مردم خاورمیانه از چه نژادی هستند؟

خاورمیانه یکی از مناطقی است که در طول تاریخ شاهد جدالهای فراوانی بوده و هست. یکی از اصلی ترین ریشه های این مناقشات باورهای نژادپرستانه هستند. نژادپرستان بر اساس تفاوتهای زبانی، مذهبی یا جغرافیایی یا حتی برخی خصوصیات ظاهری خود را از دیگران متمایز دانسته و حتی گاه با انتشار مقالات شبه علمی سعی می کنند به باورهای خود لباس منطقی بپوشانند (نظیر آنچه که در زمان نازیها در آلمان و در خصوص نژاد آریایی انجام شد).

بنابراین بهتر است قبل از پاسخ دادن به این سوال که “مردم خاورمیانه از چه نژادی هستند؟” ابتدا با مفهوم نژاد و انواع نژادها آشنا شویم.

 نژاد چیست؟ و چند نژاد داریم؟

نژاد یعنی چه؟ آیا مثلا می توانیم بگوییم نژادی به نام نژاد فرانسوی وجود دارد؟ نژاد اروپایی چطور؟ جواب هر دو سوال اخیر منفی است. ما نه نژاد فرانسوی داریم و نه نژاد اروپایی یا مثلا آریایی.

نژاد به دسته بندی کلی جمعیت انسانی گفته می شود که در آن کل انسانها به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. طبق آخرین طبقه بندی علمی، ما فقط سه نژاد انسانی داریم: نژاد سفید، نژاد زرد و نژاد سیاه.

بر اساس تقسیم بندی سه نژادی، سرخپوستها هم به دلیل شباهت ژنتیکی فراوان، جزو زردپوستان طبقه بندی می شوند. یافته های تاریخی هم نشان می دهد که سرخپوستها در حقیقت زردپوستانی هستند که از شرق آسیا به قاره آمریکا رسیده اند. (از طریق تنگه برینگ که آلاسکا و روسیه را از هم جدا می کند) همانطور که در نقشه های زیر می بینید، در گذشته در میانه های تنگه برینگ کنونی، پلی خاکی و طبیعی بین آلاسکا و روسیه بوده که مهاجرت سرخپوستان به آمریکا را ممکن کرده است.

تئوری پل برینگ

مسیر مهاجرت سرخپوستها از آسیا به آمریکا

تقسیم بندی جدید، بومیان استرالیا را هم در زیر دسته نژاد سیاه جای می دهد. و به این ترتیب به جای تقسیم بندی ۵ تایی قبلی (که سرخپوستان و بومیان استرالیا را هم نژاد جداگانه ای حساب می کرد) ما فقط سه نژاد سفید، زرد و سیاه خواهیم داشت.

علت این تقسیم بندی کلی این است که اقوام مختلف (مثلا ژاپنی ها با کره ای) آنقدر تفاوت ژنتیکی و جسمی ندارند که بتوانیم هرکدام از آنها را نژاد جداگانه ای به حساب بیاوریم. امروزه با مهاجرتهای گسترده و اختلاط بین نژادهای مختلف وضع پیچیده تر شده و بسیار هستند افرادی که حتی نمی توان به صراحت گفت که  جزو کدام یک از سه نژاد اصلی هستند.

نژاد شناسان در مورد خاورمیانه چه گفته اند؟

خاورمیانه به دلیل وضع جغرافیایی خود در طول تاریخ محل عبور اقوام مختلف بوده و هر کدام از این اقوام  تاثیری در ساختار جمعیت منطقه به جای گذاشته اند. تقریبا تمام محققان در این عقیده یکصدا هستند که مردم خاورمیانه ترکیب متنوعی از ذخیره ژنتیک نژادهای گوناگون را به ارث برده اند. مثلا این نقشه بر اساس تحقیقات توماس هنری هاکسلی (منتشر شده در ۱۸۷۰ میلادی) ترسیم شده است:

توماس هنری هاکسلی, نژاد , نفشه نژادی

در این نقشه، رنگ قرمز نشان دهنده سفیدهای روشن ( مثل سفیدپوستان شمال اروپا) و رنگ صورتی نشان دهنده سفیدهای تیره (مثل مردم جنوب اروپا و اعراب) است. هر دو دسته نژاد سفید تاثیراتی در خاورمیانه داشته اند. اولی بیشتر در نواحی شمالی خاورمیانه (ترکیه، قفقاز و مناطق شمالی ایران) و دومی بیشتر در نواحی جنوبی (شبه جزیره عربستان و جنوب ایران)  بر اساس مطالعه هاکسلی، نژاد زرد هم در ترکیب جمعیتی منطقه نقش اساسی داشته است. رنگ قهوه ای روشن نشان دهنده منطقه اثر ژنتیکی نژاد زرد است و درافغانستان و خراسان تاثیر واضحی دارد و توانسته در نواحی قفقاز، بین النهرین، آناتولی و شام نیز تاثیراتی به جای بگذارد.

نقشه بعدی در فرهنگنامه مایر (۱۸۹۲ تا ۱۸۹۵ میلادی) منتشر شده بود:

نقشه, نژاد, اقوام ایران

می بینید که فرهنگنامه مایر هم ترکیب قومی منطقه خاورمیانه را حاصل امتزاج نژادهای سفید و زرد (و در قسمتهایی هم نژاد سیاه) می داند.

این نقشه ها مربوط به اواخر قرن نوزدهم و آغاز مطالعات علمی جدید در مورد مسائل نژادی هستند. در آن زمان تب ناسیونالیسم در اروپا بالا گرفته بود و بسیاری از محققان سعی داشتند مردم جهان را از دید نژادی و بر اساس تفاوتهای ظاهری یا زیست شناختی تقسیم بندی کنند. هرچند در این میان افرادی هم مانند چارلز داروین پیدا می شدند که با نظریات خود آب پاکی را بر دست نظریه پردازان نژادی می ریختند.

نظریات جدید در مورد نژاد مردم خاورمیانه چه می گویند؟

بعضی از نظریات جدید، ضمن در نظر گرفتن اختلاط نژادی مردم خاورمیانه، آنها را بیشتر جزو نژاد سفید طبقه بندی می کنند. مثلا اداره آمار آمریکا خاورمیانه ایها را جزو نژاد سفید طبقه بندی می کند.{طبقه بندی این اداره همان طبقه بندی ۵ نژادی سفید، سیاه، سرخپوست، آسیایی (به معنی زردپوست) و اقیانوسیه ای است.}

اما در بیشتر منابع جدید، دیگر خبری از تقسیم بندی های نژادی مردم خاور میانه نیست و نهایتا از تقسیم بندی قومی (بر اساس مشترکات ظاهری، فرهنگی، مذهبی، تاریخی و زبانی) صحبت به میان می آید. تحقیقاتی که در سالهای اخیر انجام شده نشان می دهد مردم خاورمیانه در عینحال که حاصل امتزاج ژنتیکی اقوام گوناگون هستند، تفاوت چندانی از نظر محتوای ژنتیکی با یکدیگر ندارند. یکی از این تحقیقات نشان می دهد کروموزوم ایگرگ ایرانیان تنوع زنی بالایی دارد که نشان دهنده مشارکت اقوام مختلف در ساختار نژادی ایرانیان است.

حال با توجه به این داده ها اگر بخواهیم به سوال اول خود در باره نژاد مردم خاورمیانه جواب بدهیم باید بگوییم: “مردم خاورمیانه عمدتا از نژاد سفید هستند که تاثیرات قابل توجهی از نژاد زرد و سیاه هم گرفته اند.”

منابع: ویکی پدیا اتنولوگ فرهنگنامه مایر –  مرکز آمار آمریکا

۴۰ نظر

 1. بسیار عالی و قابل قبول

 2. به نظر شما یک نروژی با ی مغول ازدواج کنه و بچشون شبیه ما خاوری ها در میاد. معلومه که نه.

  • اگه چندین نسل این اختلاطها پیش بیاد از کجا معلوم که درنیاد.خاورمیانه فقط پنجهزارسال تاریخ مکتوب داره.بعد توقع دارین بچه نروژی و مغول یکهو شبیه مردم خاورمیانه بشه:)))))

  • چرا داری نروژی رو مثال میزنی ؟ فکر میکنی اریایی های ایران شبیه نروژی ها بودن بعد از حمله مغول به ایران این شکلی شدن؟ نه خیر . ایرانیها نزدیک به سیاه هستند . چون بیشتر مناطق ایران بیابونی و صحرایی هست و رنگ پوست رو هم همین شرایط محیطی طی هزاران سال تعیین میکنه . تو شرایط بیابانی رنگ ایرانی ها طی هزاران سال به تیرگی رفته است . تنها سفید پوستان ایران ترک ها هستند که در مناطق شمالی و سرد مثل ارومیه زندگی میکنند.

