معرفی سریال آناتومی گری، پربیننده ترین مجموعه تلویزیونی آمریکا

ۀناتومی گری

با اقبالی که سریال لاست (Lost) در میان جامعه فیلم‌دوست ایرانی کسب کرد، تب تماشای سریال‌های تلویزیونی بسیاری از جوانان و بزرگ‌سالان جامعه را فرا گرفت. پای سریال‌های خوش ساخت و پر طرفدار جهانی یک به یک به شبکه سینمای خانگی یا شبکه غیر رسمی توزیع فیلم کشور باز شد و کار به آنجا رسید که بسیاری از شیفتگان سریال تلویزیونی، هم‌پای طرفدارانی از سراسر جهان، به تماشای به‌روز سریال‌ها می‌نشستند و ماجرای آن را دنبال می‌کردند.

 سریالی هم‌نام یک کتاب پزشکی:

یکی از پر اقبال‌ترین سریال‌های راه یافته به خانه‌های ایرانی، که از قضا در ژانر درام پزشکی ساخته شده است، مجموعه تلویزیونی آناتومی گری (Grey’s Anatomy) محصول شبکه  ABC آمریکاست. داستان اصلی این مجموعه تلویزیونی پیرامون زندگی چند دانشجوی پزشکی است که برای ادامه تحصیل و کسب تخصص جراحی به بیمارستان گریس شهر سیاتل ایالت واشینگتن آمریکا ( Seattle Grace Hospital) وارد می‌شوند. شخصیت اصلی داستان که در ضمن راوی داستان نیز هست، دختری به نام مردیت گری است. عنوان سریال به تناسب نام این شخصیت انتخاب شده، اگر چه شباهت ظریفی با عنوان کتاب آناتومیگری نوشته‌ی هنریگری (منبع مشهور علم آناتومی) دارد.

پخش این مجموعه از مارس ۲۰۰۵ آغاز شد تا امروز هشت فصل آن ساخته و پخش شده‌است. اناتومی گری  بر طبق نظرسنجی موسسه «نلسون مدیا ریسرچ» در سال ۲۰۱۰، به عنوان پربیننده ترین سریال تلوزیونی آمریکا شناخته شد. در سایت معتبر  IMDb میانگین امتیاز ۷.۲ (از ۱۰) را با نظر بیش از بیست و هفت هزار کاربر کسب کرده است. اما اقبال این مجموعه تلویزیونی تنها در میان مخاطبان پر شمار جهانی‌اش نیست، آناتومی گری در نظر منتقدان و جشنواره‌های جهانی نیز توفیق داشته است: این سریال در سال ۲۰۰۶ برنده جایزه گلدن گلوب برای بهترین سریال درام شد. هم‌چنین دوبار در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ برنده‌ی جایزه بهترین سریال درام ازجشنواره امی شده‌است.

روایتی از پشت پرده جامعه پزشکی:

در سریال هایی که به منظور پخش طولانی مدت برنامه ریزی می شود، معمولا تعداد نقش های اصلی زیاد است تا امکان خلق موقعیت‌های متنوع و گوناگون را فراهم کند. سریال آناتومی گری بر روی زندگی کارآموزان پزشکی، رزیدنت‌های جراحی و پزشکان مختلف تمرکز دارد. داستان این مجموعه در فصول اول در خصوص ۵ انترن پزشکی (جورج، ایزی، کریستینا، مردیت و الکس)، ۳ متخصص جراحی (دکتر برک، دکتر ادیسون مونتگمری شپرد و دکتر شپرد)، یک رزیدنت جراحی (بیلی معروف به نازی)، رئیس بیمارستان و چند پرستار است که در هر اپیزود با ورود چند بیمار به بیمارستان قصه رابطه این افراد با یکدیگر و با درمان بیماران گره خورده و درامی‌ جذاب و پر کشش را خلق می‌کند.

در فصل‌های بعدی سریال به تناسب داستان بر تعداد شخصیت‌های اصلی افزوده می‌شود و در مقابل برخی از آنها از داستان کنار می‌روند. تولیدکنندگان سریال با زیرکی خاصی، سعی کرده‌اند که بازیگران از نظر نژادی مختلف باشند و تلاش داشته‌اند تا هیچ‌کدام از نظر نژادی برتر نشان داده نشوند. به این ترتیب زمینه برقراری ارتباط نژادهای مختلف و مردم کشورهای گوناگون را با سریال خود فراهم کرده‌اند.

