سایتی برای مبارزه با شایعات

ستاد مبارزه با چرندیات

شایعات همیشه بودند و هستند. با گسترش رسانه های نوین، همانطور که راه برای انتشار اطلاعات مفید و اخبار بدون قیچی هموارتر شد، شایعات هم فرصت بهتری برای گسترش پیدا کردند. شایعات محدود به کشور یا منطقه خاصی نیستند و در همه جا مشتریهای خود را پیدا می کنند، اما مطالعات نشان داده اند که شایعات در جوامعی که رسانه های رسمی قابل اعتماد وجود ندارند و طرز تفکر علمی چندان همه گیر نشده است، بیشتر از هرجای دیگری باور و پخش می شوند.

یک راه اساسی این است که به مردم راه و روش تشخیص حقیقت از دروغ نشان داده شود. مردم بتوانند منابع معتبر را شناسایی کنند، دنبال نقل قول ها بگردند و هر چیزی را به صرف اینکه چند نفر آن را نقل می کنند باور نکنند. چنین مردمی مطمئنا جامعه ای دانش محور و رو به رشد خواهند ساخت. اما تا وقتی که چنین طرز تفکری در جامعه جا بیفتد شاید بد نباشد که بعضی شایعات را یک به یک بررسی کنیم تا هم راست و دروغ آنها مشخص شوند و هم مثالهایی عملی برای “مبارزه با چرندیات” زده باشیم.

مدتی پیش صفحه ای در فیس بوک به همین منظور شکل گرفت و اسم آن را “ستاد مبارزه با چرندیات” گذاشتند این صفحه که حالا بیش از ۶۰ هزار طرفدار دارد، چند روز پیش سایت خود را هم راه انداخت تا شایعات راست و دروغ را به اطلاع همه برساند.

سایت گمانه حرکت خوبی است برای جا انداختن تفکر علمی و استنادی در دنیای مجازی. “سیب پزشکی” برای دست اندرکاران این سایت آرزوی موفقیت می کند.

مبارزه با چرندیات

یک نظر

  1. جا داشت از سایت snopes.com هم اسم میبردید!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*