ارتباط بین بیماری های بافت نگه دارنده دندان و سلامت عمومی

دکتر آرش خالقجو

بیماریهای بافت نگه دارنده دندان

تحقیقات اخیر نشان می دهد بیماریهای پریودنتال (بیماریهای بافت اطراف دندان) تاثیر مستقیمی در سلامتی سیستمیک (عمومی) دارد. از میان مهمترین ها در این رابطه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- بیماری های پریودنتال و خطر مرگ و میر:

از دست دادن استخوان آلوئول (قسمتی از فک که دندانها را در خود جای می دهد) بر اثر بیماری های بافت اطراف دندان، احتمال مرگ و میر را به میزانی بیشتر از خطر استعمال دخانیات (با ۵۲٪ احتمال خطر) افزایش می دهد.

آلوئول

۲- بیماری های پریودنتال و بیماری های قلبی عروقی و تصلب شرایین :

عفونت های موضعی که منجر به واکنش التهابی مزمن می گردند با افزایش ویسکوزیته (چسبندگی) خون و در نتیجه افزایش احتمال تشکیل لخته و در همراهی واکنش های التهابی مزمن و مصرف چربی های مضر”LDL” می توانند ریسک حملات قلبی را به شدت افزایش دهند.

۳- بیماری های پریودنتال و سکته مغزی:

انفارکتوس مغزی ایسکمیک(سکته مغزی) اغلب به دنبال عفونت باکتریایی یا ویروسی سیستمیک دیده می شود (با مکانیسم افزایش ایجاد ویسکوزیتی خون). عفونت های پریودونتال مستقل از سایر عوامل خطرساز شناخته شده (فشار خون – دیابت – دخانیات – بیماری های قلبی عروقی و …) می توانند یک عامل خطرساز مهم باشند.

۴-بیماری های پریودنتال و دیابت:

عفونت های حاد باکتریال و ویروسی می توانند سبب مقاومت به انسولین و اختلال در تنظیم قند خون شوند. مطالعات نشان می دهند که درمان مکانیکی و دارویی بیماری های پریودنتال و لثه می توانند باعث اثرات قابل توجهی در تنظیم قند خون بیماران دیابتی مبتلا به بیماری پریودنتال گردد.

۵- بیماری های پریودنتال و حاملگی :

 در خانم های با زایمان زودرس یا کاهش وزن جنین هنگام تولد (LBW) شایعترین نمونه یافت شده درکشت مثبت مایع “آمنیون” (مایعی که جنین در آن غوطه ور است) باکتری های مهم ایجاد کننده بیماری های پریودنتال بوده اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*