   • نه بابا…این دیگه از اون حرفها بوداااا…تنها سفیدهای ایرانی ترکها هستند؟مثل اینکه شما زیاد اهل مسافرت نیستی گلم.لرها کردها شیرازیها منظورم همه فارس ها است یزد تهران مناطق مرکزی مشهد شمالی ها اینا همه زغال هستن دیگه آره…
    من خودم سفیدم با موها و چشمهای تقریبا مشکی و زیتونی رنگ من فارس هستم و اکثر آدمهایی که دورو برم میبینم سفید و گندمگون روشن هستن.نژاد پرست نیستم ولی هر کس بخواد نژاد پرست بازی دربیاره و مزخرف بگه جلوش در میام.ممنون.یک انسان.

   • عزیز دل من من که ایرانیا اصیلو اروپایی ندونستم اونا خودشون میگن شما سفید پوست بودین این بلا سرتون اومده . مگه سفید بودن چه ویژگی رو داره که باید معیار مقایسه باشه. من میگم ما از زمانی که فلات ایران وجود داشته تکامل این شکلی و این رنگیمون کرده و اصلا اروپایی ها ربطی به نژاد آریایی ندارن.

   • نزدیک به سیاه! تو تنها جایی که میتونی سیاه پیدا کنی بندره باقی یا سفید یا سبزه هستند

   • ترک ها؟ حتما گیلک ها و مازنی ها و کاسپی ها و تالش ها و تپور ها هم سیاه پوست هستن؟ ترک ها در مناطق شمالی؟ بد نیست بدونی ترک ها در کنار مغول ها بودن و از سررمین های شرقی و ترکمنستان و قرقیزستان و انورا اومدن پس میشن نژاد زرد اونایی کا سفید پوستن و با موهای زرد و مشکی اونا نژاد خالص آذرین به ترک نچسبونشون

   • این حرف شما که میگی فقط ترکها سفیدن کذب محضه بنده درجنوبی ترین نقاط ایران روستاهان دیدم که مردمش موهای بور چشمان رنگی وپوست روشن دارن

   • ترکهای اصیل از نژاد زرد هستند که بعد از مهاجرت به ایران و ادغام با کُردها و پارسها و پارتها به هویت امروزی خود رسیده اند

   • انگار از چهار دیواری ، خونت بیرون نرفتی ، برو استان کردستان ، منطقه روستای پالنگان ، بیشتر بچه ها در زمان تولد ، بلوند هستن ، دوستی داشتم از فضای رو بکار ایشون هم اذری زبون بودن ، می گفت که از تهران به پایین ایران کویر مطلقه ، نه کردستان رفته بود نه کرمانشاه ، نه چهار محال ، نه بوشهر ، نه شیراز ، نه ییلاقات اصفهان رو دیده بود نه حتی طبیعت چابهار ، سفید خالص رو در شمال ایران شهر هابی مثل رشت و تالش می تونی پیدا کنی ، خدا نجاتمون بده از بی سوادی

 3. ممنون از مطالب تان.

 4. ممنون عالی وعلمی

 5. ممنون از زحماتتون! بنظرم تا حد امکان باید این نظریات علمی و مستند رو به اشتراک گزاشت و منتشر کرد،تا جلوگیری از رواج عقاید افراطی خنده دار بشه.واقعا سفیدبرفی ترین مردم شمال ایران هم تفاوت زیادی با اروپاییها دارن.همه چیز که رنگ موی بور نیست.
  Belond mongolians
  White mongolians
  اینها رو در گوگل سرچ کنید.اقوام مغولی با پوست سفید و چشمهای آبی و موهای سرخ و طلایی

 6. در مورد اختلات نژادی درست فرمودید اکثرا از تیره های مختلف هستند. به نظر من اکثر ایرانی ها سبزه و تیره هستن یا شدن! ولی قدیم تر ها اینجوری نبود شاید به خاطر تغذیه بد یا اختلات های زیاد باشه
  این خیلی بده که عده ای خودشون رو از نژاد های به ظاهر مهاجر اروپایی بدونن و باعث فخر فروشی به دیگران بشن

