مردم خاورمیانه از چه نژادی هستند؟

خاورمیانه یکی از مناطقی است که در طول تاریخ شاهد جدالهای فراوانی بوده و هست. یکی از اصلی ترین ریشه های این مناقشات باورهای نژادپرستانه هستند. نژادپرستان بر اساس تفاوتهای زبانی، مذهبی یا جغرافیایی یا حتی برخی خصوصیات ظاهری خود را از دیگران متمایز دانسته و حتی گاه با انتشار مقالات شبه علمی سعی می کنند به باورهای خود لباس منطقی بپوشانند (نظیر آنچه که در زمان نازیها در آلمان و در خصوص نژاد آریایی انجام شد).

بنابراین بهتر است قبل از پاسخ دادن به این سوال که “مردم خاورمیانه از چه نژادی هستند؟” ابتدا با مفهوم نژاد و انواع نژادها آشنا شویم.

 نژاد چیست؟ و چند نژاد داریم؟

نژاد یعنی چه؟ آیا مثلا می توانیم بگوییم نژادی به نام نژاد فرانسوی وجود دارد؟ نژاد اروپایی چطور؟ جواب هر دو سوال اخیر منفی است. ما نه نژاد فرانسوی داریم و نه نژاد اروپایی یا مثلا آریایی.

نژاد به دسته بندی کلی جمعیت انسانی گفته می شود که در آن کل انسانها به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. طبق آخرین طبقه بندی علمی، ما فقط سه نژاد انسانی داریم: نژاد سفید، نژاد زرد و نژاد سیاه.

بر اساس تقسیم بندی سه نژادی، سرخپوستها هم به دلیل شباهت ژنتیکی فراوان، جزو زردپوستان طبقه بندی می شوند. یافته های تاریخی هم نشان می دهد که سرخپوستها در حقیقت زردپوستانی هستند که از شرق آسیا به قاره آمریکا رسیده اند. (از طریق تنگه برینگ که آلاسکا و روسیه را از هم جدا می کند) همانطور که در نقشه های زیر می بینید، در گذشته در میانه های تنگه برینگ کنونی، پلی خاکی و طبیعی بین آلاسکا و روسیه بوده که مهاجرت سرخپوستان به آمریکا را ممکن کرده است.

تئوری پل برینگ

مسیر مهاجرت سرخپوستها از آسیا به آمریکا

تقسیم بندی جدید، بومیان استرالیا را هم در زیر دسته نژاد سیاه جای می دهد. و به این ترتیب به جای تقسیم بندی ۵ تایی قبلی (که سرخپوستان و بومیان استرالیا را هم نژاد جداگانه ای حساب می کرد) ما فقط سه نژاد سفید، زرد و سیاه خواهیم داشت.

علت این تقسیم بندی کلی این است که اقوام مختلف (مثلا ژاپنی ها با کره ای) آنقدر تفاوت ژنتیکی و جسمی ندارند که بتوانیم هرکدام از آنها را نژاد جداگانه ای به حساب بیاوریم. امروزه با مهاجرتهای گسترده و اختلاط بین نژادهای مختلف وضع پیچیده تر شده و بسیار هستند افرادی که حتی نمی توان به صراحت گفت که  جزو کدام یک از سه نژاد اصلی هستند.

نژاد شناسان در مورد خاورمیانه چه گفته اند؟

خاورمیانه به دلیل وضع جغرافیایی خود در طول تاریخ محل عبور اقوام مختلف بوده و هر کدام از این اقوام  تاثیری در ساختار جمعیت منطقه به جای گذاشته اند. تقریبا تمام محققان در این عقیده یکصدا هستند که مردم خاورمیانه ترکیب متنوعی از ذخیره ژنتیک نژادهای گوناگون را به ارث برده اند. مثلا این نقشه بر اساس تحقیقات توماس هنری هاکسلی (منتشر شده در ۱۸۷۰ میلادی) ترسیم شده است:

توماس هنری هاکسلی, نژاد , نفشه نژادی

در این نقشه، رنگ قرمز نشان دهنده سفیدهای روشن ( مثل سفیدپوستان شمال اروپا) و رنگ صورتی نشان دهنده سفیدهای تیره (مثل مردم جنوب اروپا و اعراب) است. هر دو دسته نژاد سفید تاثیراتی در خاورمیانه داشته اند. اولی بیشتر در نواحی شمالی خاورمیانه (ترکیه، قفقاز و مناطق شمالی ایران) و دومی بیشتر در نواحی جنوبی (شبه جزیره عربستان و جنوب ایران)  بر اساس مطالعه هاکسلی، نژاد زرد هم در ترکیب جمعیتی منطقه نقش اساسی داشته است. رنگ قهوه ای روشن نشان دهنده منطقه اثر ژنتیکی نژاد زرد است و درافغانستان و خراسان تاثیر واضحی دارد و توانسته در نواحی قفقاز، بین النهرین، آناتولی و شام نیز تاثیراتی به جای بگذارد.

نقشه بعدی در فرهنگنامه مایر (۱۸۹۲ تا ۱۸۹۵ میلادی) منتشر شده بود:

نقشه, نژاد, اقوام ایران

می بینید که فرهنگنامه مایر هم ترکیب قومی منطقه خاورمیانه را حاصل امتزاج نژادهای سفید و زرد (و در قسمتهایی هم نژاد سیاه) می داند.

این نقشه ها مربوط به اواخر قرن نوزدهم و آغاز مطالعات علمی جدید در مورد مسائل نژادی هستند. در آن زمان تب ناسیونالیسم در اروپا بالا گرفته بود و بسیاری از محققان سعی داشتند مردم جهان را از دید نژادی و بر اساس تفاوتهای ظاهری یا زیست شناختی تقسیم بندی کنند. هرچند در این میان افرادی هم مانند چارلز داروین پیدا می شدند که با نظریات خود آب پاکی را بر دست نظریه پردازان نژادی می ریختند.

