نکاتی از آموکسی سیلین

آموکسی سیلین,کپسول,آنتی بیوتیک

آموکسی سیلین یکی از داروهای پرکاربرد در درمان عفونتهای باکتریایی به ویژه عفونت راههای تنفسی است. آموکسی سیلین به سه شکل در کشور ما پیدا می شود: شربت، کپسول و قرص و اخیرا قرصهای جویدنی آموکسی سیلین هم به بازار آمده است. با توجه به پرمصرف بودن این دارو و مصرف خودسرانه آن، می خواهیم امروز به شایعترین سوالات در مورد آموکسی سیلین جواب بدهیم:

گلوی من درد می کند، آیا اگر آموکسی سیلین بخورم خوب می شوم؟

برخلاف آنچه که عموما تصور می شود، آموکسی سیلین داروی گلودرد یا حتی سرماخوردگی نیست، بسیاری از گلودردها چرکی نیستند و بسیاری از سرماخوردگی ها هم ویروسی هستند. آموکسی سیلین تنها برای عفونتهای باکتریایی مفید است و در مورد ویروسها و سایر علل گلودرد هیچ فایده ای ندارد.

آموکسی سیلین را باید چطور مصرف کنم؟

با توجه به نوع عفونت و شدت آن، طول درمان با آموکسی سیلین فرق می کند. در بیشتر عفونتها باید حدود ۷ روز (هر روز سه بار) آموکسی سیلین مصرف شود. اما در بعضی موارد ممکن است نیاز باشد که دارو تا یک ماه هم استفاده شود. مصرف ناقص دارو به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین مصرف خودسرانه آن هم در تمام کشورهای دارای حساب و کتاب دنیا ممنوع است.

من به پنی سیلین حساسیت دارم، آیا می توانم به جای آن آموکسی سیلین بخورم؟

پنی سیلین و آموکسی سیلین از یک خانواده هستند. بنابراین اگر شما به پنی سیلین حساست داشته باشید به احتمال زیاد به آموکسی سیلین هم حساسیت خواهید داشت و بهتر است آن را مصرف نکنید.

دو روز است که آموکسی سیلین می خورم اما خوب نشده ام، چه دارویی به جای آن استفاده کنم؟

همانطور که گفتیم، مصرف آموکسی سیلین برای خود مدتی دارد و ممکن است به این زودی علائم شما کاملا از بین نروند. بهتر است داروی خود را تا آخر دوره کامل مصرف کنید و در صورت عدم بهبود علائم به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم حساسیت به آموکسی سیلین چیست؟

اگر شما بعد از مصرف آموکسی سیلین (یا هر داروی دیگر) علائمی مانند خارش، تنگی نفس، خس خس صدا،تب یا تورم در لب و چشم را مشاهده کردید، ممکن است به دلیل حساسیت دارویی باشد. در این حالت باید سریعا به نزدیکترین پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که این علائم باید بعد از شروع مصرف آموکسی سیلین ایجاد شده باشند. اگر علائم قبل از مصرف دارو وجود داشته، ربطی به مصرف دارو ندارد.

چه کسانی نباید آموکسی سیلین مصرف کنند؟

کسانی که به پنی سیلین یا آمپی سیلین یا خود آموکسی سیلین حساسیت دارند نباید این دارو را مصرف کنند. مصرف دارو در موارد زیر هم بهتر است با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت بگیرد: افراد مبتلا به آسم و تب یونجه؛ کسانی که به هر نوع دارو یا ماده غذایی حساسیت داشته اند؛ بیماران مبتلا به ایدز و لوسمی؛ بیماران با سابقه تشنج؛ بیماران دارای نارسایی کلیوی؛ بیماران مبتلا به فنیل کتونوری؛مبتلایان به مونو نوکلئوز عفونی

عوارض مصرف آموکسی سیلین چیست؟

شایعترین عوارض مصرف آموکسی سیلین عبارتند از علائم گوارشی مثل تهوع، استفراغ و اسهال؛ علائم حساسیتی (به شرح گفته شده در بالا)؛ اختلال آنزیمهای کبدی؛ التهاب یا عفونت قارچی دهان و مجاری تناسلی

آموکسی سیلین را با چه داروهایی نباید مصرف کرد؟

همزمان با تزریق واکسن زنده ب ث ژ و واکسن تیفوئید نباید آموکسی سیلین استفاده کرد. همچنین در مورد مصرف همزمان آموکسی سیلین با داروهای ضد انعقاد (مثل وارفارین) باید احتیاط کرد. همچنین مصرف متوتروکسات یا کلروکین با آموکسی سیلین باید با راعایت اقدامات احتیاطی صورت پذیرد. در صورتیکه هر یک از این داروها را استفاده می کنید قبل از تجویز آموکسی سیلین به پزشک خود اطلاع دهید.