 7. ممنون خیلی جالب بود.مناطق مرکزی ایران شاید اکثرا گندمگون تر باشن اما من که در شمال هستم اینطور نیست.گیلانی ها بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته بیشتر از نژاد قفقازی هستند و اکثرا سفید و بور هستند.:)

 8. برو نقشه دقیق سازمان ژنتیک را ببین ۸۵ درصد ایرانی ها اریایی اند نژاد مهم نیست ولی نباید ملت خود را بی ارزش جلوه داد ایران درصد بسیار کمی از ژن مهاجران گرفته واین شامل تمام فلات ایران نمی شود مانند افغانستان که ترک واقعی و مغول وازبک بخاطر فشرده بودن خط حمله مغول بوجود امده زیرا مغول ها از ترک ها وازبک ها اجیر گرفتند کشور هایی مثل تاجیکستان که نژادی چشم داشت تر از ما داشتند به لطف مغول دیگر نمی توان به انها اریایی گفت گرچه حال هم کمی شباهت دارند ونژادهای پارت هاشمال شرق وامارد هایی که زمانی بور ترین وچشم روشن ترین ها بودند وr1and r2 بیشتری نسبت نژاد فعلی ایران داشتند حالا به کلی حل شدند

  • حدود ۷۰ درصد مردم افغانستان آریایی اند(پشتون،تاجیک،بلوچ،پامیری،به غیر از هزاره ها

  • افغانستانیها(تاجیک ها،بلوچ،پامیری ها،پشتون ها خلاصه به غیر از هزاره ها و ازبک ها عمدتا آریا نژاد هستند

  • درود بر تو

  • سلام.کمی منطقی باشیم و احساسات رو کنار بگذاریم از توهین و غرور وفخرفروشی دور باشیم و با مطالعه تاریخ وکمی اندیشیدن ، همه چیز روشن می شود،فرض کنیم ایرانی ها آریایی اصل اصل در هزار سال پیش بودند، اصلا با آلمانی ها برادر تنی بودند که آلمانها رفتند آلمان و عزیزان فارس ،لر ،گیلگ ،کرد، بلوچ، مازنی وتات ها آمدند ایران، اما بعد از اسلام
   ۱)اعراب زیادی در ایران ساکن شدند نمونه بارز آنها سادات در بین فارس ها ،کردها و . . . هستند و این یعنی ترکیب نژادی
   ۲) دهها بار ترک ها غزنویان ، سلجوق ها ، خوارزمشاهان، ایلخانیان، قاجار و . . . به ایران لشکر کشی کردند در این لشکرکشی ها ،ازدواج ها صورت پذیرفت، سکونت ها انجام شد، این یعنی ترکیب نژادی
   ۳) مغول ها آمدند ،ساکن شدند ، به اسلام ایمان آوردند و ماندند (سایر کارهاشون بماند . . .
   در هر دفعه تعدادی می آمدند و یواش یواش در بین مردم آن منطقه حل می شدند ودیگر کسی آن مهاجران را بیاد نمی آورد آنها زبانشان را فراموش کرده بودند ، صد یا دویست سال بعد دوباره لشکر کشی ،مهاجرت، سکونت و ازدواج تکرار می شد ، بنابراین و بدون نیاز به آمار دروغین اروپاییان،نژاد ایرانی ترکیبی است از ترک ، مغول، عرب و هند و اروپایی(نه آریایی) که دراین میان ژن ترک بیشترین سهم را دارد

   • خود گویی خود خندی ، عجب مرد هنر مندی ، بله علت پان ترکیست هم همینه ، چون بر مبنای مغلطه گذاشته شده نه تحقیق علمی ، اعراب تا فرانسه هم رفتن ، مغول ها تا قلب اروپا ، هون ها هم همینطور ، عثمانی ها هم همینطور و مردم شمال افریقا هم همینطور ، پس نتیجه می گیرم که نژاد مردم اروپا مخلوطی از ترک و عرب ، افریقایی ، مغول و هون هستش ، تحقیقات ژنتیکی هم دروغ و کشکه ، بارک ا… بابام