نظریات جدید در مورد نژاد مردم خاورمیانه چه می گویند؟

بعضی از نظریات جدید، ضمن در نظر گرفتن اختلاط نژادی مردم خاورمیانه، آنها را بیشتر جزو نژاد سفید طبقه بندی می کنند. مثلا اداره آمار آمریکا خاورمیانه ایها را جزو نژاد سفید طبقه بندی می کند.{طبقه بندی این اداره همان طبقه بندی ۵ نژادی سفید، سیاه، سرخپوست، آسیایی (به معنی زردپوست) و اقیانوسیه ای است.}

اما در بیشتر منابع جدید، دیگر خبری از تقسیم بندی های نژادی مردم خاور میانه نیست و نهایتا از تقسیم بندی قومی (بر اساس مشترکات ظاهری، فرهنگی، مذهبی، تاریخی و زبانی) صحبت به میان می آید. تحقیقاتی که در سالهای اخیر انجام شده نشان می دهد مردم خاورمیانه در عینحال که حاصل امتزاج ژنتیکی اقوام گوناگون هستند، تفاوت چندانی از نظر محتوای ژنتیکی با یکدیگر ندارند. یکی از این تحقیقات نشان می دهد کروموزوم ایگرگ ایرانیان تنوع زنی بالایی دارد که نشان دهنده مشارکت اقوام مختلف در ساختار نژادی ایرانیان است.

حال با توجه به این داده ها اگر بخواهیم به سوال اول خود در باره نژاد مردم خاورمیانه جواب بدهیم باید بگوییم: “مردم خاورمیانه عمدتا از نژاد سفید هستند که تاثیرات قابل توجهی از نژاد زرد و سیاه هم گرفته اند.”

منابع: ویکی پدیا اتنولوگ فرهنگنامه مایر –  مرکز آمار آمریکا

11 نظر

 1. بسیار عالی و قابل قبول

 2. به نظر شما یک نروژی با ی مغول ازدواج کنه و بچشون شبیه ما خاوری ها در میاد. معلومه که نه.

  • اگه چندین نسل این اختلاطها پیش بیاد از کجا معلوم که درنیاد.خاورمیانه فقط پنجهزارسال تاریخ مکتوب داره.بعد توقع دارین بچه نروژی و مغول یکهو شبیه مردم خاورمیانه بشه:)))))

  • چرا داری نروژی رو مثال میزنی ؟ فکر میکنی اریایی های ایران شبیه نروژی ها بودن بعد از حمله مغول به ایران این شکلی شدن؟ نه خیر . ایرانیها نزدیک به سیاه هستند . چون بیشتر مناطق ایران بیابونی و صحرایی هست و رنگ پوست رو هم همین شرایط محیطی طی هزاران سال تعیین میکنه . تو شرایط بیابانی رنگ ایرانی ها طی هزاران سال به تیرگی رفته است . تنها سفید پوستان ایران ترک ها هستند که در مناطق شمالی و سرد مثل ارومیه زندگی میکنند.

 3. ممنون عالی وعلمی

 4. ممنون از زحماتتون! بنظرم تا حد امکان باید این نظریات علمی و مستند رو به اشتراک گزاشت و منتشر کرد،تا جلوگیری از رواج عقاید افراطی خنده دار بشه.واقعا سفیدبرفی ترین مردم شمال ایران هم تفاوت زیادی با اروپاییها دارن.همه چیز که رنگ موی بور نیست.
  Belond mongolians
  White mongolians
  اینها رو در گوگل سرچ کنید.اقوام مغولی با پوست سفید و چشمهای آبی و موهای سرخ و طلایی

 5. در مورد اختلات نژادی درست فرمودید اکثرا از تیره های مختلف هستند. به نظر من اکثر ایرانی ها سبزه و تیره هستن یا شدن! ولی قدیم تر ها اینجوری نبود شاید به خاطر تغذیه بد یا اختلات های زیاد باشه
  این خیلی بده که عده ای خودشون رو از نژاد های به ظاهر مهاجر اروپایی بدونن و باعث فخر فروشی به دیگران بشن

 6. ممنون خیلی جالب بود.مناطق مرکزی ایران شاید اکثرا گندمگون تر باشن اما من که در شمال هستم اینطور نیست.گیلانی ها بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته بیشتر از نژاد قفقازی هستند و اکثرا سفید و بور هستند.:)

 7. برو نقشه دقیق سازمان ژنتیک را ببین ۸۵ درصد ایرانی ها اریایی اند نژاد مهم نیست ولی نباید ملت خود را بی ارزش جلوه داد ایران درصد بسیار کمی از ژن مهاجران گرفته واین شامل تمام فلات ایران نمی شود مانند افغانستان که ترک واقعی و مغول وازبک بخاطر فشرده بودن خط حمله مغول بوجود امده زیرا مغول ها از ترک ها وازبک ها اجیر گرفتند کشور هایی مثل تاجیکستان که نژادی چشم داشت تر از ما داشتند به لطف مغول دیگر نمی توان به انها اریایی گفت گرچه حال هم کمی شباهت دارند ونژادهای پارت هاشمال شرق وامارد هایی که زمانی بور ترین وچشم روشن ترین ها بودند وr1and r2 بيشتري نسبت نژاد فعلی ایران داشتند حالا به کلی حل شدند

 1. تعقيب: مردم خاورميانه از چه نژادي هستند؟ Med Apple

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*