حتما از نرم افزارهای رمزنگاری (مثل truecrypt) استفاده کنید.

– برای پاک کردن دائمی فایلها حتما از نرم افزارهای حذف کننده دائمی (بنویس و پاک کن مکرر) مثل Eraser استفاده کنید.

– در دوره های زمانی با Eraser فضاهای خالی درایوهای کامپیوترتان را پاکسازی کنید.

– در دوره های زمانی فایلهای موقت را که کپی پنهانی فایلهای اصلیتان هستند با نرم افزارهای خاص اینکار مثل CCleaner  حذف کنید.

۵ نظر

  1. مطلب مفیدی بود.سپاس

  2. عااااااااااااااااالی بود

  3. سایت بسیار عالی دارید
    موفق باشید
    ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*