   • شما سخت در اشتباهی

 9. رنگ پوست انسان به میزان ملانین ترشح شده بستگی داره,ملانین ماده ای هست که وقتی انسان در مقابل تابش های خورشید قرار بگیره برای حفاظت از بدن در زیر سطح پوست جمع میشه,هر چقدر که بیشتر جمع بشه پوست تیره تر میشه,علت تفاوت رنگ بدن انسان ها به محیط زیست زندگیشون برمیگرده که میزان ترشح ملانین رو تعیین میکنند،و به صورت وراژثت به نسل های بعدی منتقل میشه,برای مثال سیاه پوستان امریکا پوستی روشن تر از سیاه پوستان افریقا دارند در حالی که همونطور که خودتون میدونید سیاه پوستان از افریقا رفتن به امریکا,نژاد زرد و نژاد سفید هم خیلی بهم نزدیکن و میزان ترشح ملانین باهم اختلاف کمی دارند,اما درشتی یا بادومی بودن چشم به میزان چین خوردگی پلک های تهتانی و فوقانی و وفواصل بین دو چشم بستگی داره,که اون هم به محیط زیست انسان برمیگرده ,در کل محیط زیست ژنتیک انسان رو تعیین میکنه! تنها راهی که میشه ارتباط خیشاوندی بین گونه های انسانی رو فهمید,الگوی میتوکندوری مادری و کروموزوم وای پدری هست.

 10. فک کنم یوکاریوت و هتروتروف باشند..فرمانرو جانوران مهره دار وبرای تنازع بقا ومیل به جاودانگی وفرار از نیستی گاهی رنگ پوستشان عوض میشود و تفاوتشان با کرم خاکی در یک کروموزوم است

 11. عزیزان این که واضح هست…اکثر ایرانیا سفید هستن و ظاهر مثل هم دارن همین یعنی از نظر نژادی اختلاط زیاد نبوده….بعدشم ما فقط تو حمله مغول شاید بشه گفت یهودرصدی اختلاط پیش اومد…بقیه ی مواری تاثیر گذار نبوده خیلی

 12. حقایق رادر این مقاله بیان کردید واقعا صحیح است که مردم خاور میانه ترکیبی از نژادهای گوناگون هستند اما در گذشته مثلا دو هزار سال پیش این طور نبوده و در آینده نیز چنین نخواهد ماند حال چرا من با قاطعیت این را میگویم چون هرکس با طبیعت انسان وهر موجود دیگری آگاه باشد میداند که مساله هویت زیر بنای هر اجتماعی به حساب میآید و انسانها مجبورند وبسیار بیشتر مایلندحتی به صورت مجازی هویت داشته باشند که این هویت یعنی چیزی که ستون اصلی آن نژاد مشترک است که اتفاقا دیگر هویتها که مسلما باید وجود داشته باشند در آن شریک نیستند این در گذشته علت اصلی گوناگونی بسیار در نژاد انسان بوده و در آینده هم خواهد بود مساله گوناگونی نژادی سنگ بنای فرگشت است واز آن گریزی نیست هر چند احمقها نخواهند چنین باشد