پیچیدگی‌های روابط افراد از جمله نقات قوت این مجموعه ی تلویزیونی است. در این سریال شما شاهد خیانت، عشق، شادی، هیجان، نفرت و صحنه های اکشن و مرگ و جراحی هستید. روابط شخصیت‌ها با یکدیگر صریح و بدون ابهام است. در عین حال بسیاری از احساسات با کلمات ادا نمی‌شوند، اما مخاطب به راحتی از رفتار کاراکتر‌ها این احساسات را درک می‌کند و می‌تواند کاملاً با آن‌ها ارتباط برقرار کند. درست است که نمایش صراحت و رفاقت بین کاراکترها به زیبایی صورت گرفته و جذابیتی به داستان داده است اما این نزدیکی و راحتی بین کاراکترها، که گاه به برقراری روابط خصوصی میان شخصیت‌ها می‌انجامد، تنها در شرایط فرهنگی جامعه‌ای مانند جامعه‌ی آمریکا امکان پذیر است و تعمیم این روابط در ذهن مخاطب ایرانی احتمالا برای اعضای جامعه پزشکی کشور ما خوشایند نخواهد بود.

در کنار تمام این ضد ارزش‌ها که با جذابیت نمایش داده می‌شوند، نقاط مثبتی در سریال هست که بهترین آن‌ها شاید تجربه‌های مثبتی‌ باشد که انتر‌ن‌ها و جراحان در طول دوران آموزش و درمان بیماران به آن‌ها می‌رسند. این تجربه‌ها در متن داستان و رفتار شخصیت‌ها گنجانده شده‌اند و نکاتی بسیار ارزشمندند که جایگاه یک پزشک جراح به عنوان نجات‌‌دهنده‌ی جان انسان‌ها را نشان می‌دهند.

هنر این سریال جذب مخاطبانش بوده است اما پیچیده کردن روابط بین شخصیت‌ها، شاید داستان را برای بینندگان در فصل‌های آخر سریال ملال‌انگیز کند. روابط گره‌خورده و پیچانده شده بین کارکنان بیمارستان سیاتل گریس با طولانی‌تر شدن سریال ممکن است هشداری برای تیم نویسنده قوی این سریال باشد.

سریال اناتومی گری, مجموعه آناتومی گری

 چه چیز آناتومی گری را دیدنی می‌کند؟

علاوه بر شخصیت پردازی دقیق، صحنه های قوی احساسی، موزیک متن قوی و هیجان صحنه‌های پزشکی از جمله زیبایی‌های سریال آناتومی گری است. اتفاقات غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی دراین سریال زیبایی ان را دو چندان میکند.

این سریال درگیر با حوادث، سوانح و بیماری‌هاست که تلاش انترن‌ها و جراحان برای نجات جان مصدومان و بیماران از آن داستانی جالب می‌سازد. صحنه‌های کار شده در سریال، نمایشی عالی و واقعی از محیط بیمارستان است. شرایط اورژانس، صحنه‌های درگیری با حوادث کاملاً‌ ملموس، همراه با گریم‌های ماهرانه‌ ببینده‌ را میخکوب می‌کنند.

هیجان موجود در قسمت‌های سریال آن را به اندازه‌ی یک فیلم سینمایی جذاب می‌کنند. به عنوان مثال یکی از پر ببینده‌ترین قسمت‌ها به نام It’s end of the word در فصل دوم داستان مجروحی در اتاق عمل را روایت می‌کند که در شکمش بمبی وجود دارد که بعد از شلیک عمل نکرده و دست یک پرستار جوان تصادفاً‌ روی چاشنی بمب می‌ماند و تکان دادن دست ممکن است منجربه انفجار بمب شود.

درحالی که خنثی‌کنندگان برای خنثی کردن بمب می‌آیند و بیمارستان تخلیه شده است دو اتاق جراحی فعال در حال انجام جراحی‌های حساس هستند که قطع آن منجر به مرگ مریضان می‌شود.

 دنباله‌ای بر آناتومی گری:

در سال ۲۰۱۰ پخش فصل هشتم سریال به پایان رسید و اینک فصل دهم نهم سریال در حال ساخت است. اما از سال ۲۰۰۷ پخش مجموعه تلویزیونی دیگری با مضمون کاملا مشابه این سریال به نام درمانگاه خصوصی (Private Practice) که توسط تیم مشترکی ساخته می‌شود آغاز شد. داستان این مجموعه تلویزیونی در واقع دنباله یکی از چند داستانی است که در مجموعه تلویزیونی آناتومی گری به آن پرداخته شده بود.

بخشی از شخصیت‌های مجموعه تلویزیونی درمانگاه خصوصی، قبلاً در مجموعه تلویزیونی آناتومی گری معرفی شده بودند. شخصیت اصلی این مجموعه تلویزیونی، خانم دکتر آدیسون مونتگمری است که متخصص زنان و زایمان است. این شخصیت (و بازیگر آن) در سه فصل اول آناتومی گری نقشی با اهمیت داشتند، اما در پایان فصل سوم آناتومی گری، به واسطه اتفاق‌هایی آدیسون مونتگمری تصمیم می‌گیرد از سیاتل به لس آنجلس برود و در یک درمانگاه خصوصی که توسط دوستانش اداره می‌شود کار کند؛ همین موضوع آغازگر مجموعه تلویزیونی درمانگاه خصوصی می‌شود.

۲ نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*