هیس! تمرکز آزمون را به هم نزنید

phd

مثلا مقدمه

روزی روزگاری در این سرزمین کهن آزمونی به نام آزمون دکترای نیمه متمرکز وجود نداشت و کارشناسان ارشد این ملک مجبور بودند که در امتحان هر دانشگاه شرکت کنند و از آنجائی که در این میان هر دانشگاه دانشجوهای خودش را می پذیرفت عده ای از عدالت مداران تصمیم گرفتند عدالتی آموزشی را در پذیرش آزمون دکترا بوجود آورند. بر همین اساس آزمونی برگزار نمودند که سومین دوره اش  ۱۸ اسفند سال گذشته برگزار گردید.

در دوره اول نسبت  تاثیر آزمون و مصاحبه در گزینش نهائی ،هشتاد به بیست بود ولی در دوره اخیر این میزان به پنجاه پنجاه رسیده است که  انشاالله به حول و قوه الهی در آزمونهای بعد این نسبت به صفر/صد خواهد رسید و واژه نحس و بیگانه “نیمه متمرکز” از انتهای کنکور دکترا حذف و پسوند پرمسمای “دلبخواهی” جایگزین خواهد شد؛ تا تیری باشد بر پیکر دوستداران علم و دانش، و مشت محکمی بر دهان یاوه گویان، و  خاری در چشم هر آنکه نتواند دید و سندی محکم  بر وجود عدالت نوین آموزشی !

حالا بماند که تاثیر بیست درصدی معدل نیز به خودی خود جلوه دیگری از عدالت نوین آموزشی است که با اعمال ضریب بر معدل هر دانشگاه خاص ( که معلوم نیست این ضرایب بر چه اساسی و بر اساس کدام موازنه اعمال می شوند) بدون توجه به درجه سختی آزمونهای پایان ترم هر دانشگاه در سالهای مختلف و بدون توجه به تاثیر اساتید بخشش گر ؛ انجام می پذیرد و اصولا فضولیش به کسی نیامده…

تعیین منابع

از این سخنان پیش و پا  افتاده که بگذریم می رسیم به تعیین منابع هر آزمون که بر اساس عدالت نوین آموزشی فقط با ذکر نام دروس بدون اشاره به ذکر دقیق نام کتاب و نویسنده کتاب ، انجام می پذیرد… العارف یکیفه الاشاره…

وقت شناسی

برگزاری آزمون طبق روال دو آزمون گذشته نیم ساعت دیرتر انجام می پذیرد تا وقت شناسی برگزارکنندگان آزمون بر همگان روشن گردد. اینکه با گذشت سه سال هنوز ساعت برگزار کنندگان نیم ساعت عقب است خود جای تعجب دارد که امید است در آزمونهای بعدی برگزارکنندگان محترم ساعتهای خویش را روز قبل از آزمون نیم ساعت عقب بکشند تا این به آن در شود و داوطلبان بتوانند امتحان خود را سر وقت بدهند.

تفکیک سنجی یا تفکیک جنسی ؟

نکته جالب دیگر سومین دوره آزمون دکترا، نظرسنجی پیش از آزمون بود که بخوبی نشان دهنده مشکلات آموزشی کشور بود! در این میان چند سوال در رابطه با تفکیک جنسیتی و ضرورت تفکیک جنسیتی در دانشگاهها به چشم می خورد که نشان داد تمام مشکلات آموزشی کشور ناشی از عدم تفکیک جنسیتی دانشگاهی است!

برگزاری آزمون

آزمون در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار گردید. آزمون نوبت صبح، آزمون اختصاصی و آزمون نوبت بعدازظهر عمومی بود.

آزمون زبان نمره منفی نداشت و بنابراین بعضی از داوطلبین با انتخاب یک گزینه خاص برای تمام سوالات آزمون زبان از احتمالات کمک گرفتند و در عرض چند ثانیه برگه پاسخنامه را تحویل داده و آزمون را ترک نمودند. از قضای روزگار این عده بیشتر از سایرین سود بردند . چون به بیست و پنج درصد سوالات پاسخ صحیح داده بودند! بدینوسیله از طرف جامعه آمار و احتمالات ایران و حومه از دست اندرکاران تشکر می نماییم.

فاصله میان دو آزمون

در فاصله دو آزمون ، دست اندرکاران برگزاری تمام تلاش خود را برای رفاه حال داوطلبین بکار بسته بودند. طوریکه حتی یک سرویس بهداشتی در دسترس داوطلبین نبود. حالا بماند که اگر خدای نکرده برفی بارانی می بارید چه بر سر داوطلبین می آمد. (مسوولین: هیچی! به روش دیمی آبیاری می شدند)

پاسخنامه

بعد از آزمون نیز سوالات در اختیار داوطلبین قرار نمی گیرد و بالتبع پاسخنامه سوالات نیز ارائه نمی شود تا با ایجاد سرگردانی و فضای تعلیق در میان داوطلبان، اعلام نتایج  غیر منتظره تر و فیلم هیجانی تر شود. این نشان دهنده نبوغ فیلمنامه نویس…ببخشید دست اندرکاران آزمون است.

 بدینوسیله مراتب تشکر خود و تمام داوطلبین آزمون ورودی دکترا را به اطلاع برگزار کنندگان محترم میرسانم و امیدوارم بیش از پیش در امر عدالت آموزشی موفق شوند.

یک نظر

  1. خوب نوشتی
    گرم باد دمت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*