 13. در حال حاضر چهره مردم مختلف ایران ملاک است گذشته رفته

 14. اقا ایرانیا اریایی اند کسی حق نداره حرف بزنه و سلام

 15. سلام ، دوستان ، نژاد آریایی چه حقیقت داشته باشه چه نداشته باشه بر اصل موضوع تاثیر نداره
  اولا: همه انسانیم ،این موضوع رو قبول داریم،وتمام فارسها ، لرها ، ترکها، عربها و . . . محترم و عزیزند
  ثانیا: مردم عادی اینقدر نژاد پرستی نمی کنند و درکنار هم زندگی خوبی دارند ، این عده ای از باسوادان و به اصطلاح روشنکران هستند که حساسیت و تفرقه می آفرینند
  ثالثا: به گفته طرفداران آریایگرایان ،آریا یعنی نجیب و شریف پس اونایی که از آریا و کوروش . . . حرف می زنند در عمل ، در گفتار و رفتارشان هم باید باید این نجابت و شرافت را نشان بدهند
  رابعا: یونانیان با اسکندر، اعراب با اسلام و سپس با سادات ،ترکها با غزنویان ،سلجوقیان ، خوارزمشاهیان، مغول ها با چنگیز خان، بعد ها ترکها دوباره با تیمور لنگ ، قاجار، صفویه به ایران آمده اند وآمیزش پیدا کرده اند نه تنها ایران بلکه ساکنان خاورمیانه ترکیبی از همه این نژادها هستند اون کسی که این ترکیب را قبول نداره یقین داشته باشه درصدی از ژنتیکش از این نژادهاست
  خامسا:ظاهر ایرانیان در رنگ پوست، رنگ مو ، گردی صورت ، برجستگی گونه ها،رنگ چشمها، فرم چشمها، دقیقا مثل مردمان شمال اروپا نیست، آنها پوستی سفیدبا کک و مک دارند، چشمانی آبی یا سبز رنگ ، رنگ موی طلایی یا قهو ه ای روشن دارند. وجدانا چند درصد ایرانیان اینگونه اند ما ایرانیان درصدی هم از ژن های آریایی داریم ، فکر نکنیم که چون فارسی یا لری ویا کردی حرف می زنیم بنابراین حتما آریایی خالص هستیم اگه باشیم هم صرف آریایی بودند چیزی رو تغییر نمی دهه و مزیت و برتری نمی آورد این اقوام بتدریج در طول تاریخ آمده اند و در بین بومیان ایران حل شده اند ، زبان مقوله دیگری است نژادی چیژ دیگری سادات دربین ایرانیان حل شده اند و زبان عربی رو فراموش کرده اند رمز ماندگاری و مشخص بودن نسب سادات ، در مقدس بودن پیامبر (ص) و امامان معصوم بوده است و این تقدس و شرافت باعث شده مردم ایران به سادات ارج بنهند و این موضوع نسل به نسل چه در بین مردم و چه سادات منتقل شده است
  بنابراین همه انسان ، همه ایرانی ترکیبی هستیم همدیگر را دوست داشته باشیم

 16. بابا نژاد پرستی نکنید خوب نیست والا

 17. فرض کنید مردم ایران همان آریایی اولیه (که همین هم تعریف می خواهد) باشند و در تمام طول عمر ظهور آنسان بدون تغییر باقی مانده باشند.
  سوال: چرا و بر اساس چه دلیلی ایرانیان این هویت آریایی را برتر می دانند و یا لااقل می خواهند بگویند برتر است.
  مگر در تاریخ و امروز مردمان خاور دور و یا مصر و اروپا و روسیه یا حتی سیاهان آمریکا که امکان ظهور یافتند در زمره حیوانات دو پا غیر از انسان بوده اند؟

 18. من که آریایی نیستم. والسلام

 19. به نظر من نژاد تأثیر ش را تا قرن ها باقی می‌گذاره. ۱۳۰۰ سال پیش در آخرین حمله های سپاه روم به ایران ، آنها شکست خورده و تسلیم اعراب که آن‌زمان بر ایران تسلط داشتند میشن . و مثل اسیر جنگی در منطقه سردسیر و دشت مانند ساکن میشن و اسم فرمانده خودشون که بروژنه بوده را روی شهر میگذارند. بدلیل نبودن حرف ژ در عربی اسمش بروجن تلفظ می‌شده که حالا جزو چهار محال و بختیاری هست. بعد اینهمه سال مردم این شهر شبیه اروپایی ها هستند و چهره و قامتی متفاوت از بختیاری ها دارند.

 20. در سایت بروجن. جهان ایران به مطلبی که نوشتم اشاره شده.ایرانی ها از قدیم چهره مردم امروزی ایران را داشته اند که خیلی هم زیباست.

 21. ترکها از همون اول(مثلا ۲هزار سال پیش) مخلوطی از نژادهای مختلف سفید و زرد بوده اند، هیچ متخصصی تابحال نژاد ترکها رو معین نکرده است.
  در ضمن اونهایی که میگن ما آریایی هستیم هاپلوگروپ ایگرگشونو مشخص کنند دقیقا ببینیم کدوم هاپلوگروپ آریایی هستش، ما ترکها اصلا ادعایی در این مورد نداریم، اگه شما دارید فقط نامشو بگید نه اینکه رفرنس و اینا رجوع بدید.
  با تشکر

 1. تعقيب: مردم خاورميانه از چه نژادي هستند؟ Med Apple

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*