۱۵ نظر

 1. با سلام خدمت شما.
  من دو روز پشت سر هم تب شدید داشتم و دیروز به دکتر مراجعه کردم اما در سوئد تمام بیمارى ها مخصوصاً سرما خوردگى اصلاً جدى گرفته نمیشه و امرى طبیعى میدانند مرا پذیرش نکردند.
  من دو روزه که آموکسى سیلین خوردم و دیروز علاوه بر بدن درد شدید و تب ضربان قلب بسیار بالایى داشتم. امروز مادرم به من کپسول سفالکسین دادو سفارش کرده این را ادامه دهم، به نظر شما میتوانم جایگزین آموکسى سیلین کنم ؟

 2. ﯾﺎﺳﯿﻦ ۳۵ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﺯﮐﺮﺝ

  ﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﻗﺮﺹ ﺁﻣﻮﮐﺴﯽ ﺳﯿﻠﯿﻦ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﺮﺩﻡ ﻭﺳﻪ ﺳﺎﻋﺖ ﺑﻌﺪﺍﺯ ﺁﻥ ﻣﯿﺘﻮﺍﻧﻢ ﺳﻔﮑﺴﯿﻢ ۴۰۰ﺑﺨﻮﺭﻡ ﯾﺎ ﻧﻪ ﺍﺛﺮ ﺩﺍﺭﺩ ﯾﺎ ﺧﻄﺮ

 3. سلام
  ببخشید خواستم بپرسم چه زمانی برای خوردن آموکسی سیلین بهتر است؟
  قبل از غدا یا همراه غذا؟
  یعنی معده خالی باشد بهتر است یا نه؟
  ممنون
  ______________________________________________________
  بعد از غذا اگر مصرف بشه کمتر باعث ناراحتی معده میشه

 4. سلام
  من برای رفع عفونت دندان داروهای اموکسی سلین ۵۰۰ و متروماکس ۲۵۰ همزمان مصرف میکنم . ایا اشکالی ندارد؟ منظورم این است که مصرف همزمان آنها ضرر ندارد؟
  _____________________________________________________
  بعضی پزشکها با توجه به شرایط بیمار ممکن است هر دو را دارو را با هم تجویز کنند که مشکل خاصی ندارد

 5. سلام من قبلا به آموکسیسیلین و مترونیندازول حساسیت نداشتم ولی چند روز پیش خوردم تمام بدنم و صورت وچشمام متورم شد و خارش شدید داشت دلیل اینکه به تازگی من حساسیت نشون دادم چی میتونه باشه چون قبلا همچین مشکلی نداشتم ؟
  این قرص ها رو با ژلوفن استفاده کردم ممکنه ربطی داشته باشه ؟
  _________________________________________________________________________
  ممکن هست که به هر کدام از این ۳ دارو حساسیت داشته باشید. همچنین ممکن است حساسیت به خود دارو نباشد و به پوشش قرص یا مواد همراه ماده دارویی حساسیت نشان بدیهد

 6. سلام من دندونم آبسه کرده به آموکسی سیلین حساسیت دارم میتونم به جاش آمپول پنی سیلین استفاده کنم
  ______________________________________________________
  خیر چرا که احتمال حساسیت به پنی سیلین نیز وجود دارد.
  توصیه ما پرهیز از خوددرمانی و مراجعه به دندانپزشک است

 7. سلام
  برای آبسه دندانم بخاطر اینکه فرزند شیرخواردارم که شیر مادر میخورد بجای مترونیدازول آمپول پنی سیلسن و قرص آموکسی سیلسن داده.اما در تست پنس سیلین معلوم شد که ممکن است حساسیت داشته باشم.بجای آمپی سیلین و مترونیدازول چه قرصی مصرف کنم؟

 8. اگربه فرزند ۴ساله ام در ۲۸ساعت شش نوبت)۴۰ میلی لیتر اموکسی سیلی۲۵۰داده باشم باید چه اقدامی کنم

 9. فرزندم دوماهشه بردم حمام خیلی گریه کرد بعد صبحش صداش گرفت و الان که شیر می خوره وسط خوردن گریه میکنه دکتربهداشت بردم اموکسی سیلین نوشت با قطره بینی اموکسی سیلین خوبه برای این گلو درد

 10. سلام دوستان دندونماکشیدم خیلی درد دارم الان ۱۰روز شده خوب نمیشه دوتا دندونه دندونم عفونت داشت اما دکترنفهمید درد کلافم کرده هرچی قرص وداروی خونگی و… هم بوده استفاده کردم اما انگار نه انگار چه کار کنم خوب بشه لثم عفونت کرده سفید شده هنوزم لثم جوش نخورده

 11. اگه دارو مصرف میکنین حتما اطلاعاتی داشته باشین و با شخص کاربلد مشورت کنین …دوز داروی طولانی مدت ان هم خود سر خطرناکه .اگه بهبودی پیدا نشد مصرفشو قطع کنین و اگه دکتر تجویز کرده مراجعه کنین

 12. سلام من چند روزیه دچار سرفه خلط دار شدم و صبح ها هم بد تر میشه آیا آموکسی سیلین برام خوبه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*